Egzotyczny owoc zachwyca smakiem. Pod owłosioną skorupką skrywa pyszny miąższ

Rambutan to owoc, który od lat zachwyca swoim nietuzinkowym wyglądem i wyjątkowym smakiem. Wygląd tego owocu jest opisywany, jak coś pomiędzy jeżowcem a liczi. Jednak ciekawy wygląd to nie wszystko, co ma do zaoferowania rambutan. Kryje w sobie prawdziwą skarbnicę zdrowia.

Rambutan to owoc, który przyciąga już samym wyglądem. A jak jego spożywanie wpływa na organizm?
Rambutan to owoc, który przyciąga już samym wyglądem. A jak jego spożywanie wpływa na organizm? 123RF/PICSEL

Owoc, który w Polsce znajdziemy rzadko. Przypomina jeżowca

Choć w Polsce pojawia się coraz więcej egzotycznych owoców, to niektóre z nich wciąż są dla nas obce. Do tych mniej poznanych w Europie należy chociażby rambutan.

To owoc tropikalny z rodziny mydleńcowatych, blisko spokrewniony z liczi i longanem. Pochodzi z południowo-wschodniej Azji, głównie uprawiany w Malezji i Indonezji.

Jego nazwa pochodzi od malezyjskiego słowa "rambut", które oznacza "włosy" - co idealnie opisuje wygląd owocu, z którego wyrastają długie, pojedyncze włosy, nieco przypominające kolce.

Owoc rambutanu ma kulisty kształt, a wewnątrz, pod "owłosioną" skorupką, znajduje się soczysty, biały lub lekko przezroczysty miąższ otaczający niewielką, niejadalną pestkę.

W Polsce są ograniczone możliwości, by kupić ten owoc, ale nie jest to niemożliwe. W dużych miastach, takich jak Warszawa, Kraków czy Wrocław, rambutan jest dostępny w sklepach specjalizujących się w żywności azjatyckiej, egzotycznej lub importowanej. Można go także niekiedy spotkać w dużych supermarketach.

Cena rambutanu w Polsce zależy od miejsca zakupu i sezonu. Za kilogram owocu można zapłacić od 30 do 50 zł, w zależności od świeżości i źródła importu. Rambutan często sprzedawany jest również na sztuki, a jedna kosztuje od 3 do 5 zł.

Co kryje w sobie ten egzotyczny owoc?

Rambutan ma mało kalorii i mnóstwo witamin
Rambutan ma mało kalorii i mnóstwo witamin123RF/PICSEL

Miąższ rambutanu ma delikatny, słodko-kwaśny smak, który przypomina połączenie winogron, liczi i gruszki. Jednak nie tylko ze względu na to powinniśmy go spróbować. Okazuje się, że ma także spore wartości odżywcze.

Jest niskokaloryczny - 100 g zawiera około 68 kcal - i bogaty w witaminę C, która wspiera układ odpornościowy i działa jako silny przeciwutleniacz. Prócz tej witaminy w rambutanie znajdziemy także witaminę B3, czyli niacynę, a ta korzystnie wpływa na metabolizm i zdrowie skóry.

Rambutan to też magazyn żelaza, potasu i fosforu, a to z kolei wpływa na produkcję czerwonych krwinek, a także wspiera zdrowie kości, układ nerwowy i sercowo-naczyniowy.

Dzięki wysokiej zawartości przeciwutleniaczy, rambutan pomaga w walce z wolnymi rodnikami, co może opóźniać procesy starzenia i zmniejszać ryzyko chorób przewlekłych. Dodatkowo warto wiedzieć, że owoc ten działa oczyszczająco na organizm. Wspiera funkcje wątroby i pomaga w usuwaniu toksyn z organizmu.

Symbol obfitości. Jedz na zdrowie

Rambutan ma także rozbudowaną symbolikę w krajach azjatyckich
Rambutan ma także rozbudowaną symbolikę w krajach azjatyckich 123RF/PICSEL

W krajach Azji Południowo-Wschodniej rambutan uznawany jest za symbol obfitości i szczęścia, szczególnie podczas świąt noworocznych. Ponieważ rośnie ma drzewach w dużych gronach, wizualnie kojarzy się z obfitością i płodnością natury.

W kulturach azjatyckich, szczególnie w Chinach i krajach o wpływach chińskich (np. Malezji, Wietnamie), owoce, które rosną w dużych ilościach, symbolizują dostatek i powodzenie finansowe. Dodatkowo ogromne znaczenie ma jego kolor. Czerwony jest symbolem szczęścia, powodzenia, energii i ochrony przed złem.

Skórka rambutanu, która jest intensywnie czerwona, idealnie wpisuje się w te tradycje, dlatego owoc ten jest często obecny podczas obchodów Nowego Roku Chińskiego.

W krajach takich jak Tajlandia, Wietnam czy Malezja jednym z noworocznych zwyczajów jest wręczanie sobie owoców jako życzenie zdrowia, szczęścia i pomyślności. Rambutan, dzięki swojemu atrakcyjnemu wyglądowi i symbolice, często pojawia się w takich podarkach.

Te owoce posadzisz na balkonieINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas