Domek letniskowy – doskonały pomysł na udany wypoczynek!

Artykuł sponsorowany

Coraz śmielej odpoczywamy poza miastem. Zmęczenie zgiełkiem i chaosem dużych metropolii mocno daje się nam we znaki. Tracą na tym przede wszystkim rodzinne relacje. Doskonałym wyjściem z tej sytuacji okazują się domki letniskowe, które stają się powoli znakomitą alternatywą dla wypoczynku w wynajmowanych hostelach. Warto zapoznać się z nimi bliżej.

article cover
materiały promocyjne

Domki letniskowe - czy to ma sens?

Do całkiem niedawna domek letniskowy kojarzył nam się ze zbędnym wydatkiem, który mogli ponieść wyłącznie zamożni i zarazem także wymagający klienci. Teraz jednak, głównie ze względu na coraz większą dostępność gotowych produkcji, domek letniskowy drewniany stał się bardziej przystępny cenowo, a na jego zakup może sobie pozwolić coraz więcej osób. Wypoczynek we własnych czterech ścianach jest zupełnie inny, niż w wynajmowanych, ogólnodostępnych lokalach. Dlaczego? Jest ku temu szereg wielu powodów. Należy do nich:

  • Poczucie prywatności i własności - nic tak nie poprawia humoru, jak przyjazd do domku letniskowego zapełnionego rodzinnymi fotografiami, samodzielnie wybranymi meblami czy nawet kolorystyką ścian, która odpowiada domownikom. W przypadku wynajmowanych przestrzeni jest zupełnie odwrotnie.
  • Bezpieczeństwo - coraz bardziej to właśnie bezpieczeństwo uznajemy za najważniejsze dobro. Czasami stawiamy je wyżej niż komfort czy atrakcyjną stylistykę. Prywatne domki drewniane letniskowe mają tę przewagę nad wynajmowanymi, że nie trzeba obawiać się dostępu obsługi do wnętrza domowych pomieszczeń czy zastosowania urządzeń podsłuchujących i podglądających.
  • Brak uzależnienia od wolnych terminów - wynajęcie domku letniskowego oznacza pewne wyrzeczenia, w tym także brak wolnych terminów w ulubionej lokalizacji. Własny domek letniskowy to wygoda - możesz zdecydować o podróży nawet w dniu, w którym otrzymałeś informację o wolnym w pracy lub na uczelni.

Jak wygląda atrakcyjny domek letniskowy?

Domek letniskowy to obiekt przeznaczony do rekreacji indywidualnej, który - w zależności od konkretnego projektu - może mieć nawet 70 m2! Wybór odpowiedniego wariantu jest bardzo istotny, gdyż ma wpływ przede wszystkim na liczbę formalności do załatwienia przed jego postawieniem na swojej działce. Małe domki, jak nakazuje logika, są przeznaczone dla np. dwójki osób, podczas gdy te większe - nawet dla kilkuosobowej rodziny z dużymi wymaganiami co do własnej prywatności.

Atrakcyjny domek letniskowy to taki, który pasuje do działki. Z reguły większość klientów stawia je w otoczeniu naturalnej przyrody, czasami tuż przy polanach, nierzadko również w pobliżu lasu czy nawet jeziorka lub rzeki. Oznacza to, że warto ujednolicić nieco spójność domku z otoczeniem i postawić na model z widocznym deskowaniem, który z bliska i z daleka będzie jasno i wyraźnie nawiązywał do natury.

Kolory? Tutaj panuje pełna dowolność. Domki letniskowe z poddaszem można wykończyć w kolorach neutralnych, np. szarości czy beżu, jak i w tych nawiązujących do natury. To jednak kwestia własnego gustu - niektórzy decydują się na intensywną czerwień, podczas gdy inni na klasyczny, lekko przygaszony brąz.

Domek letniskowy drewniany - czy ciężko go postawić zgodnie z prawem?

Budowa domku letniskowego została mocno uproszczona z początkiem 2022 roku, kiedy to w życie wszedł Nowy Ład, a wraz z nim pewne ułatwienia związane z budową domku letniskowego. Obecnie w zasadzie na każdej działce można wybudować swój nowy, wymarzony domek na zgłoszenie o powierzchni do 70 m2- wystarczy zgłosić chęć jego budowy w starostwie odpowiednim dla działki, po czym oczekiwać na odpowiedź. Jej brak jest tożsamy ze zgodą, a otrzymanie listu - z wniesieniem zaskarżenia. W rezultacie zatem przeczekanie 3 tygodni bez informacji zwrotnej oznacza możliwość przystąpienia do prac. Te z kolei, zależnie od stopnia skomplikowania domku i jego wielkości, zajmują nie więcej, niż kilka-kilkanaście dni roboczych. Istotne jest jednak spełnienie kilku warunków, od których zależy możliwość przystąpienia do dalszych prac.

Domek musi mieć budowę wolnostojącą, parterową, nie może mieć więcej niż 70 m2 i może występować w liczbie jednej sztuki na każde rozpoczęte 500 m2 działki.

Domki drewniane letniskowe - nie tylko atrakcyjne wizualnie, ale też finansowo

Domki letniskowe nie są tak kosztowne, jak można zakładać. Obecnie produkowane modele kupisz już w cenie nawet 60 000 zł, co stanowi równowartość około 4 m2 powierzchni mieszkalnej w dużym mieście. To ogromna oszczędność, którą zauważa coraz więcej mieszkańców sporych metropolii, w których koszt zakupu jednego metra kwadratowego wynosi już znacznie powyżej 10 000 zł. Nawet dokładając do tego koszt zakupu działki otrzymasz miejsce do spędzania wolnego czasu w cenie znacznie niższej niż kawalerka zlokalizowana na obrzeżach miasta.

Oczywiście cena nie jest sztywna. Zależy przede wszystkim od stopnia zaawansowania konstrukcji, czynności projektanta wymaganych do zmiany aranżacji, a także od zastosowania różnych materiałów wykończeniowych. Część z nich może znacznie podnieść koszt budowy domku, w dalszym ciągu do poziomu znacznie niższego niż koszt zakupu mieszkania w mieście o podobnym metrażu. Z reguły koszt zawiera całą konstrukcję ścian, deskę elewacyjną czy też folię oraz szkielet, kompletną stolarkę okienną wraz z okiennicami, a nawet drzwi zewnętrzne i wewnętrzne. Ponadto w cenie zawiera się pokrycie dachu gontem bitumicznym, a nawet malowanie i impregnacja na kolor wybrany przez konsumenta.

Czy domki letniskowe są trudne w utrzymaniu?

Zdecydowanie nie. Współczesne domki drewniane letniskowe wymagają minimum zabiegów konserwacyjnych, a wykonanie większości z nich nie wymaga zbyt dużej wiedzy oraz dostępu do wyspecjalizowanych środków ochronnych i konserwujących. Specjaliści z firm produkujących domki drewniane z pewnością pomogą w wyborze i udzielą wielu istotnych informacji na temat użytkowania poszczególnych domków oraz wymaganych zabiegów konserwujących.

Artykuł sponsorowany

materiały promocyjne
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas