Sposoby na bolesne miesiączki
Artykuł sponsorowany
Ból podczas menstruacji może być bardzo dokuczliwy i skutecznie utrudnić codzienną aktywność. Szacuje się, że z tym problemem zmaga się nawet połowa miesiączkujących kobiet. Sposobów na złagodzenie nieprzyjemnych dolegliwości jest wiele – mogą to być zarówno farmakologiczne, jak i domowe sposoby.
Bolesne miesiączki a leki przeciwbólowe
Ból podczas miesiączki jest spowodowany ruchami mięśniówki macicy, które są konieczne do złuszczenia i wydalenia nabłonka. Zazwyczaj ma on lekkie nasilenie. Zdarza się jednak, że dolegliwości są znacznie nasilone. Dzieje się tak u kobiet, u których dochodzi do nadprodukcji prostaglandyn w czasie menstruacji. Bolesne miesiączki mogą być również wynikiem chorób lub zmian w narządach rodnych.
Jednym ze sposobów na bolesne miesiączki jest zażycie leku przeciwbólowego. Może to być paracetamol lub środek należący do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych, np. Ketonal Active, który jest dostępny bez recepty. Zawiera on ketoprofen, który hamuje syntezę prostaglandyn w mięśniach miednicy, a tym samym powoduje złagodzenie nieprzyjemnych dolegliwości.
Ketonal Active przeznaczony jest dla kobiet po 15. roku życia. Nie powinny stosować go matki karmiące piersią ani osoby uczulone na którykolwiek ze składników leku. Dopuszczalne jest przyjęcie jednej kapsułki (50 mg) co 8 godzin, maksymalnie przez 5 dni. Przed przyjęciem leku konieczne jest przeczytanie ulotki dołączonej do opakowania.
Domowe sposoby na bolesne miesiączki
Na bolesne miesiączki można wypróbować także domowe sposoby. Ulgę w nieprzyjemnych dolegliwościach mogą przynieść:
- wypicie naparu z ziół wykazujących działanie uspokajające (np. rumianek, melisa),
- ciepłe okłady na podbrzusze,
- ciepła kąpiel,
- skorzystanie z technik relaksacyjnych,
- masaż rozluźniający,
- lekka aktywność fizyczna (zwłaszcza ćwiczenia rozluźniające),
- unikanie spożywania produktów o właściwościach wzdymających.
Kobieta, która cierpi z powodu bolesnych miesiączek, powinna także spróbować się wyciszyć i zrelaksować. Podejrzewa się, że tzw. hormony stresu mogą przyczynić się do nasilenia dolegliwości. Wskazane są: spacer, joga lub medytacje.
Kiedy udać się do lekarza?
Lekki ból podczas miesiączki jest normalnym zjawiskiem. Dolegliwości ustępują samoistnie lub po skorzystaniu z jednej z powyższych metod. Dlatego nie wymagają konsultacji z lekarzem.
Do ginekologa powinna udać się kobieta, gdy:
- odczuwa silne dolegliwości bólowe w trakcie miesiączki,
- bólowi w czasie miesiączki towarzyszą inne objawy (np. obfite krwawienie, bóle głowy, osłabienie, omdlenie, skrzepy, dolegliwości ze strony układu pokarmowego),
- ból w trakcie miesiączki nie ustępuje po zastosowaniu metod na jego złagodzenie,
- dolegliwości bólowe znacznie utrudniają codzienną aktywność.
W takiej sytuacji konieczne jest wykonanie szczegółowych badań i ustalenie przyczyny problemu. Bolesne menstruacje mogą być spowodowane endometriozą, mięśniakami macicy, polipami, torbielami lub procesami nowotworowymi. Stany te wymagają wprowadzenia odpowiedniego leczenia.