Twoje dziecko dostało laptop od rządu? Sprawdź, dlaczego i jak pomóc chronić go przed cyberprzestępcami!

Artykuł sponsorowany

Jak chronić siebie i dziecko w Internecie?
Jak chronić siebie i dziecko w Internecie?sponsorowane

Internetowe niebezpieczeństwa skierowane do dzieci

  • Cyberprzemoc i hejtowanie: w internecie dzieci mogą być narażone na ataki werbalne, obraźliwe treści, a nawet hejtowanie. Jeszcze gorzej, jeśli ośmieszające zdjęcia lub filmy z udziałem dziecka pojawią się w sieci. Warto rozmawiać ze swoją pociechą o tym, jak zachowywać się w sieci i uświadomić, że wbrew pozorom, nikt nie jest tam anonimowy. Dobrze też na laptopie dziecka skonfigurować narzędzia do monitorowania treści - np.: Kontrola Rodzicielska zawarta w programie antywirusowym Norton 360 Deluxe.
  • Nieodpowiednie treści: dzieci z natury są ciekawe i właśnie ta ciekawość może sprawić, że natrafią na treści nieodpowiednie dla ich wieku. Zdarzają się też cyberprzestępcy, którzy z różnych i często niezrozumiałych pobudek, wrzucają do sieci przerobione bajki, czy filmy podszywające się pod materiały dla dzieci, których treść negatywnie wpływa na psychikę młodych odbiorców. Właśnie dlatego warto skonfigurować filtry rodzicielskie, aby ograniczyć dziecku dostęp do niebezpiecznych treści.
  • Ataki phishingowe: niektóre strony internetowe mogą próbować wykorzystać naiwność dzieci, wprowadzając je w błąd i kradnąc dane osobowe. Edukuj swoje dziecko na temat bezpieczeństwa online i ostrzegaj je przed klikaniem w podejrzane linki i pobieraniem nieznanych programów bez pytania Cię o zgodę. Często dorośli mają problem z odróżnieniem oszustwa od legalnego pliku - więc tym bardziej narażone są dzieci.
Internetowe niebezpieczeństwa skierowane do dzieci
Internetowe niebezpieczeństwa skierowane do dziecisponsorowane

Jak pomóc w ochronie laptopa Twojego dziecka przed cyberprzestępcami?

  • Aktualizacje systemu i przeglądarki internetowej: regularne aktualizacje są kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa komputera - pozwalają wyeliminować wszystkie luki, jakie mogłyby być otwartą furtką dla cyberprzestępców. Podobnie ma się sprawa ze wszystkimi programami, z jakich dziecko korzysta na urządzeniu. Co jakiś czas upewnij się, że laptop Twojego dziecka jest zaktualizowany.
  • Silne hasła: zadbaj o to, aby Twoje dziecko używało silnych haseł do swoich kont online.Przypomnij mu, żeby nie dzieliło się nimi z nikim innym. Jeśli jest to możliwe, niech każde swoje konto w sieci zabezpieczy logowaniem dwuskładnikowym (np.: potwierdzającym logowanie kodem SMS).
  • Oprogramowanie antywirusowe: zainstaluj oprogramowanie antywirusowe, które pomoże chronić laptop przed złośliwym oprogramowaniem. Dobrym rozwiązaniem jest korzystanie z kompleksowego narzędzia, takiego jak Norton 360 Premium.

Dlaczego antywirus?

Jaki antywirus wybrać?
Jaki antywirus wybrać?sponsorowane

Edukacja, rozmowa i zdrowy rozsądek

zdjęcie
Oceń artykuł
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?