Bezpieczne podróże z brzuszkiem
Wyjeżdżasz na wakacje? Nasz ginekolog podpowie ci, jaki środek transportu wybrać i jak zaplanować przejazd, by w dobrej formie dotrzeć do celu.
Nie możesz doczekać się urlopu, ale martwi cię, jak dojedziesz na miejsce? Spokojnie, w ciąży można podróżować! Trzeba tylko wszystko dobrze przemyśleć i wcześniej zaplanować. - Najlepszym okresem na wojaże jest drugi trymestr: mijają wtedy dolegliwości towarzyszące początkom ciąży (np. mdłości), które mogą utrudniać podróż, brzuszek nie jest jeszcze zbyt duży i (gdy ciąża przebiega prawidłowo) nie ma zagrożenia przedwczesnym porodem.
Przyszła mama może jednak podróżować prawie przez całą ciążę, ale pod warunkiem, że odpowiednio zadba o siebie, własną wygodę i bezpieczeństwo - mówi dr Leszek Lewandowski, specjalista ginekolog położnik z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie. Najmniej komfortowa dla ciebie będzie jazda autokarem więc z tego środka transportu radzimy w ogóle zrezygnować. Ale nadal masz różne możliwości: możesz jechać autem, pociągiem albo lecieć samolotem. Nasz ekspert radzi, jak zorganizować podróż w każdym z tych środków lokomocji by bez stresu zacząć wakacje.
I Trymestr
Jeśli nie miewasz plamień ani nie odczuwasz wyraźnego bólu brzucha, na wakacje w tym okresie możesz wybrać każdy rodzaj transportu, ale zadbaj o wygodę.
W samochodzie
Zanim ruszysz w drogę, koniecznie zapnij pasy. - Podczas wypadku dziecko chronią mięśnie brzucha, mięsień macicy i płyn owodniowy. Nawet jeśli pas mocno uciśnie brzuch, jedyną konsekwencją są siniaki i lekki ból w miejscach, gdzie pas przytrzymał mamę - uspokaja dr Lewandowski. - Jednak gdy kobieta nie jest przypięta, jej urazy mogą być poważniejsze. A stan dziecka zależy od kondycji matki - ostrzega specjalista.
Staraj się podróżować drogami dobrej jakości, ponieważ wstrząsy nie posłużą ani tobie, ani dziecku (mogą wywołać m.in. przedwczesne skurcze). Jeśli nie prowadzisz, ustaw siedzenie pasażera w taki sposób, byś mogła rozprostować nogi. Dopilnuj także, by w aucie była dobra temperatura. Zbyt wysoka może sprawić, że zrobi ci się słabo. Jeżeli obawiasz się, że podróż będą zakłócały ci nudności, wypróbuj np. specjalne opaski na nadgarstki Sea-Band. Uciskając odpowiednie punkty, pomagają zapobiegać mdłościom.
W pociągu
W każdej chwili będziesz mogła wstać, przejść się po korytarzu, skorzystać z toalety. - Radziłbym tylko wybrać pociąg, w którym da się zarezerwować miejsce siedzące - przyszła mama powinna mieć ten komfort - radzi ginekolog.
W samolocie
Największy problem podczas lotu to długotrwałe unieruchomienie w fotelu. - Ugięte w kolanach nogi utrudniają powrót krwi z łydek do serca. Efektem bywa choroba zakrzepowo-zatorowa (podczas ciąży organizm ma większą skłonność do tworzenia skrzepów) - wyjaśnia dr Lewandowski. Dlatego, zanim wsiądziesz do samolotu, porozmawiaj ze swoim lekarzem - być może zaleci ci on leki wspomagające układ krążenia lub specjalne pończochy uciskowe. Podczas lotu powinnaś także pić dużo niegazowanej wody.
II Trymestr
Jeśli ciąża rozwija się prawidłowo, to idealny moment na podróż. Dobrze się czujesz, a ryzyko powikłań jest teraz niewielkie.
W samochodzie
Twój brzuszek jest już spory, więc możesz odczuwać pokusę, żeby zrezygnować z zapinania pasów. - Jest to wprawdzie zgodne z przepisami o ruchu drogowym, ale niezbyt rozsądne - ostrzega dr Lewandowski. Jeżeli jest ci niewygodnie w zwykłych pasach, zaopatrz się w specjalny adapter dla mam (np. Clippasafe), który układa się tak, że nie uciska brzucha.
W pociągu
Nadal będziesz się czuła dosyć komfortowo pod warunkiem, że nie będzie zatłoczony. Jeśli sama zamierzasz nosić swój bagaż, zamiast do zwykłej torby, spakuj się w walizeczkę na kółkach.
W samolocie
Nawet jeśli lecisz klasą ekonomiczną, możesz poprosić stewardessę, aby posadziła cię tam, gdzie będziesz miała więcej miejsca. - Przed podróżą i w jej trakcie można także smarować nogi maścią z heparyną, która ma działanie przeciwobrzękowe - radzi dr Lewandowski.
III Trymestr
To niezbyt dobry okres na podróże, zwłaszcza gdy ciąża nie przebiega prawidłowo. Ale nawet jeśli czujesz się dobrze, gdy minął 36. tydzień ciąży - zostań w domu. Istnieje bowiem ryzyko, że możesz zacząć rodzić w każdej chwili
W samochodzie
Duży brzuch może ci uniemożliwić prowadzenie, więc może warto zastanowić się, czy już lepiej z niego nie zrezygnować. Nadal - i za kierownicą, i na siedzeniu pasażera, zapinaj pasy. Rób też częste postoje.
W pociągu
Podróżuje się bardziej komfortowo niż w samochodzie, ale nie wybieraj się w drogę sama. W trzecim trymestrze naprawdę nie powinnaś podróżować bez opieki ani dźwigać samodzielnie bagaży.
W samolocie
Niektóre biura podróży oraz linie lotnicze mogą od ciebie zażądać, byś przedstawiła zaświadczenie od lekarza, że możesz bezpiecznie podróżować. Są linie lotnicze, które nie wpuszczają na pokład kobiet po 32.-34. tygodniu ciąży. - Swoim pacjentkom odradzam dłuższe wyprawy samolotem w trzecim trymestrze ciąży, jeśli podróż nie jest konieczna. Długi lot może powodować kłopoty z krążeniem i zasłabnięcia, a różnice ciśnień wywołać przedwczesny poród - ostrzega dr Leszek Lewandowski.