Tłuste włosy u nasady i suche końcówki włosów – jak temu zaradzić?
Artykuł sponsorowany
Tłuste u nasady, suche na końcach. Czy wiesz, że to jeden z najpopularniejszych problemów z włosami? Chcąc się go pozbyć, stawiamy na codzienne mycie głowy. Jednak często pożądanych efektów brak – włosy bardzo szybko się przetłuszczają, a ich końce są wciąż suche i matowe. Co robić i jak je odpowiednio pielęgnować, by uporać się z problemem? Podpowiedzi szukaj w naszym artykule.
Tłusta skóra głowy i suche końcówki włosów - przyczyny
To, co może odpowiadać za dużą skłonność skóry głowy do przetłuszczania się, może być wbrew pozorom łatwe do wyeliminowania. Najczęstszą przyczyną jest bowiem nieprawidłowa pielęgnacja, a konkretniej - zbyt częste mycie włosów szamponem bazującym na agresywnych detergentach. Oczywiście powodów może być więcej, na przykład:
- zanieczyszczenia powietrza;
- wysokie lub niskie temperatury;
- nadmierny stres;
- zaburzenia gospodarki hormonalnej (także w okresie dojrzewania);
- choroby skóry.
Mocne surfaktanty, jak SLS czy SLES, choć dokładnie zmywają zanieczyszczenia i sebum ze skalpu, mogą podrażniać skórę i pobudzać gruczoły łojowe do intensywniejszej pracy. Wydzielanie sebum to naturalny proces ochronny - znajdujące się w nim związki zabezpieczają naskórek przed czynnikami zewnętrznymi i nadmiernym przesuszeniem.
Kiedy sięgamy po agresywne szampony, zaburzamy równowagę hydrolipidową skóry i włączamy mechanizm obronny gruczołów - te, by przywrócić tkance balans, aktywują zwiększone wydzielanie sebum.
Jednocześnie częstym problemem występującym obok nadmiernie przetłuszczającej się skóry głowy są suche końcówki włosów. Do ich stanu możemy się przyczyniać wspomnianymi już silnymi szamponami, ale powodów może być więcej (niektóre bywają niezależne od nas):
- budowa włosa i jego porowatość - przesuszenie końcówek jest powszechne w przypadku włosów wysokoporowatych;
- czynniki zewnętrzne, w tym promienie UV;
- nadmierne używanie gorących urządzeń fryzjerskich;
- brak termoochrony;
- nieużywanie masek i odżywek, szczególnie emolientowych;
- farbowanie i rozjaśnianie włosów;
- tarcie i szarpanie - np. ręcznikiem lub nieodpowiednio dobraną szczotką.
Co zrobić, żeby włosy nie były tłuste i suche zarazem?
Kluczowymi ruchami, których celem ma być poprawa nawilżenia włosów i zahamowanie przetłuszczania się skóry głowy, są wdrożenie właściwej pielęgnacji i zmiana nawyków. Jak zacząć działać?
Po pierwsze przejrzyj swoją kosmetyczkę i sprawdź, czy nie nadużywasz szamponów z agresywnymi detergentami. Te pozostaw do stosowania sporadycznie, gdy włosy potrzebują mocniejszego oczyszczenia, a do codziennego mycia głowy używaj delikatnych szamponów bazujących na łagodnych substancjach myjących, jak Decyl Glucoside, Coco Glucoside czy Cocamidopropyl Betaine.
Po drugie podczas jednego zabiegu myj głowę dwukrotnie. Pierwsze mycie oczyści skórę i włosy z nagromadzonych zanieczyszczeń, sebum, kurzu i pozostałości po kosmetykach. Drugie mycie pozwoli na odblokowanie mieszków włosowych. Warto też w jego trakcie wykonać delikatny masaż naskórka, który pobudzi krążenie krwi i dotleni cebulki.
A jak często myć włosy? Codziennie? Dwa razy w tygodniu? Wszystko zależy od Twoich odczuć i potrzeb. Częstotliwość warto przetestować metodą prób i błędów. Jedno jest pewne - jeśli zdecydujesz się na codzienne oczyszczanie, sięgaj po delikatne szampony.
Ważne jest także to, by myć jedynie skórę głowy i nasadę włosów, szczególnie gdy borykasz się z suchymi końcówkami. Resztę włosów oczyści spływająca po ich powierzchni piana. Będzie dla nich delikatniejsza niż bezpośrednio naniesiony szampon, i nie podziała przesuszająco.
Włosy, które wydają się suche, potrzebują nie tylko silnego nawilżenia, lecz także ochrony, którą zapewnią emolienty. Skłonność do przesuszania i puszenia się mają włosy wysokoporowate. Pielęgnacja powinna być dostosowana do ich rodzaju. Przydatne staną się metoda OMO (mycie-odżywka-mycie) i olejowanie. Emolienty domkną wilgoć w strukturze włosów i pozostawią na nich warstwę ochronną - zabezpieczy je przed przesuszeniem i czynnikami zewnętrznymi.
Aby włosy nie były tłuste i suche zarazem, postaw na zmianę niektórych nawyków. Na przykład:
- spłukuj włosy letnią wodą - lodowata i gorąca woda mogą pobudzać gruczoły łojowe do wzmożonej aktywności oraz przesuszać włosy;
- nie trzyj włosów ręcznikiem i nie zawijaj ich w turban na długo - "sauna" nie sprzyja włosom i skórze głowy, a tarcie może uszkadzać korę włosową;
- ogranicz stylizację na ciepło do niezbędnego minimum, a podczas niej stosuj termoochronę;
- po każdym myciu włosów sięgaj po odżywkę lub maskę z emolientami - możesz też wykonywać metodę OMO (1. odżywka humektantowa lub proteinowa; 2. mycie; 3. odżywka emolientowa);
- jeśli możesz, zrezygnuj z rozjaśniania i farbowania włosów;
- wybieraj chłodny nawiew suszarki zamiast gorącego;
- pod żadnym pozorem nie kładź się spać z mokrymi włosami - są wówczas bardziej podatne na uszkodzenia, a wilgotny naskórek, który przylega do poduszki, jest bardziej narażony na rozwój niekorzystnych bakterii;
- dokładnie spłukuj szampon;
- odżywki i maski aplikuj dłońmi ułożonymi jak do modlitwy bądź rozprowadzaj je na włosach za pomocą szczotki;
- raz w tygodniu wykonuj peeling skóry głowy - odblokuje mieszki włosowe, pobudzi mikrokrążenie krwi i poprawi wchłanialność składników aktywnych kosmetyków;
- po każdym czesaniu włosów dokładnie umyj szczotkę;
- szampon dobieraj do skóry głowy, nie włosów;
- staraj się nie dotykać włosów dłońmi w ciągu dnia;
- od czasu do czasu stosuj wcierki;
- unikaj alkoholu etylowego w kosmetykach.
Kosmetyki do włosów wysokoporowatych - przetłuszczających się i suchych na końcach
Jakie powinny być kosmetyki, gdy problemem są często tłuste włosy i suche końcówki włosów? Przede wszystkim warto zwrócić uwagę, by zapewniały zachowanie równowagi PEH, czyli dostarczały, w zależności od potrzeb włosów, protein, emolientów i humektantów. Te pierwsze wzmocnią strukturę i odbudują ją, drugie - otulą włosy filmem ochronnym, trzecie - dogłębnie nawilżą.
Tak naprawdę, aby proteiny i humektanty aktywnie wpływały na kondycję włosów, w każdej pielęgnacji muszą znaleźć się emolienty. Szczególnie, gdy mowa o włosach przesuszonych na końcach, puszących się, wyglądających na zniszczone.
Podział na proteiny, emolienty i humektanty w kosmetykach przyda się w metodzie OMO (odżywka-mycie-odżywka). Warto mieć więc w kolekcji zarówno odżywkę proteinową, humektantową, jak i emolientową. Podczas mycia głowy metodą OMO, wybierz delikatny szampon bazujący na łagodnych detergentach i zawierający składniki nawilżające. Jedynie od czasu do czasu sięgnij po mocniejszy, w żargonie włosomaniaczek znany jako "rypacz" lub "zdzierak".
Dodatkowo do pielęgnacji włosów suchych, a przy tym przetłuszczających się, wprowadź olejowanie. Wybieraj oleje polecane do wysokoporowatych, czyli niewnikające, wielonienasycone, jak lniany, z kiełków pszenicy, konopny, wiesiołkowy, z czarnuszki bądź masło shea, kakaowe i mango. Masz do dyspozycji kilka metod olejowania:
- na sucho;
- na mokro;
- na podkład - najczęściej żel aloesowy;
- z odżywką;
- w mgiełce.
Szampony do włosów przetłuszczających się, ale nawilżające końcówki
Wybierając szampon do włosów skłonnych do przetłuszczania się, który dodatkowo będzie działać nawilżająco, należy zwracać uwagę, by zawierał delikatne detergenty, substancje regulujące wydzielanie sebum (ekstrakty ziołowe, np. z czarnej rzepy, szałwii, łopianu, oczaru wirginijskiego czy rozmarynu, glinki, algi, kwasy AHA i BHA, inulina lub dziegieć), humektanty (składniki nawilżające to między innymi kwas hialuronowy, mocznik, gliceryna bądź aloes) oraz emolienty (oleje i masła roślinne, alkohole tłuszczowe czy silikony). Co polecamy?
Właściwości nawilżająco-regenerujące wykazuje szampon Moroccanoil Moisture Repair Shampoo. Bazuje na oleju arganowym, keratynie i antyoksydantach, dzięki czemu aktywnie pielęgnuje osłabione i zniszczone włosy oraz skórę głowy, dbając o ich optymalne nawodnienie.
Równie silnie nawilżający, o delikatnej formule oczyszczającej, jest szampon Aveda Nutriplenish™ Hydrating Shampoo Light Moisture. W jego składzie znajdziesz emolienty domykające wilgoć w strukturze włosów i skóry, jak oleje kokosowy i z pestek granatu oraz masło z mango, a także wyciąg z owsa. Po umyciu włosy stają się miękkie i przyjemne w dotyku.
Szampon Bumble And Bumble Hairdresser's Invisible Oil to prawdziwa skarbnica olejów roślinnych - arganowego, kokosowego, makadamia, ze słodkich migdałów, krokoszowego i z pestek winogron. Ich obecność w formule sprawia, że kosmetyk zwalcza suchość włosów oraz zmniejsza tendencję do łamliwości i rozdwajania końcówek. Pomaga je zmiękczyć, nawilżyć i działa ochronnie dzięki emolientom.
Drunk Elephant Silkamino Mega-Moisturizing Shampoo to szampon, który łagodnie oczyszcza, a przy tym - za sprawą aminokwasów i protein jedwabiu - wzmacnia, wygładza i zmiękcza włosy.
Odżywki polecane do metody OMO
Dzięki metodzie OMO dostarczysz włosom protein i humektantów. Emolienty zaś domkną składniki aktywne i stworzą tarczę ochronną. Jako pierwszą wybieraj odżywkę humektantową lub proteinową, a OMO zakończ odżywką emolientową. Możesz sięgnąć między innymi po:
- Olaplex No.5 Bond Maintenance Conditioner - silnie regeneruje i podnosi poziom nawilżenia włosów;
- Morocannoil Moisture Repair Conditioner - działa naprawczo i nawilżająco, wykorzystując moc oleju arganowego, keratyny i antyoksydantów;
- Aveda Nutriplenish™ Hydrating Conditioner Light Moisture - lekka formuła o silnie nawilżających właściwościach;
- Bumble And Bumble Hairdresser's Invisible Oil Conditioner - bogactwo 6 olejów roślinnych, które wygładzą, zmiękczą i ochronią włosy.
Oleje włosów przetłuszczających się i suchych końcówek
Kiedy decydujesz się na olejowanie, postaraj się trzymać olej na włosach przez minimum 30 minut. Zabieg ten możesz wykonywać wieczorem i pozostawić na noc. Powtarzaj go co tydzień, sięgając między innymi po:
- Gisou Honey Infused Hair Oil - wielofunkcyjny olejek bogaty w oleje roślinne i miód;
- Olaplex N° 7 Bonding Oil - dyscyplinuje włosy i zapewnia termoochronę;
- olejek Hair Rituel By Sisley - głęboko odżywia włosy, zmiękcza i wyzwala ich blask;
- ochronny olejek Sephora Collection - gwarantuje włosom blask i termoochronę.
Peeling skóry głowy na bardzo szybko przetłuszczające się włosy u nasady
Gdy masz bardzo szybko przetłuszczające się włosy, nie zapominaj o regularnym wykonywaniu peelingu skóry głowy. Odblokuje mieszki włosowe, głęboko oczyszczając, wyreguluje pracę gruczołów łojowych oraz dotleni cebulki, pobudzając mikrokrążenie krwi i limfy. Poprawi także wchłanianie składników aktywnych ze stosowanych kosmetyków.
Możesz stosować go na sucho, jak i na mokro, w zależności od zaleceń producenta - zawsze jednak aplikuj go przed myciem głowy szamponem.
Łagodnie złuszczająco i pielęgnująco działają:
- nawilżający peeling do skóry głowy Christophe Robin Hydrating Cream Scrub - łagodnie nawilża, odświeża, a przy tym koi podrażnienia i zmiękcza naskórek;
- peeling do skóry głowy Sephora Collection - oczyszcza skórę z zanieczyszczeń i sebum, a dzięki zawartości octu jabłkowego silnie nabłyszcza włosy.
Artykuł sponsorowany