Dlaczego warto kupować mięso ekologiczne?
Artykuł sponsorowany
W dzisiejszych czasach coraz bardziej skupiamy się na tym, aby nasze menu było zdrowe i wartościowe. Przywiązujemy dużą wagę do zdrowego odżywiania, a także pochodzenia kupowanych produktów spożywczych. Coraz chętniej i częściej sięgamy po warzywa i owoce z lokalnych upraw czy dobrej jakości mięso hodowlane. Dlaczego warto kupować mięso ekologiczne? Czym różni się od tego „zwykłego”? Przeczytaj.
Po co kupować mięso ekologiczne?
Coraz więcej ludzi przywiązuje wagę do prowadzenia zrównoważonego, zbilansowanego i zdrowego trybu życia. Coraz więcej z nich zwraca więc uwagę na to, co je. Pojawia się wobec tego potrzeba kupowania produktów wysokiej jakości, które pochodzą między innymi od lokalnych sprzedawców. Aby jadłospis był wartościowy, sięgamy po pełnoziarniste pieczywo od cenionych piekarzy, owoce i warzywa z okolicznych upraw czy mięso z ekologicznych hodowli. Zatrzymajmy się dłużej przy tym ostatnim punkcie. To bardzo ważne, aby zwracać uwagę, jakie mięso ląduje na naszych talerzach. W ten sposób możemy zadbać nie tylko o swoje zdrowie, ale też dobro zwierząt czy środowisko naturalne. O pochodzeniu mięsa ekologicznego przeczytasz na przykład tutaj: https://wedliny-ekologiczne.pl/.
Mięso ekologiczne różni się od tego uznawanego za zwykłe. Przede wszystkim inny jest sposób hodowli zwierząt. W ekologicznym gospodarstwie zwierzęta żyją w normalnych, naturalnych warunkach. Mają dostęp do światła słonecznego, a także świeżego powietrza i dużej przestrzeni. Poza tym karmione są paszą ekologiczną, która wolna jest od sztucznych hormonów wzrostu, GMO i pestycydów. Nie dodaje się do niej antybiotyków - poza tymi, które należy dodać w nagłych przypadkach, co i tak robi się pod kontrolą weterynarza.
Czym wyróżnia się mięso ekologiczne?
Mięso ekologiczne od hodowców ma inny smak i aromat niż mięso masowej produkcji kupowane w markecie. Jest delikatniejsze i bardziej kruche, co wynika z wolnego tempa wzrostu zwierząt oraz ich naturalnej diety. Ekologiczne mięso charakteryzuje się również wysoką zawartością składników odżywczych, witamin i minerałów. Więcej w nim kwasów tłuszczowych omega-3. W ekologicznym mięsie nie ma pestycydów lub szkodliwych substancji, które mogą niekorzystnie oddziaływać na nasz organizm po jego zjedzeniu. Zwierzęta hodowane w ekologiczny sposób mają też lepsze warunki życia.
Poza powyższymi czynnikami warto dodać, że kupowanie mięsa ekologicznego dobrze wpływa na środowisko naturalne. Ekologiczne gospodarstwa prowadzą bowiem hodowle w zrównoważony sposób, dbając o wodę i glebę. Minusem jest fakt, że ekologiczne mięso jest droższe niż masowo produkowane. Wszystko przez wyższy koszt produkcji, zakaz używania sztucznych dodatków i dłuższy czas wzrostu zwierząt.
Jak kupować mięso ekologiczne?
Mięso ekologiczne bez problemu kupić można w sklepach ze zdrową żywnością. Można też otrzymać je bezpośrednio od rolników lub na targach rolniczych. Zwracaj uwagę na certyfikaty ekologiczne - są gwarancją, że mięso wyprodukowano według surowych norm. Kupując produkty ekologiczne, masz pewność, że jesz dobrej jakości mięso wolne od szkodliwych dodatków i wyprodukowane w warunkach przyjaznych środowisku. To zdecydowanie dobry wariant dla wszystkich dbających o swoje zdrowie.
Jakie jeszcze argumenty powinny przemawiać za zakupem mięsa ekologicznego? Otóż w ten prosty sposób możesz wesprzeć działalność lokalnych rolników. Kupując ekologiczne mięso, wspierasz ich rodzinne, często niewielkie firmy i jednocześnie przyczyniasz się do rozwoju lokalnej gospodarki. Pozwalasz też zachować tradycyjne metody hodowli, ponieważ ekologiczna hodowla polega na klasycznych sposobach chowu przyjaznych dla środowiska i zwierząt. Należy również podkreślić, że gospodarstwa ekologiczne produkują znacznie mniej gazów cieplarnianych do atmosfery niż hodowle przemysłowe. W ten sposób chociaż po części przyczynić się można do walki z globalnym ociepleniem. Jak widzisz, istnieje mnóstwo argumentów, aby przerzucić się na mięso ekologiczne i zadbać zarówno o siebie, jak i środowisko.
Artykuł sponsorowany