Znajdź swój styl. Wnętrzarskie trendy 2023
Artykuł sponsorowany
Według danych GUS w 2021 roku Polacy kupili ponad ćwierć miliona mieszkań. I choć w bieżącym roku wynik ten – ze względu na liczne zawirowania – nie zostanie poprawiony, to jeśli doliczymy bieżące remonty i modernizacje, okaże się, że setki tysięcy wnętrz są właśnie w trakcie urządzania. Ich właściciele z pewnością zastanawiają się, jaki charakter nadać własnemu M, by było przyjemne, estetyczne i funkcjonalne. Dlatego wraz z Anną Mazur-Lecyk, architektką prowadzącą pracownię Fenomen – Architektura i Wnętrza, przyjrzeliśmy się, jakie trendy będą królować we wnętrzach w 2023 roku.
Trudno stwierdzić, czy w kulturze zbieracko-łowieckiej człowiek zwracał uwagę na wnętrza, w których mieszkał. Pewnie nie, gdyż służyły one tylko przez krótki czas. Jednak odkąd za sprawą rewolucji agrarnej osiadł w jednym miejscu, zaczął ozdabiać swoje schronienia, o czym możemy się przekonać dzięki wykopaliskom, zwiedzaniu muzeów czy skansenów. By dekorować swe domy, człowiek uruchomił pokłady kreatywności, ale i zaczął podpatrywać pomysły sąsiadów. To dało początek szeregowi trendów i stylów, które często stanowią dziś wyróżnik danej kultury.
Żyjąc w globalnej wiosce, mamy znacznie szersze możliwości podpatrywania innych i szukania inspiracji w urządzaniu wnętrz. Do tego, nieskrępowani zwyczajami wspólnoty, możemy pomysły łączyć i zestawiać, osiągając zamierzony efekt. Wielu z tych, którzy chcieliby zrealizować projekt wnętrza, pragnie wiedzieć, co w najbliższym czasie będzie na tzw. topie. Prezentujemy zestawienie najmodniejszych stylów wnętrzarskich na nadchodzący, 2023 rok.
Styl Japandi: połączyć Północ z Dalekim Wschodem
Zarówno wnętrza w stylu skandynawskim, jak i te z Dalekiego Wschodu charakteryzują się ascetyczną funkcjonalnością oraz wygodą. Z ich połączenia powstał styl Japandi, który w nadchodzącym roku będzie absolutnym hitem w urządzaniu wnętrz.
- Myślę, że pokochamy styl Japandi - uważa architektka Anna Mazur-Lecyk. - Japandi to minimalizm, oszczędne formy, stonowanie i naturalne materiały. Wnętrza w tym stylu są funkcjonalne, wygodne i przytulne. Coraz częściej zauważam, że podczas urządzania wnętrz klienci stawiają na jakość, a nie na ilość, co świetnie pasuje do trendu Japandi. Nie znajdziemy tutaj przypadkowych, niczemu niesłużących przedmiotów. Styl wyzbyty jest także materiałów udających coś innego. Tymczasem klienci coraz bardziej pragną autentyczności w swoich domach.
W stylu Japandi stawiamy na naturalne materiały, pięknie usłojone drewno w wielu rodzajach, naturalny kamień czy ceramikę. Pomieszczenia mają być jasne i przejrzyste, niezagracone, a kształty - które je wypełniają - obłe. Ważną rolę w pomieszczeniach utrzymanych w Japandi odgrywa oświetlenie. Szczególnie dziś, kiedy w domu nie tylko odpoczywamy i spędzamy wolny czas, ale coraz częściej także pracujemy. Chcąc nie zaburzyć wystroju, Anna Mazur-Lecyk proponuje wykorzystanie lamp z naturalnych materiałów, np. wyposażonych w abażury z papieru ryżowego.
Punkt ciężkości kompozycji dekoracyjnych w stylu Japandi przenosi się na interesujący, dobrej jakości detal. To zaś sprawia, że należy zwrócić uwagę na każdy aspekt wykończenia wnętrza, także na osprzęt elektryczny. Do takiego wnętrza architektka poleca np. ramki z białego szkła wraz z osprzętem w kolorze białym od Schneider Electric. W ofercie firmy znajdziemy nie tylko standardowe łączniki oświetleniowe czy gniazdka, ale także np. radio z głośnikiem Bluetooth. Jego zastosowanie pozwoli usunąć z przestrzeni wolnostojący zestaw grający czy głośnik, co ma duże znaczenie podczas urządzania oszczędnego w przedmioty i niezastawionego rzeczami wnętrza. Urządzenie można połączyć zdalnie ze smartfonem, dzięki czemu nie tylko pozwala słuchać radia, ale także odtwarzać ulubioną muzykę. Dzięki ofercie wielokrotnych ramek rozwiązanie to łatwo wkomponujemy w każde pomieszczenie.
Styl Boho: więcej swobody
Poszukując większej ekspresji we wnętrzach, w 2023 roku powinniśmy postawić na styl Boho. Tu panuje pewna dowolność w doborze detali dekoracyjnych. Świetnie sprawdzą się np. pamiątki z wakacji w postaci ciekawego rękodzieła albo duże, wyraziste rośliny. Wnętrza w stylu Boho są jasne, znajdziemy w nich dużo drewna czy rattanu. Do takiej przestrzeni idealnie pasuje duża, miękka kanapa z wieloma poduszkami w etniczne wzory - trzeba jednak uważać, aby nie przesadzić z liczbą dodatków. Styl Boho wykorzystuje recycling materiałów, dlatego doskonałym rozwiązaniem będzie np. postawienie lampy z abażurem wykonanym z wiklinowego kosza.
Ponieważ - podobnie jak w stylu Japandi - tu także ważny jest detal, a drewno gra pierwszoplanową rolę, architektka do wnętrz w stylu Boho poleca ramki w kolorze brzozy i osprzęt elektryczny w kolorze białym. Możliwość zamontowania w jednym module gniazda telewizyjnego i komputerowego sprawia, że w podwójnej ramce możemy zamontować to, co standardowo mieściłoby się w ramce poczwórnej, dzięki czemu oszczędzamy sporo miejsca na ścianie. To ważne szczególnie w miejscach, gdzie często go brakuje - jak okolice szafki na sprzęt RTV.
Styl Art Deco: wielki powrót
Mamy dobrą wiadomość dla wszystkich zmęczonych nowoczesnością. W 100 lat od powstania do łask wraca styl Art Deco, który pozwoli spełnić marzenia każdemu, kto kocha ekstrawagancję i dekoracyjność. Art Deco to styl sentymentalny, bogaty oraz luksusowy, w którym możemy wykorzystać mocno błyszczące, lustrzane powierzchnie czy materiały. We wnętrzach sprawdzą się meble odziedziczone po dziadkach czy pradziadkach, tkaniny typu aksamit czy satyna w mocniejszych, odważnych kolorach, tapety w ozdobne, geometryczne wzory oraz dekoracje w kolorze złota. W takich wnętrzach znajdą zastosowanie np. ramki do osprzętu elektrycznego w kolorze szczotkowanego złota dostępne w ofercie Schneider Electric.
- Równie stylowo i elegancko prezentować się będą ramki w kolorze antracytu - uzupełnia projektantka wnętrz Anna Mazur-Lecyk. - Ich wykończenie przywodzi na myśl satynę albo aksamit, co sprawia, że doskonale wpisują się w styl Art Deco.
Realizacja wnętrza w tym stylu nie oznacza rezygnacji z nowoczesności i związanej z nią wygody. Dlatego w projekcie ekspertki wykorzystano ramkę na osprzęt elektryczny z półką do ładowania telefonu, w której możemy zamontować gniazdo ładowania USB w standardzie A+C z prądem o natężeniu 2,4 A. To rozwiązanie pozwoli nam szybko ładować smartfony czy tablety.
Styl Basic: dla niezdecydowanych
Jeśli trudno jest zdecydować na któryś z zaprezentowanych dotąd stylów, najlepiej wybrać wnętrze w stylu Basic. To przestrzeń, w której każdy będzie czuł się dobrze - bezpieczna, ale nie nudna. Gramy w niej odcieniami szarości i jasnymi kolorami, co zestawiamy z jasnym, np. bukowym drewnem. Dobierając meble, stawiamy na białe połyskujące fronty, które rozświetlą i optycznie powiększą każde pomieszczenie. W taką przestrzeń bez problemu wprowadzimy ciekawe elementy z innych stylów - np. beton architektoniczny. Innym zapożyczeniem mogą być ramki do osprzętu elektrycznego w stylu skandynawskim. Chcąc nadać wnętrzu charakteru, warto zastosować grę kolorów wprowadzoną poprzez tkaniny.
- Wnętrza w stylu Basic mają jeszcze tę zaletę, że dzięki zmianie dodatków można je szybko i niewielkim kosztem odmienić - zauważa Anna Mazur-Lecyk.
Złota zasada
Choć zaprezentowany wachlarz trendów jest naprawdę szeroki i każdy powinien w nim znaleźć coś dla siebie, to jednak moda ma to do siebie, że przemija. Wnętrz zaś nie urządzamy co roku. Dlatego projektantka ma dla nas jeszcze jedną radę: - Podczas remontu lub wykańczania mieszkań pamiętajmy o tym, że mają być przede wszystkim nasze. Bo nawet jeśli będziemy mieć najmodniejsze rzeczy tego sezonu, ale takie, które się nam nie podobają, to będzie to nasze mieszkanie tylko z nazwy. Urządzajmy je zatem tak, aby czuć się w nim dobrze. I pamiętajmy, że ponadczasowość to jakość. Wybierajmy rzeczy z dobrych materiałów. Takie, które nie dość, że się nam podobają, to charakteryzują się wysoką klasą. To sprawi, że zostaną z nami na dłużej.
Artykuł sponsorowany