Jak często zmieniać pościel? Zdania ekspertów są podzielone
Raz na tydzień, dwa razy w miesiącu, a może dopiero wtedy, gdy zacznie brzydko pachnieć? Na pytanie, jak często zmieniać pościel, nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ale warto pamiętać, jak brak higieny w tej materii może negatywnie wpływać na nasze zdrowie.
Dlaczego należy zmieniać pościel na czystą?
Czysta, pachnąca, dopiero co wyprana pościel zdecydowanie może uprzyjemnić nocny wypoczynek. Zakładając, że nasz sen wynosi osiem godzin, to w skali miesiąca pościel dotyka naszej skóry przez ok. 240 godzin. W związku z tym powinniśmy pamiętać, że brudna i przepocona pościel, to miejsce, w którym rozwijają się roztocza i drobnoustroje, mogące przyczyniać się do pogorszenia stanu naszej skóry i negatywnie wpływać na inne, zdrowotne aspekty.
Pościel dotykająca skóry powoduje minimalne tarcia, które pozwalają na gromadzenie się w tkaninie naszego naskórka. Gdy dodamy do tego kurz, okruszki z jedzenia czy sierść kota lub psa, mamy do czynienia z doskonałymi warunkami do rozwoju niewidocznych dla oka roztoczy, a w skrajnych przypadkach nawet grzybów.
Roztocza gnieżdżące się w pościeli mogą nasilać objawy alergii, zwiększając ryzyko powstania astmy czy atopowego zapalenia skóry.
Jak często zmieniać pościel na czystą?
Wiele osób wychodzi z założenia, że miesiąc użytkowania jednej pościeli, to dobry moment na jej wypranie i wymianę na czystą. Jednak specjaliści zajmujący się m.in. higieną snu są w tej kwestii bardziej radykalni.
Niektórzy wskazują, że pościel powinniśmy wymieniać raz na tydzień, inni uważają, że należy to robić raz na dwa tygodnie. W okresie wiosenno-letnim, kiedy mamy do czynienia z wysokimi temperaturami, które sprzyjają poceniu się, wymiana pościeli na czystą, powinna odbywać się minimum raz w tygodniu.
Wymiana pościeli jest wskazana podczas przechodzenia różnego rodzaju infekcji. Świeża, czysta pościel nie tylko poprawi nasz komfort, ale i zmniejszy ryzyko rozprzestrzeniania się bakterii i wirusów. Rzecz jasna, o regularną i częstą zmianę pościeli powinni zadbać również alergicy.
O zmianie pościeli na czystą nie należy zapominać w przypadku małych dzieci oraz seniorów. Dotyczy to również nastolatków w okresie dojrzewania, ponieważ wówczas ich gruczoły łojowe produkują dużą ilość sebum, co sprzyja przetłuszczaniu się skóry głowy, a pokłosiem takiego stanu rzeczy jest nieświeża poszewka na poduszkę.
W jakiej temperaturze prać pościel, by pozbyć się z niej roztoczy i drobnoustrojów?
Pranie pościeli w odpowiedniej temperaturze, ma ogromny wpływ na to, czy z tkaniny pozbędziemy się roztoczy i drobnoustrojów. Oczywiście nie można mówić o 100-proc. pozbyciu się "niechcianych gości" z naszej pościeli, ale pranie w odpowiednio wysokiej temperaturze zdecydowanie zmniejsza ryzyko ich przetrwania podczas tego procesu.
W przypadku pościeli wykonanej z bawełny i lnu, wskazane jest pranie w temperaturze 60 st. C. Delikatniejsze i bardziej podatne na zniszczenie materiały należy prać w niższej temperaturze, czyli 40 st. C. Zanim jednak ustawimy w pralce temperaturę prania, sprawdźmy zalecenia producenta pościeli.
Po wykonanym praniu i dokładnym wysuszeniu pościeli, warto ją również wyprasować w temperaturze 100 st. C, o ile nie ma ku temu przeciwwskazań producenta.