Co mama powinna wiedzieć o L4
Artykuł sponsorowany
Zwolnienie lekarskie w razie choroby dziecka można uzyskać zdalnie podczas e-wizyty. Uprawnia ono do przerwy w pracy, niekiedy nawet do wynagrodzenia. Proces wystawiania L4 jest łatwy i zupełnie automatyczny, a do dokumentu pracodawca ma wgląd tuż po jego wypisaniu.
Jak uzyskać L4 na dziecko?
Zwolnienie lekarskie możesz otrzymać podczas osobistej wizyty w gabinecie bądź w ramach wizyty domowej. Jeśli stan zdrowia malucha nie pozwala w Twojej opinii na wizytę w przychodni bądź pragniesz ograniczyć kontakt dziecka z osobami z zewnątrz, a poza tym nie chcesz tracić czasu na wyjazd i oczekiwanie w kolejce do lekarza, możesz skorzystać z e-wizyty. To zdalna forma kontaktu z lekarzem za pośrednictwem specjalnej platformy internetowej takiej jak https://www.welbi.pl/l4-online/. Po przeprowadzeniu wywiadu przez lekarza na temat charakteru dolegliwości, okoliczności ich pojawienia się czy historii choroby dziecka może on wystawić L4 online. Otrzymane zaświadczenie zwalnia Cię z obowiązku wykonywania pracy i jednocześnie usprawiedliwia tę nieobecność. Do tego jednak niezbędne jest posiadanie internetowego konta PUE (Platformy Usług Elektronicznych), na które automatycznie zostanie ono przesłane. Taki zabieg ma na celu usprawnienie przepływu informacji między Tobą, pracodawcą i Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, ponieważ mają oni wgląd do Twojego L4.
Ile może trwać zwolnienie?
Lekarz indywidualnie określa liczbę dni niezbędnych na rekonwalescencję, dlatego w zależności od przyczyn niedyspozycji dziecka długość zwolnienia może być różna. Co ciekawe, L4 nie zawsze musi dla Ciebie oznaczać siedzenie w domu i opiekowanie się maluchem w łóżku. O przebiegu leczenia decyduje lekarz. Może on zalecić wręcz przebywanie na świeżym powietrzu i wyjścia z domu.
L4 na dziecko a urlop wypoczynkowy
Kiedy przebywasz na urlopie wypoczynkowym i dostaniesz L4 na opiekę, nie możesz niestety przerwać urlopu i odebrać sobie niewykorzystanych dni w innym terminie. Zwolnienie może mieć jedynie wpływ na urlop, jeśli ten jeszcze się nie zaczął. Wówczas istnieje możliwość przeniesienia go po złożeniu odpowiedniego wniosku u pracodawcy i za jego pozwoleniem. Zwolnienie lekarskie na dziecko nie upoważnia Cię także do pobrania zasiłku chorobowego na czas choroby podopiecznego, ponieważ w okresie przebywania na urlopie wypoczynkowym możesz zapewnić opiekę dziecku, przeznaczając ten czas, za który i tak przysługuje Ci odpowiednie wynagrodzenie.
L4 w ciąży
Jeśli spodziewasz się dziecka i jesteś ubezpieczona, masz prawo do L4. Lekarz może je wydać z przyczyn dotyczących pogorszenia się stanu zdrowia. W sytuacji, w której nie zauważa on wystarczającej niedyspozycji psychofizycznej przyszłej mamy, nie wyda zwolnienia. L4 w ciąży może trwać nawet do 270 dni.
Artykuł sponsorowany