Telewizor do kuchni lub małego pokoju: najważniejsze parametry

Artykuł sponsorowany

Mając duży salon, możemy poszaleć z wielkością telewizora. Jeśli jednak szukamy sprzętu do małego pokoju lub do kuchni, najbardziej będą nas interesować te mniejsze modele. Jaką przekątną powinien mieć taki telewizor? Na co zwrócić uwagę, by oglądanie było komfortowe?

Przekątna obrazu powinna być dostosowana do odległości, z której oglądamy telewizję
Przekątna obrazu powinna być dostosowana do odległości, z której oglądamy telewizję 123RF/PICSEL

Telewizor do małego pokoju

W małym mieszkaniu obecność 55-calowego telewizora nie ma najmniejszego sensu. Nawet jeśli znajdziemy wolny kawałek ściany, na którym uda się go zawiesić, pamiętajmy, że między telewizorem a oglądającymi musi zostać zachowany odpowiedni dystans, w przypadku 55-calowego telewizora powinien on wynosić 2,10 m, a jeśli mieszkamy w kawalerce, może być to warunek niemożliwy do spełnienia. Gdy ustawimy kanapę bliżej, oglądanie telewizji stanie się bardzo męczące. Również wtedy, gdy szukamy telewizora do małego pokoju, czyli drugiego po tym, wiszącym w salonie, rozejrzyjmy się za mniejszymi modelami.

Telewizor do kuchni

Z kolei dodatkowy telewizor do kuchni pozwoli nam oglądać to, na co mamy ochotę, bez konieczności szukania kompromisów z pozostałymi domownikami. Oglądanie programów kulinarnych, telewizji śniadaniowej czy wiadomości ze świata, osłuchiwanie się z obcym językiem w trakcie krojenia warzyw, śledzenie jednym okiem serialu. Sprzęt, który pozwoli nam to robić nie musi być dużym wydatkiem. W końcu ma nam umilić czas tylko w niektórych sytuacjach w ciągu dnia, na przykład podczas gotowania obiadu.

Przekątna obrazu

Co w ogóle oznacza pojęcie "mały telewizor" w dzisiejszych czasach? Mamy na myśli urządzenia o przekątnej od 19 cali do 43 cali, ale w praktyce najlepiej sprawdzą się telewizory o przekątnej od 24 do 32 cali. Pamiętajmy, że jeśli wybierzemy telewizor z technologią 4K HDR (obecna w nowszych modelach) dystans pomiędzy telewizorem a widzem może być nawet dwa razy mniejszy niż odległość od urządzenia Full HD.

Technologia wykonania matrycy

Z kolei technologia oparta na świecących diodach (LED, QLED, OLED itd.) umożliwia komfortowe oglądanie obrazu pod wieloma kątami. Niezależnie od tego, w którym miejscu przed telewizorem się znajdujemy, obraz wyświetlany jest w wysokiej jakości, nawet gdy patrzymy z boku ekranu i pod kątem. To przydaje się szczególnie w przypadku urządzenia do kuchni, gdyż to tam najczęściej się przemieszczamy w trakcie oglądania. Ale ta technologia wykonania matrycy jest już tak powszechna, że właściwie ciężej byłoby nam znaleźć telewizor oparty na technologii LCD niż LED.

Częstotliwość wyświetlania obrazu

Kolejnym parametrem, na który musimy zwrócić uwagę przy wyborze tego rodzaju sprzętu, jest częstotliwość odświeżania obrazu, czyli liczba odświeżeń na sekundę wyrażana w hercach (Hz). Telewizor 100 hz będzie zatem odświeżał obraz 100 razy w ciągu sekundy. Im większa liczba, tym lepsze wrażanie płynności wyświetlanego obrazu. Na rynku znajdziemy urządzenia z częstotliwością odświeżania 50 Hz oraz 100 Hz. Dlaczego zatem możemy czasami spotkać telewizor 120 hz lub 60 Hz? Rzeczywiście takie oznaczenie jest stosowane w niektórych krajach, przede wszystkim w USA, ale oznacza ono dokładnie to samo, co 100 Hz i 50 Hz, dlatego czasami producenci stosują wręcz zapis 100 Hz / 120 Hz i 50 Hz / 60 Hz.

Smart TV

Na koniec warto wspomnieć o funkcji, która sprawia, że telewizor można połączyć z internetem, by bez dodatkowych urządzeń móc korzystać z serwisów streamingowych czy odtwarzać muzykę online. Mowa oczywiście o Smart TV, funkcji obecnej już w każdym nowoczesnym urządzeniu. Jeśli jednak zdecydujemy się na starszy model, możemy dokupić Chromecast, dzięki któremu połączymy telewizor ze smartfonem, przez który będziemy udostępniać treści na ekranie.

Artykuł sponsorowany

.
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas