Jak być lepszym menadżerem?

Ogólnoświatowe badanie „Wake Up Call: Global Sleep Satisfaction Trends przeprowadzone w 2020 roku przez firmę Philips dało zaskakujące rezultaty. Okazało się, że tylko 49 procent ludzi jest zadowolonych z jakości swojego snu. Trzy na cztery badane osoby przyznały, że są mniej produktywne ze względu na niewyspanie, a 61 procent – że ich pamięć pogarsza się w związku ze źle spędzoną nocą.

Artykuł sponsorowany

Z problemów spowodowanych niewyspaniem i zmęczeniem od samego poranka może wyniknąć wiele kłopotów. Zwłaszcza, jeśli dotyczy to osób na wysokich stanowiskach i o dużej odpowiedzialności zawodowej. Jak temu zaradzić i co można zrobić, aby polepszyć swój komfort snu?

Nie wysypiasz się? Bądź pewien problemów

W trakcie snu nasz organizm regeneruje się, a w mózgu zachodzą procesy chemiczne odpowiedzialne za przyswajanie wiedzy nabytej w ciągu dnia. Jeśli więc masz problemy z zaśnięciem lub często wybudzasz się w nocy, możesz spodziewać się, że nie pozostanie to bez wpływu na Twoje życie zawodowe. A jeśli piastujesz wysokie stanowisko i jesteś odpowiedzialny za zespół podległych pracowników, możesz narazić się na ryzyko podejmowania błędnych decyzji, które wpłyną na osiągane wyniki, ale i często zdrowie innych. A towarzyszący osobom na stanowiskach kluczowych stres zawodowy nie pozostaje bez wpływu na sen. W tym samym badaniu 33 procent respondentów wskazuje właśnie stres i zmartwienie jako główny czynnik pogarszający jakość snu.

Nieświadomie więc takie osoby wpadają w samonakręcającą się spiralę. Piastowanie wysokich stanowisk to stres związany z odpowiedzialnością za siebie i innych, a to prowadzi do problemów ze snem. A brak odpowiedniej jakości odpoczynku w nocy to ryzyko podejmowania błędnych decyzji. Aby więc to ukrócić, należy przede wszystkim zadbać o swój komfort, zwłaszcza nocny. Tylko jak to zrobić?

Przede wszystkim sen

Postaw na wysokiej jakości odpoczynek. Pomoże w tym wygodne łóżko i komfortowy materac. Taki, który sprawi, że łatwiej i szybciej zaśniesz, a rano obudzisz się z czystym umysłem. Dobrej jakości materac spowoduje również, że nie będziesz często wybudzać się w nocy. Przerywany sen to gwarant, że organizm nie wypocznie w należyty sposób.

Równie istotny jest także aspekt dotyczący anatomii człowieka. Spanie na niewygodnym łóżku i wysłużonym materacu to gwarancja bólu pleców, barków i koniec końców - głowy. Dlatego też należy poważnie rozważyć wyposażenie swojej sypialni w wyjątkowe rozwiązanie, które pozwoli na zminimalizowanie ryzyka źle spędzonej nocy.

Badanie Philipsa wskazało, że 84 procent respondentów po dobrze spędzonej nocy ma zdecydowanie lepszy nastrój, a 9 na 10 badanych - że sen jest jednym z kluczowych czynników wpływających zarówno na kondycję fizyczną oraz psychiczną.

Czym jest właściwy materac?

Kiedyś nie przywiązywano większej uwagi, na czym się śpi. Popularne były rozkładane kanapy, amerykanki czy inne meble wypoczynkowe z funkcją spania. Postęp technologiczny, a także wzrastająca świadomość dotycząca własnego komfortu spowodowały, że coraz częściej sięgamy po rozwiązania do sypialni, które służą tylko i wyłącznie spędzeniu nocy w najlepszych możliwie warunkach. Jak grzyby po deszczu wyrastały nowe firmy, które proponowały rozwiązania jak materace kieszeniowe, z dodatkiem lateksu lub innowacyjnymi piankami nasączonymi ekstraktami z roślin leczniczych. Sytuacja ta spowodowała, że obecnie na rynku mamy dziesiątki producentów materacy, którzy na wszelkie możliwe sposoby reklamują swoje produkty jako najlepsze i wyjątkowe. Jak wśród nich wybrać taką firmę, która zaoferuje materac dostosowany do naszych potrzeb?

Problem ten rozwiązała Fabryka Dobrych Materacy, firma z wyłącznie polskim kapitałem. Postawiła na wiedzę i fachowość swoich doradców, którzy przez siedem dni w tygodniu służą poradami, w jaki sposób wybrać właściwe rozwiązanie do sypialni. A oferowane przez FDM modele nie tylko są wysoko oceniane przez szerokie grono zadowolonych klientów, ale i niezależne gremia specjalistów. Materac piankowy DREAMER LUX to laureat prestiżowej nagrody Złotego Medalu Międzynarodowych Targów Poznańskich 2020, a także konkursu Diamenty Meblarstwa 2021 organizowanego przez ceniony na rynku meblarskim miesięcznik BIZNES.meble.pl.

Model ten to cztery wyjątkowej jakości pianki poliuretanowe, każda o innych właściwościach. Dodatkowo wyposażony jest w unikalny pokrowiec, do którego budowy wykorzystano włókna powstałe z tworzyw sztucznych wyłowionych z morza. Jest więc produktem ekologicznym, co nie jest bez znaczenia dla ochrony środowiska i ekologii. Materac ten posiada także certyfikat OEKO-TEX®, który świadczy o jakości materiałów, z których został wykonany. Jest wolny od środków wpływających niekorzystnie na zdrowie ludzi, takich jak formaldehydy, pestycydy czy substancje, które mogą uczulać. Certyfikat ten przyznawany jest też ze względu na brak zapachów obcych i odporność na pot czy ślinę.

Materac DREAMER LUX jest jednym z wielu produktów, które znajdują się w linii produktowej LUXURY HOME. Została ona stworzona między innymi dla tych, którzy oczekują więcej. Grupa tych produktów to oferta wyjątkowych rozwiązań, które zbawiennie wpływają na doskonałe samopoczucie i dobry sen. Wyróżnia się również tym, że każdy materac w niej znajdujący się może zostać wyposażony w wyjątkowe pokrowce w cenie. A do ich użycia wykorzystano m.in. nić srebra, wełnę kaszmirską, wyciąg z aloesu i wiele innych rozwiązań, które sprawiają, że całości jest delikatna, miękka i przyjemna w dotyku. Materace kieszeniowe, w których każda sprężyna indywidualnie dopasowuje się do sylwetki śpiącego, grube warstwy lateksu czy pianki termoplastycznej VISCO z funkcją pamięci kształtu - rozwiązania te sprawiają, że modele z linii LUXURY HOME to najlepsze produkty do komfortowego wypoczynku.

Zadbaj nie tylko o sen

Nie tylko to, w jakich warunkach spędzamy noc, ma wpływ na nasz wypoczynek i dobry sen. Równie ważna jest dieta oraz aktywność fizyczna. Często osoby, które pracują zdecydowanie więcej i dłużej nie przywiązują zbytniej wagi do tego, co i jak jedzą. A trzeba wiedzieć, że nieregularne spożywanie posiłków oraz ich skład ma także przełożenie na to, jak się wysypiamy. Jedzone naprędce lunche czy bardzo późne tłuste kolacje to problem, który ma także wpływ na długość i ciągłość snu. Postaw na bogate w tłuszcze nasycone i witaminę B6 ryby. Ich spożywanie pozwoli Ci szybciej zasnąć i nie będziesz dzięki temu tak często wybudzać się w nocy. Uzupełnij swoją dietę o mięso indycze i orzechy, które bogate są w tryptofan - aminokwas, który ma wpływ na wydzielane przez nasz organizm hormonów - melatoniny oraz serotoniny. Ich odpowiednie stężenie w organizmie ułatwia zasypiania i sprawia, że sen jest głęboki i ciągły. Unikaj potraw ciężkostrawnych i tłustych. Są one głównym powodem wydzielania się w nadmiarze - zwłaszcza w nocy - kwasów żołądkowych, które mogą prowadzić do zgagi lub refluksów. A w przypadku, gdy zjada Cię w pracy stres, Twój żołądek może być zagrożony pojawieniem się wrzodów.

Równie ważna jest aktywność fizyczna. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca minimum 40 minut dziennie czasu poświęconego na ruch. Squash, tenis czy bieganie - wszelkie ćwiczenia aerobowe spowodują, że zmęczony szybciej zaśniesz i zapadniesz w głęboki sen, a rano obudzisz się wypoczęty i zrelaksowany oraz gotowy do działania.

Postaw na work-life balance

Narzucanie sobie coraz to więcej obowiązków zawodowych to droga donikąd. Im więcej będziesz pracować, tym mniej czasu będziesz mieć dla siebie. A jeśli nie zadbasz o swoje zdrowie, organizm szybko się zbuntuje i odmówi posłuszeństwa. Ucierpisz nie tylko Ty, ale i osoby Tobie bliskie oraz współpracownicy. Dlatego też warto czasami zwolnić. Według badań Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) Polacy są jednym z najbardziej zapracowanych narodów spośród 35 członków tej organizacji. Średni pracujemy blisko 2000 godzin rocznie. Dla przykładu Niemcy "tylko" 1363 godziny. Nie liczy się więc ilość spędzonego w pracy czasu, ale efektywność. A nie będzie ona wysoka, jeśli eksploatujemy nasz organizm do granic możliwości.

Zasada work-life balace to zwiększona produktywność, lepsze samopoczucie i stan zdrowia. To także większa satysfakcja z pracy oraz możliwość rozwoju i realizowania swoich pasji. Dzięki temu Twój umysł będzie czysty, a Ty lepiej sprawdzisz się jako osoba decyzyjna, od której wiele zależy.

Artykuł sponsorowany

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy