Czym się kierować przy wyborze odpowiedniego dla siebie zawodu?

Artykuł sponsorowany

Decyzje o podjęciu konkretnego zatrudnienia warto dokładnie przemyśleć. Od tego, czym będziesz zajmować zawodowo, zależą nie tylko Twoje zarobki, ale także uczucie spełnienia i zawodowej satysfakcji. Zobacz, czym warto kierować się przy wyborze odpowiedniego dla siebie zawodu.

Kiedy już podejmiesz decyzję o wyborze dobrego dla siebie zawodu, określ swoje cele długoterminowe i krótkoterminowe
Kiedy już podejmiesz decyzję o wyborze dobrego dla siebie zawodu, określ swoje cele długoterminowe i krótkoterminowemateriały promocyjne
  • Warto ocenić swoje umiejętności oraz przeanalizować słabe i mocne strony, by przekonać się, czy sprawdzą się w pracy, którą chcesz wykonywać.
  • Zanim zaczniesz zastanawiać się nad możliwym zawodem, musisz zacząć planować, jak chcesz, by wyglądała Twoja przyszłość. Określ cele krótko- i długoterminowe.
  • Pod uwagę weź okres kształcenia. Niektóre profesje wymagają wielu           lat nauki i odbycia długich stażów.
  • Inspiracji przy wyborze odpowiedniego dla siebie zawodu możesz poszukać na       targach pracy lub u doradców zawodowych.

Weź pod uwagę swoje umiejętności i zainteresowania

Pierwsza wskazówka jest ściśle związana z poznaniem siebie. Zastanów się nad swoimi mocnymi stronami i tymi, do których Ci daleko, co robisz dobrze i przychodzi Ci łatwo. Przeanalizuj zarówno kompetencje miękkie, jak i twarde. Jeśli wolisz długie dyskusje na tematy istotne społecznie od analitycznego i formalnego rozumowania, może to oznaczać, że odpowiedni dla Ciebie zawód może nie należeć do dziedziny wiedzy o naukach ścisłych. Twoje umiejętności pomogą Ci odkryć, w jakich zawodach będzie Ci łatwiej pracować. Oczywiście bycie dobrym z matematyki nie oznacza, że trzeba być nauczycielem matematyki. Jedna daje możliwość podążania inną ścieżką o pokrewnych kierunkach np. pracy w finansach.

Jesteś zainteresowany pracą IT w Olsztynie? Sprawdź, co oferują pracodawcy, a potem odpowiednio przygotuj się do rozmowy.

Sprawdź, jakiego wykształcenia potrzebujesz

Niektóre zawody wymagają ukończenia studiów magisterskich, określonych studiów podyplomowych, a inne odbycia długiego stażu. Na przykład lekarz musi spędzić określoną liczbę godzin jako rezydent na szpitalnych oddziałach. Poza tym medycyny nie można studiować zaocznie. Zastanów się, czy masz wystarczająco dużo czasu na konkretne studia. Oceń, jak długo będziesz musiał się uczyć, aby zostać profesjonalistą, jakim chcesz. Następnie oblicz możliwe koszty studiów, weź pod uwagę ich tryb: stacjonarny lub niestacjonarny.

Sprawdź, co się dzieje na rynku pracy

Robienie tego, co lubisz, jest niezbędne do satysfakcjonującego życia zawodowego, ale przy wyborze odpowiedniego zawodu musisz wziąć pod uwagę również możliwości zatrudnienia. Dlatego warto przeprowadzić analizę rynku i sprawdzić, czy zawód, który masz zamiar wybrać, jest poszukiwany przez pracodawców. Możesz przejrzeć aktualne oferty pracy, wybrać się na targi pracy w Krakowie lub w innym mieście, albo popytać wśród członków rodziny, czy i jakie są wolne etaty w firmie, w której pracują. Dobrym rozwiązaniem jest także skorzystanie z pomocy doradcy zawodowego, który udziela porad w wyborze odpowiedniego zawodu.

Praca w Kielcach, Krakowie albo i Poznaniu czeka na Twoją aplikację!

Określ swoje cele

Kiedy już podejmiesz decyzję o wyborze dobrego dla siebie zawodu, określ swoje cele długoterminowe i krótkoterminowe. Stwórz listę priorytetów, czyli co chciałbyś osiągnąć w ciągu kilku miesięcy, a co na przestrzeni kilku lat. Musisz zdecydować, czy znaczenie mają dla Ciebie awanse zawodowe i wysokie zarobki, czy ważniejsze jest realizowanie swoich pasji i elastyczność w wykonywaniu obowiązków np. praca hybrydowa. Poza tym sprawdź, czy Twój zawód jest przyszłościowy. Jeśli chcesz się rozwijać zawodowo, wybierz taki, który ma najmniejsze prawdopodobieństwo, by okazać się zbędnym na rynku pracy za 10 lat.

Zastanawiasz się, czy masz szansę na zatrudnienie w wybranym zawodzie? Sprawdź oferty pracy w Puławach i zobacz, jakich specjalistów potrzebują pracodawcy.

Podsumowanie

Po przeprowadzeniu wstępnej analizy kierunku kariery zawodowej warto również wypisać zalety i wady każdej profesji, która znajduje się na Twojej liście. Następnie możesz wybrać zawód, który najlepiej pasuje do Ciebie, Twojego stylu życia i oczekiwań. Pamiętaj, by myśleć przyszłościowo i nie podejmować zbyt pochopnych decyzji.

Artykuł sponsorowany

materiały promocyjne
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?