Jak wybierać drzewka owocowe? Poradnik dla początkujących sadowników
Artykuł sponsorowany
Wiosna to idealny czas na wzbogacenie swojego ogrodu w nowe gatunki drzewek owocowych. Owoce z własnego ogrodu smakują wyjątkowo dobrze, są wolne od chemii, soczyste i pełne witamin. Za połowę sukcesu odpowiada właściwy dobór odmian i gatunków oraz pielęgnacja, istotne znaczenie ma również odpowiedni materiał szkółkarski. Jak wybierać rośliny do swojego przydomowego sadu?
Wybór miejsca dla roślin — gdzie zasadzić drzewka owocowe?
Przed kupnem roślin warto dobrze przemyśleć, które gatunki i odmiany drzew owocowych będą najlepiej rosnąć i plonować w danym miejscu. Rośliny sadownicze mają duże wymagania pod względem nasłonecznienia oraz jakości gleby. Początkującym sadownikom i ogrodnikom zaleca się sadzenie roślin, które doskonale są przystosowane do klimatu i są szczepione na podkładkach mrozoodpornych. Drugim ważnym aspektem jest wybór odmian odpornych na popularne choroby grzybowe, bakteryjne lub wirusowe.
Drzewa owocowe charakteryzują się różną siłą wzrostu oraz sposobem prowadzenia korony. Niektóre odmiany popularnych roślin są szczepione na podkładkach karłowych — ułatwia to zabiegi pielęgnacyjne oraz zbiór owoców. Odmiany niskie sprawdzą się w małych ogrodach i sadach. Wymagają mniejszej przestrzeni do prawidłowego wzrostu i można je sadzić gęściej.
Termin zakupu i sadzenia drzewek owocowych
Najlepszym terminem na sadzenie drzewek w ogrodzie jest wczesna wiosna oraz jesień. Drzewka owocowe kupuje się zwykle w pojemnikach lub z odkrytą bryłą korzeniową. Każda z tych form jest dobrym wyborem, ale drzewka sprzedawane bez doniczek zaleca się sadzić w okresie spoczynku, czyli jesienią. Sadzonki drzew owocowych, które rosną w pojemnikach, można sadzić przez cały rok, o ile podłoże nie jest zmarznięte.
Podczas upałów sadzonki drzew owocowych mogą być narażone na wysychanie lub na poparzenia słoneczne, dlatego lepiej unikać sadzenia ich w tym okresie. Rośliny ze sprawdzonych szkółek drzew owocowych pozbawione są szkodników i chorób oraz mają silny system korzeniowy, który ułatwia przyjęcie się sadzonki.
Jak wybierać rośliny, czyli na co zwrócić uwagę podczas zakupów?
Wybierając sadzonki roślin sadowniczych, warto zwrócić uwagę nie tylko na docelową wielkość, mrozoodporność odmiany i podkładki, ale też na ogólny stan sadzonki. Rośliny w stanie spoczynku (bez ulistnienia) powinny mieć zdrową korę bez śladów uszkodzeń. Korzenie muszą być dobrze rozrośnięte, nie powinny być świeżo ucięte ani zranione. Połamane oraz przesuszone korzenie dyskwalifikują rośliny.
Sprawdzone i profesjonalne szkółki drzewek owocowych nie dopuszczają do sprzedaży roślin złej jakości. Drzewka są wyrośnięte, mają jędrną i błyszczącą korę. Liście roślin sprzedawanych w pojemnikach są intensywnie zielone, bez śladów przebarwień i obecności szkodników. Aby wykluczyć nieproszonych intruzów, należy sprawdzić spodnią stronę blaszki liściowej. Drzewka owocowe dobrej jakości cechują się silnym przewodnikiem (główny pęd) oraz zdrowymi gałęziami bocznymi.
Jak posadzić świeżo zakupioną sadzonkę?
Po wybraniu roślin ze szkółki drzew owocowych należy je posadzić do gruntu. W tym celu wybiera się odpowiednie miejsce — powinno być ono nasłonecznione, ale też osłonięte od wiatrów. Osłona jest szczególnie ważna w przypadku sadzenia drzew ciepłolubnych, jakimi są morele, brzoskwinie oraz czereśnie. Intensywny, zimowy wiatr może uszkadzać pędy wrażliwych roślin. Podłoże powinno być ciepłe oraz zasobne w składniki pokarmowe. Kiepskiej jakości ziemię udaje się w łatwy sposób poprawić — można użyć nawozów wapniowych w celu podniesienia odczynu gleby lub nawozów naturalnych (kompost, obornik granulowany).
Przed posadzeniem roślin z gołą bryłą korzeniową zaleca się włożyć je do wiadra z wodą. Godzinna kąpiel pozwoli rozmiękczyć korzenie, co korzystnie wpłynie na aklimatyzację w podłożu. Przed zadołowaniem rośliny można zmieszać glebę z kompostem lub z żyzną ziemią ogrodową. Poprawi to strukturę gleby oraz zapewni dawkę składników pokarmowych. Sadzonki drzew owocowych sadzi się do dołków, w taki sposób, aby zakryć bryłę korzeniową. Miejsce szczepienia — widoczne jako zgrubienie u podstawy pnia — musi być nad podłożem. Przysypanie tego obszaru ziemią może spowodować pojawianie się pędów podkładki. Po posadzeniu rośliny, ziemię wokół drzewka należy uklepać i obficie podlać.
Jak dbać o rośliny po posadzeniu?
Drzewa owocowe po posadzeniu wymagają regularnej pielęgnacji. W okresie suszy powinno się podlewać młode rośliny — najlepiej robić to wczesnym rankiem lub wieczorem. Dokarmianie roślin jest czynnikiem, który wpływa na jakość i ilość plonów. Najlepiej używać nawozów naturalnych, które nie tylko dostarczają drzewkom potrzebnych składników pokarmowych, ale pozytywnie wpływają również na strukturę gleby. Rośliny sadzone na podkładkach niskich wymagają regularnego cięcia. Z roślin usuwa się również pędy chore, połamane oraz z objawami chorobowymi. Prawidłowe cięcie doświetla koronę oraz wpływa na wybarwienie owoców.
Jak widać uzyskanie owoców z własnego ogrodu, nie jest kosztowne oraz skomplikowane, wymaga jedynie wybrania odpowiednich gatunków oraz odmian. Sadzonki wysokiej jakości, które oferuje szkółka drzew owocowych, gwarantują przyjęcie się roślin oraz ich plonowanie. Zdrowe i wolne od chorób drzewka owocowe najpopularniejszych gatunków i odmian dostępne są na stronie https://www.podkarpackiesady.pl/6-drzewka-owocowe. Z łatwością można znaleźć tam również stare odmiany jabłoni, grusz, wiśni i śliw oraz unikalne odmiany drzew owocowych dla pasjonatów i kolekcjonerów.