Jak wyczyścić zmywarkę domowym sposobem? Nie popełniaj tego błędu

Oprac.: Agnieszka Kasprzyk

Brudna zmywarka to nie tylko problem estetyki i nieprzyjemnego zapachu, ale również zdrowia. Zalegające w niej resztki jedzenia są doskonałym siedliskiem dla wszelkiego rodzaju bakterii i pleśni. Poza tym zaniedbane urządzenie jest narażone na usterki. Jak czyścić zmywarkę domowym sposobem i co jaki czas to robić? Wyjaśniamy.

Zmywarka wymaga regularnego czyszczenia.
Zmywarka wymaga regularnego czyszczenia.123RF/PICSEL123RF/PICSEL

Dlaczego warto regularnie czyścić zmywarkę?

Zmywarkę warto czyścić z kilku powodów. W wyniku eksploatacji gromadzą się w niej osady z kamienia, tłuszczu i drobnych cząstek jedzenia. To nie tylko obniża efektywność mycia, ale może również prowadzić do powstawania przykrych zapachów. W efekcie każde zmywanie będzie się kończyło nieprzyjemnym odorem.

Innym powodem, dla jakiego warto regularnie czyścić zmywarkę, jest bezpieczeństwo i zdrowie. Brudne urządzenie to idealne środowisko dla bakterii i pleśni. Badania pokazują, że w zaniedbanych urządzeniach może rozwijać się duża liczba mikroorganizmów, co z kolei może wpływać na higienę naczyń. Regularne czyszczenie minimalizuje ryzyko przenoszenia niepożądanych drobnoustrojów.

Czysta zmywarka pracuje sprawniej, zużywa mniej energii, a naczynia są dokładniej myte. Dlatego warto zadbać o jej regularną konserwację, co przełoży się również na dłuższą żywotność urządzenia. Dłużej sprawna i zużywająca mniej energii zmywarka to oszczędności w domowym budżecie.

Jak często czyścić zmywarkę?

Zmywarka, choć służy do mycia, sama wymaga co jakiś czas czyszczenia. Niektóre jej elementy, takie jak filtry znajdujące się na dole lub koszyczki na sztućce trzeba myć dokładnie co dwa tygodnie. Najlepiej je wyjąć i umyć dokładnie w zlewie wodą z płynem do mycia naczyń.

Gruntowne czyszczenie zmywarki należy wykonać raz na miesiąc lub dwa, w zależności od stopnia, w jakim jest wykorzystywana. Wymaga to pewnej staranności i nastawienia najgorętszego programu. Można w tym celu posłużyć się kupnymi preparatami, lecz są one stosunkowo drogie. Ważne, aby urządzenie czyścić regularnie.

Domowe preparaty do czyszczenia zmywarki: Uważaj na to połączenie

W wielu poradnikach znajdziesz wskazówkę, aby czyścić zmywarkę sodą oczyszczoną i octem. Nigdy tak nie rób. Soda w połączeniu z octem wprawdzie tworzy pianę, która wygląda spektakularnie, ale nie działa. Wynika to z faktu, że oba produkty nawzajem niwelują swoje działanie. Jeśli więc chcesz skutecznie wyczyścić zmywarkę, sięgnij albo po ocet, albo po sodę, ale nigdy ich nie łącz. Możesz za to w kolejnych cyklach wykorzystać najpierw ocet, a potem sodę.

Do innych domowych środków, które pomogą w czyszczeniu zmywarki, należą boraks i kwasek cytrynowy. Jeden lub drugi specyfik wystarczy wsypać do miejsca na tabletki do zmywania. Boraks pochłania zapachy i ma właściwości grzybobójcze, natomiast kwasek cytrynowy doskonale odkamienia i nabłyszcza. Również tych produktów nigdy nie łącz, ponieważ boraks ma odczyn zasadowy a kwasek kwaśny i nawzajem zniwelują swoje działanie.

Czyszczenie filtra w zmywarce.
Czyszczenie filtra w zmywarce.123RF/PICSEL123RF/PICSEL

Jak gruntownie wyczyścić zmywarkę?

Czyszczenie zmywarki zacznij od usunięcia z niej wszystkich naczyń oraz luźnych resztek jedzenia. Następnie wyjmij koszyczek na sztućce oraz filtry i dokładnie je wyczyść w zlewie. Użyj do tego bieżącej wody z płynem do mycia naczyń. Jeśli na filtrach pojawił się kamień, zanurz je na kwadrans w gorącej wodzie z octem, po czym wyczyść z resztek kamienia.

Kolejnym krokiem oczyszczenie uszczelek drzwi, gdzie może gromadzić się pleśń i resztki jedzenia. Przetrzyj też dokładnie drzwi i wszelkie szczeliny, które się w nich znajdują. To samo zrób z wnętrzem zmywarki: usuń ze szczelin tyle brudu, ile się da.

Teraz pora na czyszczenie kompleksowe. Wylej na dno zmywarki dwie szklanki octu i ustaw program o najwyższej temperaturze. Możesz też na dno urządzenia wylać szklankę octu, a drugą szklankę płynu postawić w górnej szufladzie. Po zakończeniu cyklu wsyp do pojemnika na tabletki trzy łyżki sody oczyszczonej i znów włącz program o najwyższej temperaturze. Dodatkowy cykl z sodą pozwoli pozbyć się resztek o kwasowym charakterze. Na koniec przetrzyj wszystkie wewnętrzne powierzchnie miękką ściereczką zwilżoną w ciepłej wodzie z odrobiną płynu do mycia naczyń.

Halszka Witkowska: Żałoba jest częścią miłościINTERIA.PL