Czym najlepiej czyścić ekran telewizora?

Artykuł sponsorowany

Kupujemy kilkudziesięciocalowy telewizor po to, by cieszyć się obrazem bez zarzutów. Gdy pojawia się na nim warstwa kurzu, mamy ochotę od razu się jej pozbyć. Nie róbmy jednak tego, jeśli nie mamy w domu specjalnego płynu. Czym czyścić telewizor, by go nie uszkodzić?

  Telewizor należy czyścić specjalnym preparatem naniesionym na ścierkę z mikrofibry
Telewizor należy czyścić specjalnym preparatem naniesionym na ścierkę z mikrofibry 123RF/PICSEL

Lepsza jakość, większa czułość

Niektórzy jeszcze pamiętają małe telewizory z ekranem z grubego szkła. Obecnie urządzenia mają nieporównywalnie większe możliwości. Nowoczesne kino domowe pozwala cieszyć się dużym i płynnym obrazem, żywymi kolorami i naturalnym kontrastem. Stosowana w dzisiejszych czasach technologia daje zatem rewelacyjne efekty, ale tym, co różni ją od starych ekranów, jest czułość urządzenia. Stare telewizory wystarczyło przetrzeć wilgotną szmatką. Współczesne są znacznie delikatniejsze, wymagają więc specjalnej konserwacji. Czym czyścić ekran telewizora, by go nie uszkodzić?

Telewizor a zwykłe środki czystości

Nie po to inwestowaliśmy w duży nowoczesny telewizor, żeby oglądać obraz przez warstwę kurzu. Jednak telewizora nie wolno czyścić przy użyciu chemii dostępnej w każdym domu, czyli np. płynów do mycia szyb, łazienek czy podłogi. Używając tego typu środków, możemy doprowadzić do trwałego uszkodzenia ekranu. Powinniśmy się zatem zaopatrzyć w odpowiednie produkty czyszczące. Jaki zatem środek należy wybrać? Nie może zawierać alkoholu, acetonu ani amoniaku, gdyż te substancje mogą uszkodzić ekran. Najlepiej po prostu zaopatrzyć się w środek stricte przeznaczony do czyszczenia ekranów urządzeń takich, jak telewizory LED, OLED i QLED. Konieczna będzie również przyciągająca kurz i delikatna dla powierzchni ekranu ściereczka z mikrofibry. Nie należy w tym celu stosować gąbki, ręcznika papierowego czy nawilżanych chusteczek.

Jak właściwie czyścić telewizor?

Czyszczenie ekranu należy rozpocząć od odłączenia go od źródła zasilania, a więc należy wyciągnąć wtyczkę z gniazda, by nie poraził nas prąd. Jeśli telewizor był włączony i zdążył się nagrzać, odczekajmy chwilę, aż osiągnie temperaturę pokojową. Jeśli stosujemy środki w aerozolu, zawsze rozpylajmy niewielką ilość na szmatkę z mikrofibry, nigdy bezpośrednio na urządzenie. Nie należy wcześniej moczyć ścierki w wodzie, nie może być mokra, a jedynie zwilżona preparatem. Czyszczenie ramki i tyłu telewizora nie wymaga aż takiej ostrożności, plastiki możemy właściwie przetrzeć dowolnym środkiem (np. do mebli), uważajmy jednak, by woda ani środek czystości nie przedostały się do środka przez szczeliny.

Sam ekran wymaga jednak znacznie delikatniejszego traktowania. Najpierw więc zwilżamy ściereczkę z mikrofibry specjalnym środkiem do czyszczenia ekranu. Następnie lekko przykładamy ją do ekranu i przecieramy kolistymi ruchami, uważając, by nie dociskać jej zbyt mocno do powierzchni. W razie potrzeby czynność możemy powtórzyć. Na końcu wycieramy ekran na sucho, również ściereczką z mikrofibry. Tym samym preparatem (i metodą) możemy wyczyścić monitory komputerów i laptopów.

Jakich substancji unikać?

Jeśli nie posiadamy specjalnego preparatu w domu, a mamy nagłą potrzebę, by wyczyścić ekran, zanim to zrobimy, koniecznie sprawdźmy skład środka, po który sięgamy. Jak już zostało wspomniane, telewizorów nie wolno czyścić alkoholem etylowym, amoniakiem i acetonem, a monitorów dodatkowo jeszcze toluenem, chlorkami metylu oraz kwasem etylu. Produkty przeznaczone do czyszczenia tego typu urządzeń z pewnością nie zawierają tych substancji, ale może się okazać, że któryś z dostępnych w domu płynów również nie ma ich w składzie. W innym wypadku nie ryzykujmy, nie warto, gdyż nieodpowiedni płyn może trwale uszkodzić nasz monitor lub zestaw kina domowego.

Artykuł sponsorowany

.
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas