Nietypowy dodatek do placków ziemniaczanych. Kojarzy się nieprzyjemnie
Często jada się je z cukrem i ze śmietaną, ale doskonale smakują także w wersji wytrawnej – z mięsem, obficie polane sosem. Placki ziemniaczane, o których właśnie mowa, to jeden z najpopularniejszych i zarazem najprostszych posiłków polskiej kuchni. Jednak o tradycyjnych, zagórskich plackach ziemniaczanych z pokrzywą wiele osób nigdy nie słyszało.
Zagórskie placki ziemniaczane z pokrzywą
Zagórskie placki ziemniaczane z pokrzywą w dniu 16 listopada 2021 r. wpisano na Listę Produktów Tradycyjnych w kategorii gotowe dania i potrawy. Jak czytamy na stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, tradycyjne, zagórskie placki ziemniaczane z pokrzywą powinny mieć długość ok. 9 cm i szerokość ok. 6 cm.
Ponadto barwa zewnętrzna powinna być złotobrązowa z zielonymi punktami poszatkowanej pokrzywy, na przekroju - żółta z zielonymi punktami. Na zewnątrz placki powinny być chrupiące, natomiast w środku miękkie - informuje MRiRW.
"Placki ziemniaczane z pokrzywą, znane również pod nazwą placki tarte z pokrzywą są tradycyjnym daniem przyrządzanym przez gospodynie w miejscowości Zagórze w powiecie chrzanowskim. Tereny ziemi powiatu chrzanowskiego należały do regionu, gdzie podstawową rolę w pożywieniu odgrywały ziemniaki" - czytamy na stronie resortu.
Najbardziej charakterystycznym składnikiem zagórskich placków ziemniaczanych jest rzecz jasna pokrzywa. "Dawniej listki pokrzywy stanowiły podstawę zupy lub były dodatkiem do jajecznicy, kaszy czy wymienionych wcześniej placków z tartych ziemniaków" - czytamy w opisie dania na stronie MRiRW.
Placki ziemniaczane z pokrzywą jadano zazwyczaj od poniedziałku do piątku na obiad lub na kolację. Zazwyczaj podawano do nich świeże mleko od krowy lub maślankę. "Danie często podawano po powrocie z pola ze względu na krótki czas jego wykonania. Można je było jeść na ciepło lub zimno, nawet następnego dnia" - informuje resort rolnictwa.
Zagórskie placki ziemniaczane z pokrzywą - przepis
Do przygotowania zagórskich placków ziemniaczanych z pokrzywą potrzebujemy następujących składników:
- 1 kilogram ziemniaków,
- 3-4 garście młodej pokrzywy,
- 2 cebule,
- 2 jajka,
- 2 łyżki mąki pszennej,
- sól,
- pieprz,
- olej.
Ziemniaki obieramy ze skórki i ścieramy na tarce o małych oczkach. To samo robimy z cebulą. Starte warzywa wyciskamy nad sitkiem z nadmiaru wody. Do naczynia ze startymi ziemniakami i cebulą dodajemy posiekaną drobno pokrzywę, wbijamy jajka, wsypujemy mąkę i przyprawiamy solą oraz pieprzem.
Na patelni rozgrzewamy olej i smażymy placki przez kilka minut z każdej strony, aż zarumienią się na złoty kolor. Usmażone placki przekładamy do naczynia wyścielonego ręcznikiem papierowym, by pozbyć się nadmiaru tłuszczu. Placki podajemy z maślanką.