Nieświeży oddech? Zmień to!

<a href="http://interia.hit.gemius.pl/hitredir/id=p4A6RjuBiyWm5snQzD9XS3Z276eNkybQcUUWBRrTMQD.a7/url=http%3A%2F%2Fad.pl.doubleclick.net%2Fclick%3Bh%3Dv2%7C3943%7C0%7C0%7C%252a%7Ci%3B189804936%3B0-0%3B0%3B24924792%3B31-1%7C1%3B24976593%7C24994446%7C1%3B%3B%253fhttp%3A%2F%2Flisterine.pl%2F" target="_blank">NIEŚWIEŻY ODDECH - MOŻE TO RÓWNIEŻ TWÓJ WSTYDLIWY PROBLEM?</a> Czy miewasz nieświeży oddech? Na ogół nietrudno wyczuć go u innych, ale często nie potrafimy wykryć go u siebie. Niewielka to pociecha, że wiele osób ma ten sam problem. Nieświeży oddech potrafi w wielu sytuacjach narobić nam kłopotów i wywołać zakłopotanie. Rozmowa o pracę, spotkanie rodzinne, impreza u znajomych, randka - w każdej z tych sytuacji chcemy wypaść dobrze.

article cover
INTERIA.PL

Coraz częściej mówi się o tym, jak ważne jest dbanie o higienę jamy ustnej. Schorzenia jamy ustnej wiążą się nie tylko z cierpieniem, ale mają także bezpośredni wpływ na zdrowie całego organizmu, estetyczny wygląd, obniżenie aktywności zawodowej i pogorszenie samopoczucia. Niektóre stany patologiczne takie jak halitoza (nieprzyjemny zapach z jamy ustnej) sprawiają, że obciążony nimi człowiek wręcz unika kontaktu z innymi. Coraz więcej osób swoje powodzenie zarówno zawodowe jak i rodzinne uzależnia od zdrowia i atrakcyjnego wyglądu. Estetyczny wygląd kreują także media, które poprzez swoje powszechne oddziaływanie mają wielki wpływ na naszą postawę, zachowanie i oczekiwania. A zdrowa jama ustna, białe zęby i świeży oddech są po prostu "trendy".

Aby zabiegi higieniczne odniosły prawidłowy efekt muszą być przeprowadzane odpowiednio często i właściwie. Tego, niestety, w większości przypadków nie robimy. Ponad 70 proc. Polaków przyznaje, że ma problemy wynikające z zaniedbania higieny jamy ustnej. Należy także pamiętać, że pełna higiena jamy ustnej to nie tylko szczotkowanie zębów i nitkowanie przestrzeni międzyzębowych, ale także stosowanie płukanek przeciwbakteryjnych i odpowiednie czyszczenie tkanek miękkich - grzbietu języka, fałd błony śluzowej policzka oraz dziąseł.

Środki stosowane do utrzymania higieny jamy ustnej dzielimy na mechaniczne i chemiczne. Mechaniczne to m.in: szczoteczki, nici i taśmy międzyzębowe. Przeznaczone są one do codziennego, regularnego usuwania osadów nazębnych oraz czyszczenia powierzchni języka i błony śluzowej policzków. Natomiast do środków chemicznych zaliczamy pasty i płukanki odkażające. Poza szczotkowaniem i nitkowaniem zębów dla prawidłowej higieny jamy ustnej należy stosować płukanki przeciwbakteryjne, które są obecnie traktowane jako tzw. 3 stopień higieny jamy ustnej. Regularne stosowanie płukanek redukuje ilość bakterii bytujących w jamie ustnej oraz ogranicza wzrost płytki nazębnej. Płukanki są też zalecane w sytuacjach, gdy nie jesteśmy w stanie zastosować środków mechanicznych lub po zjedzeniu potraw sprzyjających obniżeniu pH (słodycze lub środki spożywcze zawierające kwasy). W tym drugim przypadku szczotkowanie zębów jest możliwe dopiero po upływie co najmniej godziny.

Nieświeży oddech dotyka prawie 1/4 ludzi na Ziemi, a tzw. "poranny oddech" kolejnych 25 proc.. Czyli prawie połowa populacji ludzkiej ma problem z nieprzyjemnym zapachem pochodzącym z jamy ustnej. Nawet po bardzo dokładnym wyszczotkowaniu zębów nadal można być obciążonym tą dolegliwością. Sytuacja ta spowodowana jest obecnością bakterii produkujących lotne związki siarki, o wyjątkowo nieprzyjemnym zapachu. Bakterie te najczęściej bytują na grzbiecie języka, fałdach błony śluzowej, policzków oraz w kieszonkach dziąsłowych. Pozbycie się ich standardowymi metodami higienicznymi po prostu nie jest możliwe. Skuteczne za to okazują się środki przeciwbakteryjne zawarte w płukankach do ust i niektórych pastach do zębów, można je także usuwać przy pomocy specjalnych przyrządów do czyszczenia języka.

Regularne stosowanie płukanek zmniejsza poziom bakterii bytujących w jamie ustnej oraz ogranicza rozwój płytki nazębnej. Zawarte w niektórych płukankach związki cynku redukują wzrost kamienia nazębnego, a związki fluoru wpływają na zwiększenie zawartości jonu F - w ślinie, odgrywając podobną do past rolę w profilaktyce próchnicy zębów. Tzw. Płukanki "lecznicze" zawierają dodatkowo aktywne składniki, zapobiegające stanom patologicznym jamy ustnej lub wspomagające ich leczenie. Jedną z często stosowanych płukanek jest Listerine®, zawierająca m.in. olejki eteryczne - eukaliptusowy, tymolowy, i mentolowy. Działa ona przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo. Niszczy bakterie produkujące lotne związki siarki (odpowiedzialne za nieprzyjemny zapach z ust). Nawet przy długookresowym stosowaniu nie powoduje przebarwień szkliwa i wypełnień stomatologicznych, oraz nie narusza równowagi flory mikrobiologicznej. Listerine® posiada akceptację Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego.

Płyny do płukania jamy ustnej są przede wszystkim polecane osobom cierpiącym z powodu nieświeżego oddechu, kamienia nazębnego, chorób dziąseł oraz osobom noszącym stałe aparaty ortodontyczne (płukanka dociera do trudnodostępnych miejsc i zapobiega demineralizacji szkliwa). Ale tak naprawdę w celu zapobiegania ww. problemom płukanek może używać każdy.

Dziękuję za rozmowę.

document.write(unescape('%3Cimg%20src%3D%22http%3A//ad.pl.doubleclick.net/imp%3Bv1%3Bf%3B189804936%3B0-0%3B0%3B24924792%3B1%7C1%3B24976593%7C24994446%7C1%3B%3Bcs%3Da%253fhttp%3A//ad.pl.doubleclick.net/dot.gif%3F' + (new Date()).getTime() + '%22%20width%3D%221%22%20height%3D%221%22%3E'));

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas