Dieta fleksitariańska: korzystna dla zdrowia

Artykuł sponsorowany

Jak zmniejszyć swój wpływ na środowisko i jednocześnie zadbać o zdrowie? Odpowiedź jest prosta – przejść na dietę fleksitariańską, która jest idealnym rozwiązaniem dla tych, którzy chcą wprowadzić pozytywne zmiany w swoim życiu, ale nie są gotowi na radykalne zmiany. Przekonaj się, że zmiana diety nie musi być trudna i możesz cieszyć się smacznymi i zdrowymi posiłkami, jednocześnie pomagając planecie!

Dieta fleksitariańska może być bardzo korzystna dla zdrowia
Dieta fleksitariańska może być bardzo korzystna dla zdrowia 123RF/PICSEL

Artykuł sponsorowany przez markę Alpro

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób przykłada wagę do zdrowia swojego i bliskich oraz rozważa wpływ prowadzonego przez siebie stylu życia na środowisko. Troszczymy się nie tylko o siebie, ale również o przyszłe pokolenia, które będą zamieszkiwać Ziemię po nas. Jednym ze sposobów pomagających zadbać o jej kondycję jest przejście na dietę fleksitariańską, która polega na ograniczeniu spożycia mięsa i innych produktów pochodzenia zwierzęcego na rzecz alternatywnych produktów roślinnych. Jak zauważają autorzy raportu "Talerz przyszłości" stworzonego na zlecenie Danone, fleksitarianizm cieszy się sporym powodzeniem zwłaszcza wśród osób młodych - aż 9 proc. respondentów do 29. roku życia deklaruje zainteresowanie tą dietą (w populacji ogółem to 4 proc. ankietowanych). To wreszcie szereg dodatkowych korzyści zdrowotnych, jak zmniejszenie ryzyka wystąpienia chorób cywilizacyjnych, takich jak cukrzyca czy otyłość[1].

Dieta fleksitariańska - z czym to się je?

Dieta fleksitariańska, która jest coraz popularniejsza na całym świecie, opiera się na filozofii spożywania przede wszystkim roślin, a także ograniczeniu spożycia mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego, takich jak jajka czy nabiał, na rzecz większej ilości warzyw, owoców, pełnoziarnistych produktów zbożowych, orzechów, nasion i roślin strączkowych. Osoby stosujące tę dietę mięso jedzą rzadko, zwykle kilka razy w miesiącu.

Ta dieta jest zachęcająca nie tylko dla osób, które chcą zredukować ilość spożywanego mięsa ze względów etycznych lub zdrowotnych, ale także dla tych, którzy chcą zminimalizować swój wpływ na środowisko. Przy odpowiednim doborze posiłków uważana jest za zdrową, bogatą w składniki odżywcze, błonnik, a z kolei z mniejszą ilością tłuszczów nasyconych w porównaniu z dietą mięsną.

W diecie tej można stosować różne warianty, na przykład jedzenie mięsa tylko raz w tygodniu lub zastąpienie go rybami, jajami i produktami mlecznymi czy roślinnymi. Warto pamiętać, że dieta fleksitariańska wymaga uważnego planowania, aby zapewnić organizmowi odpowiednią ilość składników odżywczych, takich jak białko, żelazo, wapń i witaminy z grupy B. Jednakże, dzięki obecności różnorodnych źródeł białka roślinnego, takich jak fasola, soczewica, komosa, soja czy orzechy, a także produktów, które są alternatywą dla produktów mlecznych - napojów sojowych, migdałowych czy kokosowych, i zbilansowanej ilości owoców i warzyw, dieta ta może być bardzo korzystna dla zdrowia.

Wiele badań wykazuje, że dieta fleksitariańska może przynieść korzyści dla zdrowia, takie jak zmniejszenie ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, otyłości, cukrzycy typu 2 i niektórych nowotworów. Wprowadzenie jej może również pomóc w utracie wagi i poprawie stanu skóry[2].

Jak zacząć? Podejmij małe kroki!

Zamiast ograniczać się tylko do mięsa, warto zastanowić się nad wprowadzeniem do swojej diety produktów roślinnych, które są dobrym źródłem błonnika, witamin i minerałów. Można zacząć od prostych kroków, jak zastąpienie mleka krowiego napojem roślinnym, a następnie wprowadzać coraz większą ilość produktów roślinnych do swojej diety.

Warto również zwrócić uwagę na wybór produktów i ich jakość. Te pochodzenia roślinnego, nie zawierają laktozy, są szczególnie polecane dla wegan i osób z nietolerancją pokarmową. Szczególnie warto zwrócić uwagę na napoje roślinne. Różnorodną ofertę posiada marka Alpro, u której znajdziesz pyszne napoje kokosowe, owsiane, migdałowe czy sojowe, które są dobrym zamiennikiem dla produktów mlecznych w potrawach czy napojach. Na ich bazie przygotować możesz różnorodne potrawy, nie tylko kawy czy koktajle, ale także naleśniki, lasagne czy sałatki.

Co ciekawe, coraz częściej spotkać się można ze słodkościami w wersji roślinnej. To nie tylko batony, ale także różnego rodzaju desery roślinne. Każdy z nich nie tylko smakuje wyśmienicie, ale także, w odróżnieniu od tradycyjnych słodkości zawiera mnóstwo cennych i wartościowych składników, takich jak witamina D czy witamina B2.

Deser sojowy od Alpro jest źródłem białka roślinnego i wapnia, a przy tym jest delikatny w smaku i doskonale sprawdzi się jako składnik puddingów, ciasta czy muffinków. Z kolei napój migdałowy od Alpro to idealny wybór dla osób, które chcą zastąpić klasyczne mleko, a przy tym skosztować coś słodkiego i pysznego. Wyśmienitą alternatywą dla klasycznego deseru są także roślinne lody bez laktozy.

Warto również zwrócić uwagę na produkty roślinne dla baristów, takie jak napoje Barista Alpro, które są specjalnie zaprojektowane do przygotowania kaw. Wśród nich znajdziemy napój roślinny kokosowo-sojowy z wapniem czy napój owsiany, będący źródłem błonnika, a to, co je łączy, to doskonałe pienie się.

[1] https://danone.pl/assets/interdyscyplinarne/Raport_Talerz_Przyszlosci_2023.pdf
[2] https://ncez.pzh.gov.pl/abc-zywienia/dieta-fleksitarianska-czyli-elastyczny-wegetarianizm/

Artykuł sponsorowany przez markę Alpro

materiały promocyjne
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas