Kup w kiosku i zalej wodą. Rośliny wystrzelą nawet jesienią
Przyjęło się, że roślin jesienią i zimą nie powinno się nawozić. Nie jest to do końca prawdą, ponieważ w domu mają zupełnie inne warunki, więc mogą być w pełnej krasie przez cały rok. Dlatego warto zafundować im domowe mieszanki. Polecana jest ta z zapałek: wzmocni korzenie, pozbędzie się pleśni i uchroni przed atakami szkodników. Jak przygotować taką wzmacniającą mieszankę? Sprawdźmy, jakie to łatwe.
Nawożenie roślin jesienią i zimą
Wiele osób unika nawożenia roślin jesienią i zimą, ponieważ twierdzą, że to niepotrzebnie pobudza rośliny do wzrostu i może je osłabić, zamiast przygotować do wiosny. Nie jest to do końca prawdą. Po pierwsze, faktycznie w domach mają stałe warunki do wzrostu, przez co wiele gatunków niezmiennie wyglądają atrakcyjnie przez cały rok. Z drugiej strony, muszą być wzmacnianie, ponieważ zimą i jesienią ich zapotrzebowanie na wodę może być mniejsze, a wtedy łatwiej o przelanie bryły korzeniowej. Taki stan na dłuższą metę skutkuję nie tylko gniciem rośliny, ale także rozwojem pleśni.
Czym nawozić rośliny jesienią i zimą? Lepiej zrezygnować z wieloskładnikowych preparatów, ale stawiać na te, które faktycznie mogą wspomóc nasze doniczkowe okazy. Pomocny będzie nawóz w płynie z... zapałek. Dlaczego? Ponieważ jego główki składają się z wielu cennych składników, ale akurat siarka może być pomocna w uprawie. Ma działanie antybakteryjne i wzmacniające, dlatego warto z niej skorzystać.
Jak zrobić nawóz z zapałek do roślin?
Nawóz z zapałek jest łatwy do wykonania. Wystarczy do słoika wsypać całe ich opakowanie, a następnie zalać szklanką wody. Całość odstawiamy na kilka godzin, a następnie mieszamy dokładnie w taki sposób, aby całe główki się rozpuściły. Kiedy zawartość naczynia zmieni wyraźnie swój kolor, to znak, że mieszanka wzmacniająca do roślin jest gotowa do użycia. Wcześniej jednak trzeba pozbyć się zapałek pływających w naszej miksturze.
Jak często dawkować nawóz z zapałek?
Niezależnie od pory roku, taki nawóz z zapałek powinien być stosowany jedynie okazjonalnie. Można stosować go zapobiegawczo około raz na dwa miesiące. Jeśli zaś nasze rośliny wykazują objawy osłabienia oraz na powierzchni pojawia się pleśń, dawkę można zwiększyć i podlewać niewielką ilością ziemię w doniczkach raz w miesiącu.
Nawozu z zapałek nie trzeba rozcieńczać: wystarczy podać go bezpośrednio do roślin.