Zupy zalecane na diecie Low FODMAP. Przyjemnie rozgrzewają i nie obciążają jelit
Oprac.: Tomasz Kromp
Wiele osób nie wyobraża sobie sezonu zimowego bez ciepłych zup. Te wspaniałe, rozgrzewające potrawy z dodatkiem zdrowych warzyw często goszczą na naszych stołach, kiedy za oknem panują siarczyste mrozy. Jednak, czy każdy może je bez przeszkód jeść? Co wtedy, gdy ktoś ma problemy z jelitami? Sprawdź, jakie lekkostrawne zupy są wówczas polecane.
Spis treści:
Jakich zup unikać przy problemach z jelitami?
Osoby mające problemy z jelitami, a konkretnie – cierpiące na IBS (zespół jelita drażliwego) mogą doświadczać nieprzyjemnych objawów po zjedzeniu określonych produktów. Należą do nich między innymi warzywa strączkowe bądź cebulowe. Oznacza to, że osoby chore powinny unikać zup, które zawierają wspomniane jarzyny. Chodzi tu między innymi o zupę cebulową, zupę fasolową czy grochówkę.
Chorzy na IBS powinni zrezygnować także z zup gotowanych na bardzo tłustych wywarach. Zaleca się również unikanie potraw podprawianych mąką ziemniaczaną czy zasmażką.
Lekkostrawny krupnik. Rozgrzeje w trakcie mrozów i nie będzie obciążeniem dla jelit
Jedną z polecanych przy problemach z jelitami zup jest lekkostrawny krupnik, który może okazać się pomocny dla osób będących na diecie Low FODMAP.
Do jego wykonania potrzebne będą:
- 300 g szyjki indyczej bez skóry,
- 300 g marchwi,
- 100 g pietruszki,
- 150 g ziemniaków,
- 50 g ryżu brązowego,
- sól,
- pieprz,
- 1 liść laurowy,
- 2 ziela angielskie.
Szyjkę indyczą należy umieścić w garnku, zalać wodą (około 1-1,5 l), dodać sól, pieprz oraz liść laurowy i ziele angielskie. Całość gotujemy na małym ogniu.
W międzyczasie obieramy i kroimy wszystkie warzywa (oprócz ziemniaków), a następnie wraz z ryżem wrzucamy do garnka. Zupa powinna się gotować przez około 1 godzinę.
Po tym czasie obieramy ziemniaki, kroimy je na kawałki i dodajemy do krupniku. Gotujemy przez następnie 30-35 minut. Po tym czasie lekkostrawna zupa jest gotowa.
Przeczytaj też: Japończycy się zajadają. Czarne ząbki mogą chronić serce i nerki
Zupa krem z warzyw. Przepis jest banalnie prosty
Kolejną zupą, którą można polecić osobom cierpiącym na problemy z jelitami jest zupa krem z warzyw. Warzywa takie jak ziemniaki, seler czy marchew stworzą wspaniałą mieszankę, która będzie smakować wprost wybornie. Osoby, które tolerują kalafior mogą również dodać jego niewielką ilość do dania.
Do wykonania kremu będą potrzebne:
- 450 g ziemniaków,
- 200 g marchwi,
- 200 g selera,
- 120 g kalafiora (opcjonalnie),
- 1 l bulionu low FODMAP (można zrobić bulion warzywny, jednak bez dodatku cebuli oraz pora),
- sól,
- pieprz,
- 2 łyżeczki tymianku,
- 1-2 łyżki śmietany 18 proc. bez laktozy.
Warzywa obieramy i kroimy w drobną kostkę. Zagotowujemy bulion w garnku i wrzucamy do niego jarzyny. Gotujemy przez około 20-30 minut. Po tym czasie dodajemy sól, pieprz i tymianek. Miksujemy całość blenderem ręcznym i uzupełniamy o 1-2 łyżki śmietany. Mieszamy wszystko chochlą, a następnie serwujemy.
Zupa jarzynowa z lekkostrawnymi warzywami
Zupa jarzynowa z lekkostrawnymi warzywami to doskonała opcja na zimowy obiad. By ją przygotować, należy zaopatrzyć się w:
- 0,5 l bulionu no FODMAP (lub warzywnego bez cebuli i pora),
- 350 g ziemniaków,
- 100 g selera,
- 100 g pietruszki,
- 200 g marchwi,
- 1 łyżkę śmietany bez laktozy 18%,
- sól,
- pieprz,
- garstkę poszatkowanego świeżego koperku.
Warzywa obieramy i kroimy w drobną kosteczkę. Umieszczamy je w garnku, zalewamy bulionem i ewentualnie dodajemy wody (tak, aby przykryć jarzyny). Następnie dodajemy soli i pieprzu, po czym zagotowujemy wszystko.
Gotujemy zupę przez około 30-35 minut na małym ogniu. Warzywa muszą być miękkie. Po tym czasie w osobnej miseczce zahartowujemy łyżkę śmietany z niewielką ilością zupy i dodajemy ją do garnka. Mieszamy całość, a na sam koniec uzupełniamy świeżym koperkiem.