Pralka, suszarka czy pralko-suszarka? Jaki sprzęt wybrać, by najlepiej zadbać o pranie?

Pralko-suszarka czy osobne sprzęty? Podstawowe różnice

W niewielkiej łazience, zamiast dwóch oddzielnych urządzeń, idealnie sprawdzi się pralko-suszarka. Pozwoli to sprytnie zagospodarować małą przestrzeń, jednak czy oznacza to, że warto ją wybrać? Przede wszystkim należy zastanowić się, jak długo i często pierzemy.

Zwykła pralka pozwala na wypranie odzieży i tekstyliów, natomiast pralko-suszarka sprawi, że z bębna wyjmiemy już suche rzeczy - wymagające jedynie wyprasowania.

Pralko-suszarki najczęściej mają takie programy jak klasyczne pralki, jednak nierzadko charakteryzują się one mniejszą ilością programów suszenia. Co więcej, ze względu na swoje ograniczenia, wysuszyć można mniej prania niż zostało wyprane (część prania będzie musiała poczekać “na swoją kolej". Sposobem na to może być pranie tylko takiej ilości, jaką pralko-suszarka zdoła wysuszyć za jednym razem!). Ograniczenia pralko-suszarek wynikają z ich budowy. Podczas suszenia ubrania powinny swobodnie się obracać, dlatego suszarka wymaga znacznie większego bębna. W przeciwnym razie, gdy przeładujemy bęben, ubrania nie wysuszą się.

Jak wcześniej wspomnieliśmy, pranie w suszarce do prania przebiega zupełnie tak, jak w zwykłej pralce. Po jego zakończeniu i odwirowaniu nadmiaru wody, w większości pralko-suszarek wystarczy wybrać odpowiedni program. Pranie będzie suche po około godzinie.

Wyliczając kosztorys warto jednak pamiętać, że - w przeciwieństwie do oddzielnych suszarek - pralko-suszarka pobiera również wodę, przez co koszt jej użytkowania jest wyższy. Pamiętajmy jednak, że jest to urządzenie 2w1, co pozwoli nam uniknąć poniesienia kosztów zakupu osobnej pralki.

Pralko suszarki podzielić można na co najmniej dwie grupy, podobnie jak pralki i suszarki klasyczne:

●       pralko-suszarki wolnostojące,

●       pralko-suszarki do zabudowy.

Wolnostojące urządzenia wyglądem przypominają zwykłe, choć nieco większe pralki automatyczne, natomiast suszarki do prania pod zabudowę są schowane, co pozwala na jeszcze lepsze rozplanowanie małych przestrzeni. Należy jednak pamiętać, że z tego względu trudniej je naprawić

Pralka, suszarka czy opcja 2w1? Co najlepiej wybrać?

Choć sprzęty 2w1 mogą zużywać więcej energii, a koszt ich zakupu jest wyższy, w zamian pozwala nam to wygodnie rozplanować każdą (nawet najmniejszą!) przestrzeń, a dodatkowo zaoszczędzić czas. Rozwiązań może być jednak wiele - być może najlepszą opcją będzie nowoczesna pralka do zabudowy.

Jeśli jednak gospodarujemy wolną przestrzenią i zależy nam na opcji suszenia, lepszym rozwiązaniem może być zakup osobnych sprzętów. Suszarka jest szybsza, skuteczniejsza, a przede wszystkim - bezpieczniejsza. Temperatura nie dochodzi do tak wysokich poziomów, jak w sprzęcie 2w1, co nie spowoduje ewentualnego zniszczenia tkanin. Co więcej, jeśli jedno z urządzeń (pralka lub suszarka) ulegnie awarii, stracimy jedynie jedną z funkcji - a nie obie.

Pralko-suszarka to idealny sprzęt głównie dla osób, które nie piorą zbyt dużo i nie mają czasu na późniejsze suszenie. W wielu przypadkach może to być również konieczność, gdy w mieszkaniu jest miejsce jedynie na jeden sprzęt. Wybierz mądrze! Jeśli nie wiesz, na co się zdecydować, sprawdź najnowszy ranking pralek 2022.

Artykuł sponsorowany

materiały promocyjne

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy