Wybieramy hulajnogę wyczynową - na co zwrócić uwagę?

Artykuł sponsorowany

Hulajnoga wyczynowa to sprzęt, który został specjalnie stworzony do uprawiania sportu. Z uwagi na wzmocnioną obudowę oraz zaawansowany system kompresji może ważyć całkiem sporo. Z tego właśnie względu nie za bardzo pasuje do rekreacyjnej jazdy, ale doskonale sprawdza się do wykonywania trików oraz jazdy przez przeszkody. Na co zwrócić uwagę przy zakupie? Podpowiadamy.

Jednym z najważniejszych elementów w hulajnogach wyczynowych jest system kompresji
Jednym z najważniejszych elementów w hulajnogach wyczynowych jest system kompresji.

Jakość i materiał wykonania

Kluczową kwestią przy wyborze hulajnogi, która ma posłużyć do jazdy wyczynowej jest jakość zastosowanych materiałów. Sprzęt musi być odporny i wytrzymały na duże przeciążenia i uszkodzenia mechaniczne. Producenci stosują najczęściej podest wykonany z wysokiej jakości aluminium oraz kierownicę, która jest wykonana ze wzmocnionej stali. W droższych modelach mamy do czynienia także z elementami wykonanymi z włókna węglowego oraz ze stopów magnezu. Warto szczególnie zwrócić uwagę na kupno hulajnogi, która posiada jak najwięcej jednoczęściowych elementów. Jest to główny wyznacznik jakości w sprzętach, które są szczególnie narażone na zużycie. Należy za to unikać sprzętów posiadających plastikowe elementy, bo te niszczą się najszybciej.

System kompresji

Jednym z najważniejszych elementów w hulajnogach wyczynowych jest system kompresji. Jest to po prostu sposób połączenia kierownicy z przednim widelcem oraz podestem. W zależności od konkretnego producenta mamy do czynienia z innym systemem. Wybór powinien być podyktowany przede wszystkim konkretnymi potrzebami pod względem wykonywania określonych trików. Poszczególne systemy różnią się także wagą, wytrzymałością oraz podatnością na awarie. Przy wyborze należy zwrócić uwagę przede wszystkim na to, aby zastosowany system nie był gwintowany, ponieważ powoduje to bardzo często obluzowywanie jego elementów.

Wysokość i maksymalne obciążenie

Wybierając taki sprzęt jak hulajnoga wyczynowa dla siebie należy dopasować ją do potrzeb związanych ze wzrostem i wagą. Kierownica w optymalnym dla nas modelu powinna sięgać do wysokości naszych pachwin lub nieco ponad. Bardzo często przy zakupie hulajnogi mamy precyzyjną informację dotyczącą optymalnego wzrostu oraz maksymalnej wagi użytkownika. Najpowszechniejsze są modele, które dopasowane są do osób ważących do 100 kg.

Należy także mieć świadomość tego, że im większe maksymalne obciążenie tym większa waga hulajnogi. Posiadając lżejszy model będzie nam łatwiej nim manewrować, więc jest to rozwiązanie idealne dla początkujących. Natomiast wytrzymałe, dodatkowo wzmocnione i tym samym ciężkie hulajnogi wymagają całkiem sporych umiejętności.

Artykuł sponsorowany

.
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas