Jak urządzić wnętrze w stylu biofilistycznym?

Artykuł sponsorowany

Założeniem projektowania w stylu biofilnym jest integracja człowieka z naturą poprzez włączenie roślinności, naturalnych materiałów i kolorów we wnętrzu. Taka reprezentacja natury może odbywać się w formie bezpośredniej poprzez użycie materiałów organicznych i pośredniej w postaci fotografii, ziemistych kolorów, sztuki. Nadrzędnym celem jest imitowanie poczucia przebywania na zewnątrz, ponieważ człowiek jest nieodzowną częścią natury.

article cover
.

Roślinność we wnętrzu

Zielona oaza w postaci roślin doniczkowych w mieszkaniu przyniesie ukojenie i ulgę dla oczu. Najlepiej wybierać rośliny, które mogą zakwitnąć, ale nie jest to konieczność. Dobrze sprawdzi się zielona ściana pokryta roślinami, nie ograniczaj się wyłącznie do parapetów okiennych, możesz również postawić rośliny na półce, kwietniku czy stojaku na doniczki. Innym rozwiązaniem jest wizyta w kwiaciarni i udekorowanie wnętrza ciętymi kwiatami, taki bukiet można postawić na kuchennym stole lub w pomieszczeniu, w którym najczęściej przebywasz. Zieleń to jeden z najbardziej relaksujących kolorów pomaga oczyścić umysł i przywraca równowagę, wykorzystaj to!

Naturalne materiały

Drewniane meble to element charakterystyczny stylu biofilnego, najlepiej wybierać  — lite drewno, kamień, szkło, rattan czy bambus. Możemy dobrać drewniane stoliki kawowe, ławy czy komody. Warto również rozważyć wybór drewna rodzimego, taki zabieg pozwoli nam na stworzenie przestrzeni domowej podobnej to tej, która nas otacza.

Aranżując wnętrze, warto wziąć pod uwagę także dodatki dywan z juty lub wełny w ciepłych, piaskowych kolorach dodadzą przytulnego akcentu i charakteryzują się ponadczasowym designem. Podobnie z mniejszymi dekoracjami drewniane podstawki pod kubki, deski do krojenia, czy talerze wykonane z kamionki. Poszewki na poduszki, koce, pościel, zasłony wykonane z naturalnych materiałów, które swoim kolorem czy nawet teksturą przypominają przyrodę, także świetnie się sprawdzą.

Wybierając kolory mebli, należy kierować się zasadą im bliżej natury tym lepiej, dlatego odpowiednie będą barwy o tonacji ziemistej a unikać należy kolorów ostrych i rażących.

Światło i powietrze

Doświadczanie dziennego światła to naturalna potrzeba człowieka, zdajemy sobie sprawę, że poprzez ekspozycję na światło poprawia się nasze samopoczucie, poziom satysfakcji i zdrowie. Aby wprowadzić więcej światła do wnętrza można postawić na duże okna, szklane ściany i prześwity. Innym sposobem jest użycie kontrastowych barw czy odbijających światło kolorów. Jeśli używasz biurka, postaw je bliżej okna, aby mieć jak najlepsze światło i widok najlepiej na zieleń.

Zadbaj o dobrą wentylację mieszkania i codziennie wietrz okna minimum przez 5-10 minut, najlepiej otworzyć okno na całą szerokość w ten sposób szybciej wymieni się powietrze. Popularne uchylenie okna nie wystarczy, taki sposób wietrzenia można zastosować w ciągu dnia lub przed snem.

Ogień i woda

W świecie sztucznej inteligencji i technologii zapominamy o tym, że naturalną potrzebą człowieka jest kontakt z wodą. Jeśli masz możliwość, zainstaluj szumiącą kaskadę wodną lub inną imitację dźwięków wody. Albo rozważ posiadanie akwarium z piękną, bujną roślinnością.

Kominek to nie tylko dodatkowe źródło ciepła, ale wspaniały kontakt z naturą poprzez oglądanie buszujących płomieni, które pozytywnie wpływają na nasz nastrój zwłaszcza podczas jesienno-zimowych wieczorów. Jest tutaj wiele opcji oprócz kominków tradycyjnych, warto rozważyć także biokominki, taki kominek można zainstalować praktycznie wszędzie i łatwo go przestawić na balkon, taras czy wewnątrz mieszkania.

Naturalny krajobraz

Przenieś piękny pejzaż do swojej sypialni lub salonu za pomocą fototapety, sprawdzą się również motywy kwiatowe, drzewa i liście, zwierzęta, woda. Podobnie mogą działać przyrodnicze fotografie, czy pamiątkowe zdjęcia z podróży nad Bałtyk, czy w góry. Inną formą będą obrazy przedstawiające naturę i naturalne ekosystemy.

Artykuł sponsorowany

.
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas