Czy na konto oszczędnościowe można wpłacić pieniądze z innego banku?
Artykuł sponsorowany
Konto oszczędnościowe to rachunek, który służy przede wszystkim do odkładania nadwyżek finansowych. Najczęściej jest powiązany z kontem osobistym (ROR). Niemal zawsze można dowolnie przelewać pieniądze pomiędzy tymi dwoma rachunkami. Wiele osób zastanawia się jednak, czy możliwe jest wykonywanie przelewów z „obcego” banku? Sprawdź.
Czym jest konto oszczędnościowe?
Konta oszczędnościowe* to rachunki, które zwykle są przypisane do konta osobistego. Konto oszczędnościowe umożliwia tworzenie poduszki finansowej lub oszczędzanie na wybrany cel. Gromadzone na nim środki są dostępne przez cały czas, ale niewidoczne na bieżącym rachunku. Pokusa wydania ich jest więc mniejsza. To znaczy, że jeśli płacisz za zakupy kartą płatniczą lub za pomocą bankowości internetowej, pieniądze spływają z twojego konta osobistego, a nie z oszczędnościowego. Drugie z nich stanowi pewnego rodzaju zaplecze do gromadzenia zasobów, a nie do wykonywania transakcji. Nie oznacza to jednak, że przelewy na konto oszczędnościowe i z niego są niewykonalne.
Konto oszczędnościowe różni się od osobistego również tym, że najczęściej jest oprocentowane. Godna uwagi jest między innymi oferta VeloBanku. Znajdziesz w niej Elastyczne Konto Oszczędnościowe z oprocentowaniem nawet do 7,5% w skali roku. Możesz otworzyć je wygodnie przez Internet - bez wizyty w placówce.
Czy na konto oszczędnościowe można zrobić przelew?
W każdym banku możliwe jest wykonywanie dowolnej liczby przelewów wewnętrznych z konta osobistego na oszczędnościowe. Jest to oczywiste, ponieważ w innym razie nie można byłoby przenosić środków, które mają zostać zaoszczędzone.
Wątpliwości pojawiają się jednak w związku z wykonywaniem przelewów z innego banku. Czy da się to zrobić? W ramach konta oszczędnościowego można:
- wpłacać i wypłacać środki gotówką w placówce banku,
- wykonywać i przyjmować przelewy.
Jak widać, można zrobić przelew na konto oszczędnościowe - także z innego banku.
Przelewy z konta oszczędnościowego - limity
Najczęściej banki określają zasady dotyczące wypłaty środków z takiego rachunku. Służy to zwiększaniu motywacji do oszczędzania, aby z miesiąca na miesiąc powiększać dostępny kapitał.
Zazwyczaj można się spotkać z miesięcznymi limitami bezpłatnych wypłat i przelewów z konta oszczędnościowego. Nie ma jednak ograniczeń, jeśli chodzi o pieniądze przychodzące.
Jak to wygląda w praktyce? Przykładowo w VeloBanku możesz wpłacać i wypłacać pieniądze, zawsze kiedy tego potrzebujesz, w dowolnej kwocie. Nie tracisz przy tym naliczonych odsetek. Jak wyglądają limity w tym przypadku? Jedna wypłata w miesiącu jest bezpłatna, koszt każdej kolejnej to 9 zł. Przelewy wewnętrzne w bankowości internetowej i mobilnej są z kolei darmowe.
Założenie konta oszczędnościowego jest zatem dobrą metodą, aby zadbać o swój domowy budżet. Nie należy również obawiać się kwestii przelewów przychodzących na tego typu konto. Niemal zawsze można to robić - niezależnie, czy mowa o banku własnym, czy działającym pod innym szyldem.
Jeśli chcesz się upewnić, na jakich zasadach działa konkretne konto oszczędnościowe, skontaktuj się z wybraną instytucją i zapytaj o szczegóły. Zasady działania rachunku znajdziesz w umowie o prowadzenie tego konta.
*Nota prawna: Niniejsza treść nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego i ma charakter wyłącznie informacyjny.
Artykuł sponsorowany