Polacy kochają to warzywo. Okazuje się, że pomaga przy depresji
Pomidory to jedne z najbardziej popularnych warzyw w naszym kraju. Coraz częściej regularnie kupujemy je i spożywamy także zimą. Zwłaszcza że stanowią ważny dodatek wielu dań gotowanych. Eksperci podkreślają, że po obróbce termicznej są jeszcze zdrowsze i dostarczają wielu cennych składników odżywczych. Od lat wiadomo, że zmniejszają ryzyko częstych chorób przewlekłych. Ostatnie badania dowodzą, że mogą też chronić przed depresją i wspomagać walkę z tą ciężką chorobą.

Spis treści:
Jak pomidory wpływają na zdrowie?
Pomidory są bogatym źródłem witaminy A, C, E i K, a także potasu, żelaza, wapnia, cynku i chromu. Znajdziemy w nich również karotenoidy, kwasy organiczne i flawonoidy, które wykazują silne właściwości antyoksydacyjne. Pomidory zawierają też jeden z najsilniejszych naturalnych przeciwutleniaczy, czyli likopen. To barwnik, który odpowiada za kolor pomidorów. Badania wykazały, że zmniejsza ryzyko niektórych nowotworów (przede wszystkim płuc i prostaty), a także wzmacnia układ krążenia i chroni przed osteoporozą.
Regularne jedzenie pomidorów obniża poziom cholesterolu i reguluje ciśnienie tętnicze krwi. Popularne warzywo zawiera też duże ilości błonnika hamującego apetyt i obniżającego poziom cukru we krwi. Pomidory wzmacniają także odporność i pozytywnie wpływają na kondycję cery - opóźniają procesy starzenia się i neutralizują szkodliwy wpływ promieniowania UV na skórę.
Pomidory są skuteczne w walce z depresją - nowe badania
Obiecujące wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie "Food Science & Nutrition". Testy na myszach wykazały, że duże dawki likopenu wzmacniają hipokamp, czyli część mózgu odpowiedzialną za pamięć i funkcje poznawcze, a także przywracają kluczowe połączenia między neuronami, co wspomaga walkę z depresją. Naukowcy planują prowadzić kolejne badania z udziałem ludzi. Jest to jednak kolejne potwierdzenie korzystnego wpływu pomidorów na ludzki mózg. Już wcześniejsze eksperymenty sprzed lat dowiodły, że likopen poprawia nastrój i ułatwia walkę ze stresem. Zmniejsza też stany zapalne i stres oksydacyjny odpowiedzialny za starzenie się mózgu.

Jak najlepiej jeść pomidory?
Pomidory są zdrowe w każdej postaci, ale udowodniono, że te suszone zawierają największe ilości likopenu. Z kolei ten silny przeciwutleniacz jest najłatwiej przyswajalny, gdy poddamy pomidory obróbce termicznej. Surowe pomidory najlepiej polewać olejem roślinnym - wtedy likopen jest przyswajany w 95 proc.
Czytaj także: