Niepozorna roślina idealna do ogrodu. Smakuje wybornie i jest cenna dla zdrowia
Na pierwszy rzut oka może wyglądać dość niepozornie. Nie dajcie się jednak zwieść - portulaka pospolita świetnie smakuje i można ją hodować w ogrodzie. Czy warto? Sprawdźcie sami.

Spis treści:
Portulaka pospolita, nazywana również portulaką warzywną, rośnie w wielu miejscach Polski. Zazwyczaj kwitnie od lipca do września - w tym czasie obsypuje się drobniutkimi, żółtymi kwiatkami. Pomimo tego i tak wygląda dość niepozornie. Roślina najczęściej porasta nieużytki. W ostatnim czasie wzrosło zainteresowanie uprawą tej rośliny w ogrodzie. Powód? Jest ich co najmniej kilka.
Smak i cenne właściwości. Tego nie wiesz o portulace pospolitej
Roślina słynie z walorów smakowych, a jej lecznicze właściwości znalazły zastosowanie w nie tylko w kuchni, ale również ziołolecznictwie i kosmetyce. Jest świetnym źródłem witaminy A i C oraz witamin z grupy B. Oprócz tego zawiera żelazo, sód, potas, mangan, wapń, fosfor, magnez i kwasy omega-3. Jest też źródłem melatoniny, która odpowiada za regulację snu.
Jadalne części portulaki pospolitej to liście i łodygi, które można zbierać od maja do września. Smakuje zarówno na surowo, jak i po obróbce cieplnej. Liście rośliny mają delikatnie słonawo-kwaśny, orzechowy posmak. Natomiast łodygi mają charakterystyczny, korzenny smak. Portulaką można zastępować np. szparagi. Kwiaty to natomiast dobry zamiennik kaparów. Sprawdzi się również świetnie w duecie z twarożkiem, sałatką, surówką i jako dodatek do zupy czy mięsa. Pasuje również do ryżu, ziemniaków i makaronu.
Ważna uwaga: portulakę najlepiej spożywać od razu po zbiorach. Roślina nie nadaje się do dłuższego przechowywania.

Portulaka pospolita w ogrodzie. Jak o nią zadbać?
Co więcej, portulaka nie ma zbyt wygórowanych wymagań, dlatego można ją z powodzeniem uprawiać zarówno w ogrodzie, jak i w doniczce na balkonie. Portulaka pospolita swoim wyglądem może przywodzić na myśl roszponkę. Pędy płożącej rośliny mają do 60 cm długości i są obficie rozgałęzione. Jej mięsiste liście mają charakterystyczny, jajowaty kształt.
Portulaka pospolita potrafi się świetnie odnaleźć w każdych warunkach. Do zdrowego wzrostu wymaga jedynie odpowiedniego podłoża i regularnego podlewania. Warto pamiętać, że raz posadzonej rośliny jest trudno się pozbyć - jest samopylna.
Roślinę należy wysiewać bezpośrednio do gruntu. Najlepiej to robić w drugiej połowie maja, gdy jest już względnie ciepło i mija ryzyko przymrozków. Portulaka jest wrażliwa na niskie temperatury, dlatego dobrze jest na bieżąco śledzić prognozy pogody. Preferuje miejsca suche i słoneczne. Najlepsze podłoże dla portulaki to gleba próchnicza i bogata w składniki odżywcze.
Lubi też regularne, ale umiarkowane podlewanie. W trakcie upałów również trzeba ją odpowiednio nawadniać. Oczywiście i w tej kwestii nie przesadzamy - nadmierna ilość wody może prowadzić do gnicia korzeni. W czasie kwitnienia portulakę dobrze jest zasilać nawozami naturalnymi. Portulaka pospolita to roślina jednoroczna i zamiera już w czasie pierwszych przymrozków. Możemy jednak podjąć próbę jej przezimowania w jasnym pomieszczeniu.