Mycie mikrofali – jak robić to dobrze?
Artykuł sponsorowany
Mycie mikrofalówki wydaje się prostym zabiegiem – zwłaszcza jeżeli wykonujemy go regularnie. Co jednak gdy w naszej mikrofali pojawią się trudne do usunięcia zabrudzenia czy nieprzyjemny zapach. Poznaj sprawdzone metody na czyszczenie mikrofalówki.
Artykuł sponsorowany
Jak umyć mikrofalę w środku?
Mycie mikrofali to zadanie, które powinniśmy wykonywać po każdym użytkowaniu kuchenki, dzięki temu unikniemy konieczności walki z przypaloną żywnością, która przywarła do dna lub ścianek wnętrza mikrofalówki. Codzienne czyszczenie mikrofali będzie polegać na przetarciu jej wilgotną ściereczką. Kiedy jednak pojawią się trudne do usunięcia plamy, możemy wykorzystać trik: "miska do mikrofali". Na czym on polega? Do miski nalewamy około 300 ml wody, do której wrzucamy pół cytryny. Miskę z wodą i cytryną wstawiamy do mikrofali. Urządzenie uruchamiamy na 10 minut, wybierając maksymalną moc. Gorąca para rozmiękczy zabrudzenia, a ich umycie stanie się wyjątkowo łatwe. Po ostrożnym wyjęciu miski, wystarczy że przetrzemy mikrofalę ściereczką.
Jak umyć mikrofalówkę na zewnątrz?
Mikrofalówkę - wolnostojącą czy do zabudowy, warto myć również z zewnątrz. Sposób pielęgnacji obudowy mikrofali zależeć będzie od materiału, z jakiego została ona wykonana. Mikrofalówkę, którą pokrywa emalia, a także kuchenkę o wykończeniu inox czy ze szklanym frontem można umyć przy pomocy wody i płynu do naczyń, korzystając z miękkiej ściereczki lub gąbki. Pamiętajmy, by czyszczoną powierzchnię zawsze dobrze osuszyć, by nie zostały na niej nieestetyczne zacieki. Ponadto, jeżeli dopiero co używaliśmy mikrofalówki i komora grzewcza jest gorąca, obudowa mikrofalówki również może mieć wysoką temperaturę. Zanim więc rozpoczniemy jej mycie, odczekajmy chwilę, aż obudowa ostygnie.
Mycie mikrofali - ruszt do kuchenki mikrofalowej i talerz
Mikrofalówki z funkcją grilla często wyposażane są w ruszt. Ruszt do mikrofali - jeżeli jest mocno zabrudzony i przywarł do niego chociażby tłuszcz, możemy najpierw namoczyć w ciepłej wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Talerz obrotowy możemy umyć dokładnie tak, jak myjemy naczynia. Najczęściej nadaje się on do zmywania w zmywarce. Warto jednak sprawdzić to w instrukcji obsługi mikrofali lub znaleźć odpowiednie oznaczenie na talerzu. Takie talerze do zmywarki i mikrofali znacznie ułatwiają utrzymanie kuchenki mikrofalowej w czystości.
Mycie mikrofali - czego nie robić?
Pod żadnym pozorem do mycia ani wnętrza, ani obudowy mikrofali nie należy stosować ostrych myjek i czyścików oraz żrących detergentów czy mleczek z drobinkami. Ich użycie mogłoby doprowadzić do porysowania mikrofalówki. Podczas mycia mikrofali, pamiętajmy też o uszczelkach. Tu jednak również nie sięgajmy po ostre środki. Niewskazany jest też ocet, który może łatwo rozpuścić uszczelkę.
Co można robić w mikrofali?
Wykorzystanie mikrofalówki nie musi ograniczać się do podgrzewania czy rozmrażania potraw. Mikrofala przyda się też w wielu innych sytuacjach. Wiele potraw możemy przygotować w niej od podstaw. Po sieci krążą przepisy na dania i desery z mikrofalówki, a wśród nich znajdziemy receptury na pieczoną owsiankę, jajko w koszulce, ciasto czekoladowe czy omlet. Ciekawą koncepcją jest suszenie mikrofalowe. Co można suszyć w mikrofalówce? Grzyby, zioła, a nawet kwiaty. W mikrofali ponadto zdezynfekujemy gąbki, odkazimy ziemię do doniczek czy odświeżymy pieczywo.
Jakie naczynia do mikrofali?
Na kondycję naszej mikrofalówki z całą pewnością mają także stosowane przez nas naczynia. Użycie naczyń czy pojemników, które nie nadają się do mikrofali, może mieć nieodwracalny konsekwencje. Jakie talerze do mikrofali? Do kuchenki mikrofalowej możemy wstawiać szklane i ceramiczne talerze, miski i kubki. Bardziej ostrożni musimy być w przypadku plastiku. Nie wszystkie tworzywa sztuczne są odporne na tak wysokie temperatury, dlatego zawsze szukajmy odpowiedniego symbolu na dnie plastikowego naczynia. Do podgrzewania potraw w mikrofalówce, nie powinniśmy natomiast używać naczyń metalowych.
Artykuł sponsorowany