Smakiem przebija nawet ulubione schabowe. Wystarczy trochę przypraw i oliwa

Traktowany nieco po macoszemu, często bywa pomijany w codziennych, obiadowych wyborach Polaków. Tymczasem jest niezwykle bogaty w witaminy i minerały – przez co eksperci określają go mianem "superfood". Potrafi przy tym zaskoczyć smakiem. Wystarczy odrobina przypraw i oliwy, by stanął w szranki z uwielbianymi przez Polaków schabowymi.

Chrupiący kalafior z piekarnika. Tak szybkiego przepisu jeszcze nie widziałeś
Chrupiący kalafior z piekarnika. Tak szybkiego przepisu jeszcze nie widziałeś123RF/PICSEL

Od sałatek, przez składnik zup, aż po samodzielne, zachwycające niejedno podniebienie danie. Kalafior imion może mieć wiele. Niewielu decyduje się jednak na tak dogłębne odkrycie jego potencjału. Zazwyczaj trafia więc na talerz z dodatkiem masła i bułki tartej, będąc traktowanym jako dodatek do dania głównego - spoczywając na talerzu obok ziemniaków i mięsa. Zupełnie błędnie.

Na co kalafior jest dobry? W niepozornym warzywie drzemie spory potencjał

Kalafior słynie ze swoich niskokalorycznych właściwości. Bogaty w witaminy C, K oraz te z grupy B dostarcza też spore ilości błonnika, wspierając zdrowie układu trawiennego i sycąc na długi czas. To sprawia, że sięgają po niego szczególnie osoby na diecie.

Niepozorne warzywo, bogate dodatkowo w potas, magnez i fosfor, potrafi wzmocnić układ odpornościowy, a także poprawić zdrowie sercowo-naczyniowe, regulując ciśnienie krwi. Wspiera też trawienie i zapobiega zaparciom. Zawarte w jego składzie minerały istotne są również dla zdrowia kości, a antyoksydanty mogą chronić skórę przed uszkodzeniami i opóźniać procesy starzenia. Warto zaprosić go więc do swojej codziennej diety. Szczególnie, że w kuchni bywa niezwykle wszechstronny.

Jak zrobić chrupiący kalafior z piekarnika? Zachwycisz się jego smakiem

W wersji surowej trafić może do sałatki. Ponadto można go gotować, piec i dusić. Dodatkowo także grillować. Podobna różnorodność sprawia, że kalafior jest w kuchni dobrą podstawą eksperymentów. Jeden z przepisów jest jednak prawdziwym hitem wśród kucharek. Przygotowanie podobnego dania zajmuje bowiem zaledwie kilka minut, a jego smak pobić może każdy mięsny dodatek do obiadu.

Na co kalafior jest dobry? W niepozornym warzywie drzemie spory potencjał
Na co kalafior jest dobry? W niepozornym warzywie drzemie spory potencjał123RF/PICSEL

Potrzebować będziemy:

  • 1 średniego kalafiora - około 1 kilograma,
  • 4 ząbki czosnku,
  • 4 łyżki delikatnej oliwy z oliwek,
  • przyprawy: łyżeczkę słodkiej papryki, pół łyżeczki soli, 1/3 łyżeczki pieprzu, ostrej papryki i mielonego kminu.
  1. Odetnij różyczki kalafiora, umieść na sitku i przepłucz pod zimną, bieżącą wodą.
  2. W niewielkiej miseczce zmieszaj przyprawy. Dodaj oliwę. Możesz też wycisnąć jeden ząbek czosnku. Całość dokładnie wymieszaj.
  3. Oliwę z przyprawami wylej na różyczki kalafiora. Warzywa mieszaj przez kilka minut, by dokładnie rozprowadzić po nich przyprawy. Następnie przełóż na wyłożoną papierem do pieczenia blaszkę. Możesz dodać kilka ząbków czosnku.
  4. Kalafiora włóż do nagrzanego do 200 st. C piekarnika. Piecz przez około 30 minut. Gotowe!

Serwuj jako osobne danie z dodatkiem sosu czosnkowego lub jogurtowego. Szybko zachwycisz się tym smakiem.

Koronę najpiękniejszej kobiety już ma. Teraz walczy o Koronę Wulkanów ZiemiPolsat
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas