Tabletki dzień po — fakty oraz mity

Artykuł sponsorowany

Doustne środki antykoncepcyjne w sytuacjach awaryjnych są powszechnie znane jako pigułka po. Tabletki dzień po zostały stworzone, aby zapobiegać niechcianej ciąży oraz są przeznaczone do przyjęcia jak najszybciej po stosunku bez zabezpieczenia. W Polsce tabletki dzień po można uzyskać tylko za pośrednictwem e-Recepty. W dalszym ciągu istnieje wiele nieporozumień dotyczących tego, kiedy i jak stosować ten lek. Ważne jest, aby zrozumieć fakty i mity dotyczące antykoncepcji awaryjnej, aby w razie potrzeby użyć jej w przyszłości w sposób prawidłowy.

article cover
.

Co możemy zaliczyć do najczęstszych faktów i mitów na temat tabletek dzień po?

Mit: Pigułka dzień po to pigułka aborcyjna.

Fakt: Tabletki dzień po nie powodują poronień.

Antykoncepcja awaryjna, nie wpływa na obecną ciążę i nie może być stosowana jako pigułka poronna w celu przerwania ciąży. Zapobiega ciąży jedynie poprzez opóźnianie owulacji oraz uniemożliwienie zapłodnienia komórki jajowej.

Mit: Tabletki dzień po można przyjmować regularnie zamiast antykoncepcji.

Fakt: Pigułka dzień po nie powinna zastępować antykoncepcji.

Chociaż pigułka dzień po może być stosowana w celu zapobiegania ciąży, nie powinna być stosowana regularnie zamiast tradycyjnych metod antykoncepcji. Regularne stosowanie tabletek dzień po może powodować niepożądane skutki uboczne, takie jak nieregularne krwawienia.

Mit: Pigułkę dzień po można zażyć tylko rano po stosunku bez zabezpieczenia.

Fakt: Tabletki dzień po można zażyć w ciągu 72 godzin (3 dni) lub 120 godzin (5 dni) od stosunku płciowego bez zabezpieczenia, w zależności od marki.

Podczas gdy antykoncepcja awaryjna jest powszechnie nazywana pigułką dzień po, to lek można przyjmować, aż do 3 lub 5 dni po stosunku bez zabezpieczenia. W przypadku każdego rodzaju antykoncepcji awaryjnej im szybciej zostanie przyjęta po stosunku bez zabezpieczenia, tym większa jest jej skuteczność.

Mit: Antykoncepcja awaryjna może być szkodliwa.

Fakt: Tabletki dzień po nie szkodzą obecnej ciąży ani nie wpływają na szanse zajścia w ciążę w przyszłości.

Badania przeprowadzone przez producentów produkujących antykoncepcję awaryjną nie wykazują żadnych medycznych dowodów na to, że pigułka dzień po szkodzi istniejącej ciąży lub przyszłym szansom na zajście w ciążę. Antykoncepcja awaryjna pozostaje w Twoim ciele tylko przez krótki czas i wpływa tylko na ten jeden przypadek seksu bez zabezpieczenia, nie wpływając tym samym na przyszłą płodność.

Mit: Pigułka dzień po ma poważne skutki uboczne.

Fakt: Skutki uboczne antykoncepcji awaryjnej są zwykle łagodne i nie trwają długo.

Tabletki dzień po mają ograniczone skutki uboczne i nigdy nie zgłoszono żadnych poważnych komplikacji. Wszelkie objawy są krótkotrwałe i zwykle trwają tylko jeden lub dwa dni. Objawy mogą obejmować: lżejszy lub mocniejszy okres, wczesny, lub późny okres, nudności, skurcze w dole brzucha, zmęczenie, bóle głowy, zawroty głowy, tkliwość piersi lub wymioty.

Czy e-Receptę na tabletki dzień po mogę uzyskać podczas teleporady?

Jak najbardziej tak. Bez problemu możesz umówić się na konsultacje online u lekarza w wybranym przez Ciebie terminie. Po opłaceniu ich pozostaje Ci już tylko połączyć się z lekarzem. Specjalista przeprowadzi z Tobą wywiad medyczny, zapyta o choroby oraz alergię, a jeśli nie będzie widział żadnego przeciwwskazania, wypisze Ci e-Receptę na antykoncepcję awaryjną.

Tabletka dzień po - pomoże

Może zdarzyć się, że podczas stosunku płciowego, pęknie prezerwatywa, zapomniałaś wziąć pigułki antykoncepcyjnej lub poniosła Cię chwila, tak czy inaczej, pigułka dzień po może zapewnić dodatkową ochronę przed ciążą. Pamiętaj, że przy nich kluczowy jest czas, tak że nie zastanawiaj się długo nad podjęciem decyzji.

Artykuł sponsorowany

.
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas