Jesienne porządki w ogrodzie: gdzie i jak powinny zimować sprzęty i meble?
Artykuł sponsorowany
Kiedy cieplejsze dni zastępuje jesienna aura, warto pomyśleć o przygotowaniu ogrodu na zimę. Dotyczy to nie tylko kwiatów czy oczka wodnego, ale też mebli i sprzętów ogrodowych. Czy mogą one zimować na zewnątrz? I dla których z nich należy koniecznie znaleźć schronienie na czas zimy? Wyjaśniamy!
Artykuł sponsorowany
Jak przygotować meble ogrodowe na zimę?
To, w jaki sposób powinieneś jesienią zadbać o meble ogrodowe, jest uzależnione od materiału, z jakiego zostały wykonane. Oprócz tego zarówno krzesła, stoły, jak i fotele, leżaki oraz kanapy należy starannie wyczyścić. Można do tego użyć:
- ciepłej wody i odrobiny detergentu - w ten sposób usuniesz mniej problematyczne zabrudzenia;
- myjki ciśnieniowej - jej użycie może być koniecznie, jeśli brud przywarł do powierzchni mebli;
- preparatów przeznaczonych do czyszczenia konkretnych materiałów - dostępne są np. środki do mycia drewna czy tworzyw sztucznych.
Ponadto zdezynfekuj meble zabrudzone ptasimi odchodami. Natomiast jeśli jesteś właścicielem drewnianego wyposażenia, sprawdź, czy nie wymaga ono impregnacji i czy nie odpada z niego farba. Nie zapomnij też, aby z kanap i foteli ściągnąć poduchy, które mogłyby zamoknąć.
Czy meble i sprzęty ogrodowe mogą zimować pod gołym niebem?
Nie wszystkie meble musisz wraz z nadejściem jesieni koniecznie rozkładać i chować do garażu czy piwnicy. Te z nich, które są wykonane z wytrzymałych tworzyw sztucznych - np. z technorattanu - są niepodatne na niszczenie pod wpływem niskich temperatur, wody, wilgoci. Dlatego pozostaną w dobrym stanie, nawet jeśli podczas najchłodniejszej pory roku będą znajdowały się na tarasie.
Natomiast by ochronić je przed zabrudzeniami i opadaniem na nie liści, które mogą zacząć gnić, warto wykorzystać pokrowiec na meble ogrodowe, np. z oferty sklepu Focus Garden. Taki ochraniacz jest:
- wykonany z solidnego, odpowiednio grubego tworzywa sztucznego - odpornego na uszkodzenia mechaniczne, a w tym na rozerwanie i pęknięcia;
- wyposażony sznurek i przelotki - takim pokrowcem można szczelnie okryć meble na czas zimy.
Gdzie schować meble na zimę?
Jeśli wiesz, że będziesz chciał chować meble ogrodowe na zimę, wybierz takie, które można szybko i łatwo rozłożyć. W ten sposób będziesz mógł je przechowywać w nawet niewielkim schowku. Ponadto zdecyduj się na krzesła sztaplowane, czyli takie, które można układać w stosy - jedno na drugim.
Meble ogrodowe możesz przechowywać na tarasie czy pod wiatą. Jednak jeśli zależy ci, aby w czasie zimy znalazły się w czterech ścianach, przenieś je do:
- garażu - znajdź dla nich takie miejsce, aby nie utrudniały ci one parkowania samochodu;
- piwnicy - miej jednak świadomość, że znoszenie tam mebli i ich wynoszenie wiosną może być bardzo kłopotliwe;
- domu - sofa ogrodowa - z technorattanu, z kolorowymi poduszkami - może uzupełnić wystrój salonu;
- schowka ogrodowego - odpowiednio przestronny domek narzędziowy to idealne miejsce do przechowywania zestawu jadalnianego, a nawet leżaków czy podnóżków.
Jakie meble powinny być chowane na zimę?
Jeżeli w twoim ogrodzie znajdują się meble z surowego, niepokrytego ani farbą, ani bejcą drewna, powinny one na zimę być obowiązkowo przeniesione pod dach. Jesienią zdemontuj też hamak, dziecięce huśtawki i trampoliny, gdyż w przeciwnym razie może okazać się, że nie dotrwają one do wiosny. W schowku warto umieścić też oświetlenie ogrodowe, które nie będzie wykorzystywane zimą.
Zarówno do przechowywania mebli, jak i mniejszych akcesoriów sprawdzi się domek narzędziowy z focusgarden.pl. Tego typu schowki to wielofunkcyjne konstrukcje. Przechowasz w nich krzesła, stół, ale także wszystko, co jest ci niezbędne do pielęgnacji ogrodu, a czego nie używasz zimą: kosiarkę, wąż do podlewania, komplet szpadli.
Artykuł sponsorowany