Umowa B2B a urlop wypoczynkowy

Artykuł sponsorowany

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Udostępnij

Umowa B2B to w Polsce coraz popularniejsza forma nawiązywania współpracy pomiędzy osobą prowadząca własną działalności a inną firmą. Wiele osób zastanawia się jednak, czy taka forma współpracy ma jakieś ograniczenia i jak wygląda kwestia urlopu wypoczynkowego w tym przypadku.

soby samozatrudnione bardzo często zapominają o tym, jak ważny jest odpoczynek
soby samozatrudnione bardzo często zapominają o tym, jak ważny jest odpoczynekmateriały promocyjne
  • Umowa B2B należy do umów cywilnoprawnych - w praktyce oznacza to tyle, że samozatrudniony nie pozostaje w stosunku pracy, a więc jeśli chodzi o kwestię przepisów, to nie przysługuje mu prawo do urlopu wypoczynkowego.
  • Strony umowy mogą jednak zawrzeć w jej treści specjalny zapis o dniach wolnych i zasadach ich udzielania.
  • Zatrudniający może, lecz nie musi zdecydować się na udzielenie płatnego urlop osobie pracujące na umowie B2B. Wszelkie zasady najlepiej ustalić jeszcze przed podjęciem zatrudnienia.

Umowa B2B - podstawowe informacje

B2B (ang. business to business) jest umową cywilnoprawną zawieraną pomiędzy dwoma przedsiębiorstwami na takich samych zasadach dla każdego z nich. Zazwyczaj są to jednoosobowe działalności gospodarcze, spółki osobowe, spółki z o.o. oraz spółki akcyjne. Jedna ze stron umowy świadczy usługi na rzecz drugiej strony w zamian za wynagrodzenie ustalone w umowie. Samozatrudniony na podstawie B2B nie może korzystać z urlopu wypoczynkowego. Nie przysługują mu również benefity oferowane pracownikom danej firmy. Może on jednak liczyć na wyższe wynagrodzenie niż w przypadku umowy o pracę czy umów cywilnoprawnych, wliczać pewne wydatki w koszty, a ponadto - dodatkowo zaletą jest to, że sam decyduje o czasie pracy. Warto jednak pamiętać, że w tym przypadku to jednak po stronie samozatrudnionego leży opłacanie składek ZUS, odprowadzanie podatków czy wystawianie faktur. Często to właśnie z tego powodu pensja w systemie B2B jest wyższa niż w przypadku umowy o pracę.

Ile kosztuje zatrudnienie pracownika? Wejdź na kalkulator kosztów pracodawcy i sprawdź, jak dokładnie prezentują się poszczególne składki!

Umowa B2B a urlop wypoczynkowy

Umowa B2B nie stanowi podstawy nawiązania stosunku pracy. W związku z tym osobie samozatrudnionej nie przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego. Podczas formułowania umowy przedsiębiorcy mają jednak pełną swobodę - a to oznacza, że w jej treści może znaleźć się punkt regulujący kwestię dni wolnych. Ostateczna decyzja zależy zatem wyłącznie od postanowień stron umowy. Jeśli zatrudniający postanowił uwzględnić we współpracy urlop dla samozatrudnionego, związane z nim zasady powinny zostać jasno określone w podpisywanym dokumencie. Przede wszystkim, warto ustalić wymiar urlopu B2B - wcale nie musi to być 20 lub 26 dni jak w przypadku umowy o pracę. Ważne również, aby w umowie znalazł się zapis dotyczący potencjalnych terminów urlopu. Jeżeli zatrudniający stwierdzi, że pracownik na B2B może sam decydować o jego dacie, nie należy zapominać o tym punkcie w umowie - choćby po to, aby uniknąć nieporozumień w przyszłości. Duże znaczenie ma również kwestia płatności za dni wolne. Strony mogą ustalić, że samozatrudnionemu przysługuje całkiem spory wymiar urlopu, jednak całkowicie bezpłatnego - w przypadku B2B pracodawca nie ma bowiem obowiązku płacić za dni wolne. Zdarza się jednak, że i w przypadku tej umowy samozatrudniony otrzymuje wynagrodzenie za urlop. Wszystko zależy wyłącznie od indywidualnych ustaleń.

Interesuje Cię praca IT w Tychach? Sprawdź oferty na theprotocol.it!

Dlaczego urlop na B2B jest istotny?

Osoby samozatrudnione bardzo często zapominają o tym, jak ważny jest odpoczynek. Nierzadko prowadzenie własnej firmy kojarzy się bowiem z koniecznością ciągłej pracy. Brak regeneracji i wypoczynku może jednak prowadzić do szybkiego wypalenia zawodowego. Zachowanie balansu pomiędzy obowiązkami zawodowymi a życiem prywatnym ma ogromny wpływ zarówno na wydajność i efektywność, jak również na samo zdrowie i samopoczucie. Systematyczne przerwy na całkowity odpoczynek to podstawa, jeśli zależy nam na rozwoju działalności i zachowaniu wysokiej jakości usług. To bardzo ważne, aby nawiązując współpracę B2B, zatrudniający brali pod uwagę potrzebę wypoczynku pracownika.

Podsumowanie

Podpisując umowę B2B, samozatrudniony nie staje się pracownikiem - nie przysługuje mu więc prawo do urlopu wypoczynkowego. Jeśli jednak strony zawrą w umowie zapis o płatnych dniach wolnych, może on korzystać z urlopu tak jak osoby pozostające w stosunku pracy. Wszystko zależy zatem od postanowień przedsiębiorców nawiązujących współpracę. Bez względu na to, czy znajdziesz pracę w Węgorzewie, Krakowie czy Toruniu, decydując się na kontrakt B2B, możesz ustalić wiele korzystnych warunków.

Artykuł sponsorowany

materiały promocyjne
emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Udostępnij
Oceń artykuł
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Przejdź na