Czym jest jakość kamienia i jak wpływa na wartość pierścionka zaręczynowego?

Artykuł sponsorowany

Kamienie szlachetne to wyjątkowe cuda natury, niezwykłe ze względu na swoje piękno, rzadkość występowania i trwałość. Używa się ich w jubilerstwie, zdobiąc nimi biżuterię. Podnosi się w ten sposób jej wartość, nie tylko ekonomiczną, ale przede wszystkim estetyczną i sentymentalną.

Jedną z najważniejszych cech kamienia szlachetnego jest jego barwa
Jedną z najważniejszych cech kamienia szlachetnego jest jego barwa.

Właściwości kamieni szlachetnych

Kamienie szlachetne to odmiany niektórych minerałów i skał. Pochodzą one z ziemi, w pracowniach jubilerskich są jedynie obrabiane. Rzadko występują w przyrodzie, więc ich zasoby są ograniczone. Wyróżniają się intensywnym połyskiem, mocną barwą lub całkowitym brakiem i przezroczystością. Cechują się również dużą trwałością i wysoką twardością - wynosi ona minimum 7 na 10 w skali Mohsa. Ze względu na ich wyjątkowy wygląd i jubilerskie zastosowanie, do kamieni szlachetnych zalicza się również bursztyn, perły, koral naturalny i rubiny, mimo że mają one pochodzenie organiczne.

Barwa kamieni szlachetnych

Wartość kamienia szlachetnego zależy przede wszystkim od jego wielkości i rodzaju
Wartość kamienia szlachetnego zależy przede wszystkim od jego wielkości i rodzaju.

Jedną z najważniejszych cech kamienia szlachetnego jest jego barwa. W jubilerstwie rozróżnia się kamienie białe i przezroczyste, do których zalicza się przede wszystkim diamenty, perły, topazy. W przypadku diamentów barwa jest niezwykle istotnym aspektem i określa się ją przy użyciu specjalnej skali od D do Z. Diament oznaczany literą D to diament idealny - zupełnie bezbarwny.

Zielone kamienie szlachetne to m.in. szmaragd, jadeit, agat. Popularnym niebieskim kamieniem jest szafir, ale tym kolorem charakteryzują się też np. topaz, turkus, akwamaryn oraz niektóre diamenty. Żółtym kamieniem szlachetnym jest cytryn, który jest odmianą kwarcu, a czarne to onyks czy obsydian.

Co wpływa na jakość kamienia?

Na jakość kamienia szlachetnego wpływa jego masa, wyrażona w karatach oraz jego szlifie. Szlifowanie jest to technika obróbki kamieni naturalnych, a szlifem nazywa się kształt kamienia po obróbce. Po oszlifowaniu diament staje się brylantem. Szlif często wyznacza proporcje, wielkość, wykończenie kamienia szlachetnego. Przez szlifowanie eksponuje się jego najlepsze cechy, ukrywając niedoskonałości.

Minerały stosowane w jubilerstwie muszą też być wystarczająco twarde i odporne na czynniki chemiczne
Minerały stosowane w jubilerstwie muszą też być wystarczająco twarde i odporne na czynniki chemiczne.

Istotna dla jakości kamienia szlachetnego jest jego czystość. Kamienie posiadają cechy wewnętrzne, tzw. inkluzje oraz cechy zewnętrze, nazywane skazami. Istotny wpływ na brylancję, czyli efekt załamania światła, ma wielkość, umiejscowienie, ilość i widoczność inkluzji. Wyznaczając klasę czystości, stosuje się skalę:

  • LC - lupowo czysty,
  • VVS - bardzo, bardzo małe inkluzje,
  • VS - bardzo małe inkluzje,
  • SI - małe inkluzje, niewidoczne gołym okiem,
  • P - widoczne zanieczyszczenia.

Minerały stosowane w jubilerstwie muszą też być wystarczająco twarde i odporne na czynniki chemiczne. Powinny być odporne na uszkodzenia i nie ulegać ścieraniu w trakcie codziennego użytkowania. Twardość kamieni zależy od ich budowy wewnętrznej.

Kamienie szlachetne w doskonałej jakości - o maksymalnej inkluzji SI i kolorze minimum H - można znaleźć w pierścionkach zaręczynowych dostępnych na https://auroria.pl/kategoria/pierscionki-zareczynowe.

Wpływ kamienia szlachetnego na cenę pierścionka

Wartość kamienia szlachetnego zależy przede wszystkim od jego wielkości i rodzaju. Do najtańszych należą pierścionki z cyrkonią, najdroższe są pierścionki z diamentami. Im większy i czystszy brylant, tym większa jego wartość. Wpływ na cenę ma również częstość występowania danego rodzaju kamienia oraz jego jakość, czyli wspomniane wcześniej: masa, szlif, twardość i trwałość. Wszystkie te cechy kamienia szlachetnego będą wpływały na cenę pierścionka, ponieważ zakuty w koronie kamień jest jego kluczowym elementem.

Pierścionek zaręczynowy według Twojego projektu - konfigurator 3D

W Aurorii można zaprojektować wyjątkowy pierścionek zaręczynowy, posługując się konfiguratorem 3D - https://auroria.pl/konfigurator-3d/obraczki-slubne. Najpierw wybiera się styl pierścionka, potem kamień szlachetny - do wyboru jest brylant, szmaragd, rubin, szafir w różnych kolorach. Następny etap to dobór wielkości kamienia i korony, na której będzie on osadzony. Potem decyduje się o kształcie obrączki i rodzaju kruszcu. W razie wątpliwości na którymkolwiek etapie mamy możliwość skorzystania ze wsparcia i doradztwa specjalistów. Można w ten sposób stworzyć unikalny pierścionek idealnie dopasowany do jego właścicielki.

Artykuł sponsorowany

.
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas