Twoje dziecko dostało laptop od rządu? Sprawdź, dlaczego i jak pomóc chronić go przed cyberprzestępcami!

Artykuł sponsorowany

Rządowe laptopy dla uczniów czwartych klas szkół podstawowych to świetna inicjatywa. Tysiące dzieci otrzymały możliwość nauki i rozwoju na nowym i dostosowanym do ich potrzeb sprzęcie. To bardzo ważne szczególnie dziś, gdy ciężko sobie wyobrazić życie bez dostępu do technologii. Niestety laptopy nadal nie należą do najtańszych i nie wszyscy mogą sobie na nie pozwolić.

Jak chronić siebie i dziecko w Internecie?
Jak chronić siebie i dziecko w Internecie?materiały promocyjne

Twoje dziecko też załapało się na nowe urządzenie? Jeśli tak, to musisz pamiętać, że to na Twoich barkach spoczywa zadbanie o jego bezpieczeństwo online. Internet to przestrzeń pełna wiedzy i możliwości zabawy, ale także wielu potencjalnych niebezpieczeństw, które mogą czyhać na dzieci w najmniej spodziewanych miejscach. Dlatego ważne jest, abyś znała zagrożenia i podjęła konkretne kroki w celu zabezpieczenia laptopa swojego dziecka.

Internetowe niebezpieczeństwa skierowane do dzieci

Statystyki są nieubłagane - z roku na rok coraz więcej dzieci pada ofiarami ataków w internecie. I to nie tylko ze strony hakerów, ale i swoich kolegów i koleżanek. Na szczycie tej niechlubnej listy znajdują się:

  • Cyberprzemoc i hejtowanie: w internecie dzieci mogą być narażone na ataki werbalne, obraźliwe treści, a nawet hejtowanie. Jeszcze gorzej, jeśli ośmieszające zdjęcia lub filmy z udziałem dziecka pojawią się w sieci. Warto rozmawiać ze swoją pociechą o tym, jak zachowywać się w sieci i uświadomić, że wbrew pozorom, nikt nie jest tam anonimowy. Dobrze też na laptopie dziecka skonfigurować narzędzia do monitorowania treści - np.: Kontrola Rodzicielska zawarta w programie antywirusowym Norton 360 Deluxe.
  • Nieodpowiednie treści: dzieci z natury są ciekawe i właśnie ta ciekawość może sprawić, że natrafią na treści nieodpowiednie dla ich wieku. Zdarzają się też cyberprzestępcy, którzy z różnych i często niezrozumiałych pobudek, wrzucają do sieci przerobione bajki, czy filmy podszywające się pod materiały dla dzieci, których treść negatywnie wpływa na psychikę młodych odbiorców. Właśnie dlatego warto skonfigurować filtry rodzicielskie, aby ograniczyć dziecku dostęp do niebezpiecznych treści.
  • Ataki phishingowe: niektóre strony internetowe mogą próbować wykorzystać naiwność dzieci, wprowadzając je w błąd i kradnąc dane osobowe. Edukuj swoje dziecko na temat bezpieczeństwa online i ostrzegaj je przed klikaniem w podejrzane linki i pobieraniem nieznanych programów bez pytania Cię o zgodę. Często dorośli mają problem z odróżnieniem oszustwa od legalnego pliku - więc tym bardziej narażone są dzieci.
Internetowe niebezpieczeństwa skierowane do dzieci
Internetowe niebezpieczeństwa skierowane do dziecimateriały promocyjne

Jak pomóc w ochronie laptopa Twojego dziecka przed cyberprzestępcami?

Na zabezpieczenia laptopa składa się kilka elementów. Jeśli chcesz, by służył Twojemu dziecku przez kilka najbliższych lat, postaraj się przypilnować przynajmniej tych trzech elementów:

  • Aktualizacje systemu i przeglądarki internetowej: regularne aktualizacje są kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa komputera - pozwalają wyeliminować wszystkie luki, jakie mogłyby być otwartą furtką dla cyberprzestępców. Podobnie ma się sprawa ze wszystkimi programami, z jakich dziecko korzysta na urządzeniu. Co jakiś czas upewnij się, że laptop Twojego dziecka jest zaktualizowany.
  • Silne hasła: zadbaj o to, aby Twoje dziecko używało silnych haseł do swoich kont online.Przypomnij mu, żeby nie dzieliło się nimi z nikim innym. Jeśli jest to możliwe, niech każde swoje konto w sieci zabezpieczy logowaniem dwuskładnikowym (np.: potwierdzającym logowanie kodem SMS).
  • Oprogramowanie antywirusowe: zainstaluj oprogramowanie antywirusowe, które pomoże chronić laptop przed złośliwym oprogramowaniem. Dobrym rozwiązaniem jest korzystanie z kompleksowego narzędzia, takiego jak Norton 360 Premium.

Dlaczego antywirus?

Programy antywirusowe to dziś rozbudowane narzędzia pomagające chronić sprzęt nie tylko przed wirusami, ale oferujące znacznie więcej możliwości. Weźmy na przykład serię programów Norton 360. To kompleksowe rozwiązania pomagające zabezpieczyć urządzenia przed zagrożeniami online. Dzięki funkcjom takim jak antywirus, zapora ogniowa, ochrona przed phishingiem i kontrola rodzicielska, Norton 360 pomaga solidnie chronić Twoje dziecko w wirtualnym świecie.

Jeśli chcesz wybrać najlepszy program antywirusowy wspomagający ochronę nie tylko laptopa dziecka, ale i wszystkich innych urządzeń z jakich korzystacie, na dodatek w ramach jednej licencji, odwiedź sklep Omegasoft.pl. Znajdziesz tam różne rozwiązania antywirusowe i w razie potrzeby uzyskasz fachową pomoc. Możesz też sprawdzić, jakie programy zyskały najwyższe oceny internautów przeglądając najnowszy ranking antywirusów. Dbaj o bezpieczeństwo swojego dziecka, także w wirtualnej rzeczywistości i jak najszybciej wzmocnij ochronę jego laptopa przed cyberprzestępcami.

Pamiętaj, że bezpieczeństwo online to priorytet, zwłaszcza gdy chodzi o najmłodszych użytkowników. Dzięki odpowiednim środkom ostrożności i skorzystaniu z zaawansowanych i jednocześnie prostych w użyciu narzędzi, między innymi takich jak wspomniany Norton 360, możesz pomóc swojemu dziecku bezpiecznie korzystać z cyfrowego świata. Bez obaw o trafienie na treści i ludzi, z którymi sama nie chciałabyś mieć nic wspólnego.

Jaki antywirus wybrać?
Jaki antywirus wybrać?materiały promocyjne

Edukacja, rozmowa i zdrowy rozsądek

Sprzęt można zabezpieczyć programami, jednak najsłabszym ogniwem zawsze jest człowiek. Dlatego niezmiernie istotne jest utrzymanie otwartej komunikacji z dziećmi. Nie wszystkie niebezpieczeństwa są oczywiste, a rozmowa może być kluczem do zrozumienia dziecięcych doświadczeń.

Rozmawiaj ze swoim dzieckiem o tym, co porabia w sieci, pytaj o ich zainteresowania, ale również ostrzegaj przed potencjalnymi zagrożeniami. Edukacja i zdrowy rozsądek w internecie są równie ważne, co techniczne środki bezpieczeństwa. Zachęcaj do myślenia krytycznego, pomagaj dziecku zrozumieć, co jest akceptowalne, a co nie, i ucz je sztuki bezpiecznego korzystania z nowoczesnych technologii.

Twoje zaangażowanie i wsparcie są kluczowe dla zdrowego rozwoju Twojego dziecka. Dzięki wspólnej edukacji i rozmowom budujesz solidne fundamenty nie tylko dla bezpiecznego środowiska online, ale i waszych relacji. Każde dziecko zasługuje na pozytywne doświadczenia w internecie, a Ty jako rodzic możesz im w tym pomóc, biorąc odpowiedzialność za ich bezpieczeństwo.

I właśnie jako rodzice zadbajmy o to, aby laptop od rządu stał się dla naszych dzieci oknem do wiedzy i pozytywnych doświadczeń, a jednocześnie niech to będzie świadome i bezpieczne korzystanie z nowoczesnych technologii. Razem możemy stworzyć dla naszych dzieci zdrową, bezpieczną i inspirującą przestrzeń online.

Autor: Iza Wiśniewska

Artykuł sponsorowany

.
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas