Jak dbać o włosy? Poznaj najważniejsze zasady pielęgnacji włosów

Artykuł sponsorowany

Wygląd włosów jest zależny od wielu czynników, w tym przede wszystkim od sposobu ich pielęgnacji. Wdrażając do rutyny pielęgnacyjnej kilka istotnych elementów można uzyskać zadbane, gładkie i lśniące kosmyki, a także pozbyć się problemów takich jak wypadanie włosów czy łuszczenie skóry głowy. Sprawdź, jak dbać o włosy, aby były piękne, mocne i zdrowe!

Wybór kosmetyków ma kluczowe znaczenie, jeśli chcemy posiadać piękne włosy
Wybór kosmetyków ma kluczowe znaczenie, jeśli chcemy posiadać piękne włosymateriały promocyjne

Artykuł sponsorowany

Pielęgnacja włosów - najważniejsze zasady

Chcąc posiadać piękne, zdrowe włosy niezbędne jest wdrożenie odpowiedniej pielęgnacji, która powinna być odpowiednio dobrana do ich rodzaju, porowatości oraz kondycji. Dbanie o włosy wymaga również systematyczności, gdyż efekty wprowadzonych zmian w pielęgnacji mogą nie być widoczne od razu. Konieczne jest także stosowania właściwie dobranych kosmetyków bogatych w składniki odżywcze. Jakie są najważniejsze zasady w pielęgnacji włosów, które pozwalają osiągnąć ich zdrowy, zadbany wygląd?

Dobranie kosmetyków do rodzaju włosów

Wybór kosmetyków ma kluczowe znaczenie, jeśli chcemy posiadać piękne włosy. Należy dobierać produkty do rodzaju włosów, a także stopnia ich porowatości. Pod względem typu włosów wyróżniamy włosy suche, włosy normalne, włosy przetłuszczające się. Specjalnej pielęgnacji wymagają również włosy kręcone.

Równie istotne znaczenie co typ włosów ma ich porowatość. Porowatość określa naturalny stopień rozchylenia łusek keratynowych włosa. Ma to wpływ na ich zdolność do wchłaniania i zatrzymywania wilgoci. Wyróżnia się włosy wysokoporowate, średnioporowate oraz niskoporowate. Dowiedz się, jak sprawdzić porowatość włosów i czym poszczególne typy różnią się pomiędzy sobą, a pozwoli Ci to odpowiednio dobrać kosmetyki.

Mycie włosów

Mycie włosów to czynność, którą wiele osób powtarza nawet codziennie. Jednocześnie podczas mycia włosów popełnić można wiele błędów, które skutkują zniszczeniem kosmyków, a tym samym ich złym wyglądem i osłabioną kondycją. Ważne jest zachowanie kilku zasad:

  • Włosy przed myciem należy rozczesać, a następnie rozczesać je dopiero po wysuszeniu, ponieważ mokre włosy są podatne na uszkodzenia.
  • Znaczenie ma odpowiedni dobór szamponu - powinien on być dobrany do rodzaju włosów, a także posiadać dobry skład. Naturalny szampon do włosów zawiera wyłącznie łagodne, a jednocześnie skuteczne substancje myjące, które nie tylko oczyszczają włosy i skórę głowy, lecz jednocześnie je pielęgnują. Należy unikać szamponów zawierających chemiczne substancje, które mogą podrażniać skórę głowy, a także powodować uszkodzenie struktury kosmyków.
  • Myjąc włosy należy przede wszystkim myć skórę głowy - nie powinno się pocierać włosów ani trzeć skóry głowy, a jedynie delikatnie ją masować.
  • Zwróć uwagę na temperaturę wody - nie powinna być ona gorąca, ponieważ otwiera ona łuski włosów narażając je na uszkodzenia.
  • Po umyciu włosów należy osuszyć je zawijając w luźny turban, najlepiej wykonany z bawełny, odciskając nadmiar wody. Unikać należy pocierania pasm, gdyż prowadzi to do uszkodzeń mechanicznych i osłabienia włosów.
  • Włosy należy myć tak często, jak tego potrzebują. Niektórzy mogą pozwolić sobie na mycie włosów raz na kilka dni, inni myją je codziennie. Nie należy doprowadzać do zbytniego przetłuszczenia włosów, ponieważ może to skutkować ich nadmiernym obciążeniem i wypadaniem.

Pielęgnacja skóry głowy

Pielęgnacja włosów polega również na dbaniu o skórę głowy. Podobnie jak w przypadku pielęgnacji twarzy oraz ciała istotne znaczenie ma systematyczne wykonywanie peelingu skóry głowy. Przyczynia się to do usunięcia martwego naskórka zalegającego na skórze głowy, dzięki czemu odblokowane zostają pory skóry. Włosy wolniej się przetłuszczają, a jednocześnie pobudzane jest krążenie krwi, co powoduje dotlenienie cebulek. Dzięki temu włosy stają się mocniejsze, gęstsze, poprawia się ich kondycja, przyspieszony zostaje ich porost.

Oprócz peelingu skóry głowy warto również regularnie stosować wcierki do włosów, które przyczyniają się do pobudzenia wzrostu włosów oraz wzmocnienia cebulek. Skóra głowy przetłuszcza się wolniej, a włosy zostają uniesione u nasady.

Odżywianie włosów

Jeśli chcesz poprawić kondycję swoich włosów, koniecznie zadbaj o ich odżywianie. W tym celu możesz zastosować produkty takie jak:

  • odżywki do włosów,
  • maski do włosów,
  • olejki do włosów,
  • serum do włosów.

Wybór produktów jest ogromny. Wybierając kosmetyk należy zwrócić uwagę na rodzaj włosów, do których jest przeznaczony, a także stosować do zaleceń producenta. Możesz również dobierać kosmetyk do swoich preferencji - niektórzy wolą produkty o oleistej konsystencji, jak serum, zaś inni bardziej kremowe formuły masek lub odżywek.

Chcąc posiadać mocne, gęste włosy, dobrze jest stosować zabieg, jakim jest olejowanie włosów. Regularnie wykonywane olejowanie może zdziałać cuda, poprawiając strukturę włosów, wzmacniając je, wygładzając i dodając blasku. Olejek do włosów można nakładać na suche włosy lub na wybrany podkład, za który posłużyć może np. żel aloesowy.

Suszenie włosów

Wbrew powszechnej opinii umyte włosy najlepiej jest wysuszyć za pomocą suszarki. Konieczne jest jednak zwrócenie uwagi na to, aby suszyć je za pomocą zimnego nawiewu, od nasady ku końcówkom. Warto również wybrać suszarkę z funkcją jonizacji. Jonizacja sprawia, że podniesione podczas suszenia łuski włosów, które przyjmują naładowane dodatnio ładunki elektryczne, są zobojętniane przez dostarczane ładunki ujemne. Dzięki temu włosy po wysuszeniu stają się miękkie, lśniące i gładkie, a także bardziej podatne na układanie. Przed suszeniem warto także nałożyć na włosy preparat termoochronny, który zabezpiecza kosmyki.

Podcinanie końcówek włosów

W pielęgnacji włosów znaczenie mają nie tylko codzienne zabiegi pielęgnacyjne, lecz również zabiegi fryzjerskie. Na kondycję włosów korzystnie wpływa ich regularne podcinanie, dlatego jeśli chcesz posiadać zadbane włosy systematycznie je podcinaj u fryzjera. Końcówki włosów powinny być podcinane co 2-3 miesiące, co sprawia, że włosy wyglądają zdrowiej.

Podsumowanie: jak dbać o włosy?

Niezależnie od tego, czy posiadasz krótkie czy długie włosy, czy są one kręcone czy proste, cienkie czy grube, aby cieszyć się ich dobrą kondycją i zdrowym wyglądem niezbędne jest wprowadzenie odpowiednich rytuałów pielęgnacyjnych, a także stosowanie kosmetyków pełnych składników naturalnych. Więcej porad z zakresu naturalnej pielęgnacji włosów znaleźć możesz na portalu internetowym - https://www.natuo.pl/.

Artykuł sponsorowany

materiały promocyjne
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas