Stacja lutownicza - czym się charakteryzuje i jak wybrać odpowiednia?

Artykuł sponsorowany

Elektronicy do wykonywania spawów używają lutownicy. Ich bardziej rozbudowaną wersją przeznaczoną także do zastosowań profesjonalnych są stacje lutownicze. Jak wybrać najlepszą i co warto wiedzieć na temat takiego urządzenia?

Wśród stacji lutowniczych można wybrać sprzęt składający się z kolby lub kolb do lutowania oraz panelu sterowniczego
Wśród stacji lutowniczych można wybrać sprzęt składający się z kolby lub kolb do lutowania oraz panelu sterowniczego.

Artykuł sponsorowany

Co warto wiedzieć na temat stacji lutowniczej?

Warto wiedzieć, że stacje lutownicze nazywane są bardzo często lutownicami i służą po prostu do łącznia elementów metalowych w jedną całość przy użyciu spoiwa. Ów lut ma niższą temperaturę niż łączone części. W przypadku lutowania nie dochodzi do stopienia łączonych elementów w procesie łączenia, jak ma to miejsce przy spawaniu. Można wyróżnić lutowanie miękkie w temperaturze poniżej 450 stopni, a także lutowanie twarde w temperaturze powyżej 450 stopni. Pierwszy rodzaj lutowania wykorzystywany jest w przewodach i układach elektrycznych, do wykonywania połączeń blach dachowych, rynien, rurociągów, a także innych elementów o małych naprężeniach złącza, które muszą charakteryzować się szczelnością i dobrą przewodnością elektryczną. Z kolei lutowanie w temperaturze powyżej 450 stopni, czyli twarde, sprawdza się wszędzie tam, gdzie połączenia muszą być odporne na działanie wysokiej temperatury i uszkodzenia mechaniczne. Można tu wymienić chociażby instalacje CO2 z temperaturą wyższą niż 110 stopni Celsjusza. W przypadku lutowania twardego wyróżnia się także wysokotemperaturowe, które odbywa się w temperaturze 900 lub nawet 1000 stopni. Wysokiej jakości stacje lutownicze do zróżnicowanych prac można znaleźć na stronie: https://www.tme.eu/pl/katalog/stacje-lutownicze-i-rozlutowujace_112685/.

Jaką stację lutowniczą wybrać?

Wśród stacji lutowniczych można wybrać sprzęt składający się z kolby lub kolb do lutowania oraz panelu sterowniczego. Czasem w ich skład wchodzi także odsysacz oparów, a także lampa ze szkłem powiększającym.  W przypadku stacji lutowniczej można regulować moc i temperaturę i precyzyjnie dopasować te parametry do swoich wymagań. Do wyboru są także stacje lutownicze z kolbą gorącego powietrza. Takie modele sprawdzają się do uniwersalnego zastosowania. Poza lutowaniem SMD, czyli łączenia komponentów montowanych powierzchniowo, mogą służyć także do: suszenia farb, usuwania klejów, ocieplania, rozmrażania czy też obkurczania folii termozgrzewalnej. Na wybór stacji lutowniczej wpływa to, do jakich prac ma być przeznaczona, czy jest to użytek profesjonalny czy amatorski. Liczy się oczywiście również cena. Bardziej zaawansowane modele wyposażone są w lampę na podczerwień i płytkę podgrzewającą i nadają się do szerokiej gamy prac od lutowania BPA, SOIC, CHIP, przez QFP, PLCC, SMD aż po IC. Serdecznie zapraszamy do obejrzenia reszty naszej oferty na tme.eu, gdzie dostępny jest od ręki profesjonalny sprzęt - od półprzewodników po moduły używane w robotyce.                 

Artykuł sponsorowany 

.
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas