Plamienia - kiedy powinni niepokoić?
Powody krwawień w środku cyklu mogą być różne. Żadnych nie można bagatelizować.
Gdy bierzesz pigułkę hormonalną
Plamienie między miesiączkami może pojawić się, jeśli przyjmujesz pigułkę antykoncepcyjną, szczególnie taką, która składa się z samych progestagenów, np. minipigułkę. Może ci się też zdarzyć, że po prostu pomylisz plamienie z normalną miesiączką. Warto wiedzieć, że gdy stosujesz antykoncepcję hormonalną, może być ona bardzo skąpa.
Leczenie: Ginekolog zbada cię i albo zmieni rodzaj pigułki antykoncepcyjnej albo zaproponuje zupełnie inną formę zabezpieczenia się przed ciążą. Być może zleci ci też badanie poziomu hormonów. Jeśli chcesz wiedzieć, czy krwawienie to skąpa miesiączka, czy też pojawiło się nieoczekiwanie, zawsze notuj datę pierwszego dnia cyklu.
Jeśli masz założoną spiralę
Założenie spirali domacicznej może być przyczyną plamienia. Jeszcze przed zabiegiem lekarz powinien cię uprzedzić, że może pojawić się taki objaw. Nie ma jednak powodu do paniki, nawet jeśli plamienia utrzymują się jeszcze przez 3 do 6 miesięcy po założeniu wkładki. Jeśli dłużej, trzeba będzie niestety rozważyć wyjęcie spirali.
Leczenie: Jeśli masz założoną spiralę, a krwawienie co miesiąc się nasila zamiast zanikać, wymaga to szybkiej konsultacji z ginekologiem. Krwawienia mogą być np. spowodowane przesunięciem się spirali i drażnieniem szyjki macicy. Powodem może być też stan zapalny wywołany np. zakażeniem chlamydiami. Wówczas wkładkę trzeba usunąć.
Krwawisz po stosunku
Jeśli plamienie pojawi się tuż po współżyciu, może być spowodowane drobnym zranieniem czy otarciem błony śluzowej pochwy w trakcie stosunku. Ale tego rodzaju krwawienia mogą być też objawem nadżerki. To mała ranka, która robi się w okolicy ujścia szyjki macicy.
Leczenie: Lekarz wykryje nadżerkę już podczas badania ginekologicznego, ale zleci ci także badania specjalistyczne: cytologię i kolposkopię. Aby wyleczyć nadżerkę, trzeba najpierw zlikwidować stan zapalny, dlatego dostaniesz receptę na leki dopochwowe. Jeśli nadżerka jest duża, potrzebny może być zabieg. Ginekolog wypali rankę prądem (elektrokoagulacja). Może wymrozić ją też ciekłym azotem lub zniszczyć laserem.
Dawno nie byłaś u ginekologa
Przyczyną krwawienia mogą być mięśniaki, jak i polipy. To częste, niezłośliwe zmiany nowotworowe macicy. Zazwyczaj są one wykrywane przez ginekologa przypadkiem, podczas badania kontrolnego. Jeśli nie są zbyt duże, mogą nie dawać żadnych objawów. U niektórych kobiet powodują jednak plamienia w środku cyklu.
Leczenie hormonalne: Lekarz dobierze leczenie zależnie od tego, gdzie są umiejscowione mięśniaki. Często problem rozwiązuje odpowiednia kuracja hormonalna, np. przyjmowanie jednofazowej pigułki antykoncepcyjnej. Czasem konieczne jest wywołanie tzw. sztucznej menopauzy, czyli zatrzymanie miesiączki. Wówczas mięśniaki szybko same się zmniejszają.
Zabiegi chirurgiczne: Bardzo duże guzki trzeba usunąć. Zależnie od tego, jakiego są rodzaju, można to zrobić laparoskopowo lub przeprowadzając klasyczną operację brzuszną. Najnowocześniejszą metodą jest embolizacja, czyli "głodzenie" guzków. Odcina się od nich dopływ krwi i same znikają.
Jesteś po menopauzie
Kobieta, która przeszła menopauzę, czyli miała ostatnią miesiączkę w swoim życiu, nie powinna od tego momentu mieć żadnych krwawień z dróg rodnych. Jeśli się pojawią w okresie 6 miesięcy od ostatniej menstruacji - bez względu na to, czy są duże, czy małe - trzeba iść do lekarza. Mogą być objawem poważnej choroby nowotworowej, np. raka szyjki macicy.
Badania: Ginekolog zleci USG przezpochwowe i cytologię. Konieczne jest również tzw. łyżeczkowanie macicy, popularnie zwane czyszczeniem. Zabieg trwa kilka minut i jest przeprowadzony w znieczuleniu ogólnym. Lekarz wyczyści wnętrze macicy i pobierze materiał do badania histopatologicznego (pod mikroskopem). Jego wynik da odpowiedź, czy krwawienie jest wynikiem choroby nowotworowej.
Leczenie: Postawienie trafnej diagnozy umożliwi szybkie rozpoczęcie odpowiedniego leczenia onkologicznego. A to najlepsza gwarancja możliwości powrotu do zdrowia.