6. miesiąc - popraw sobie nastrój
Na początku szóstego miesiąca ciąży cieszysz się dobrym samopoczuciem. Jednak pod koniec tego okresu możesz zacząć odczuwać pewne zniecierpliwienie związane z twoim odmiennym stanem.
Twój brzuszek rośnie, ale nie jest jeszcze tak duży, by mocno przeszkadzał ci w aktywnym życiu. Dlatego postaraj się czerpać radość z każdego dnia, nie poddawaj się ponurym nastrojom, po prostu żyj teraźniejszością.
Co się dzieje w twojej duszy
Pod koniec szóstego miesiąca może pojawić się uczucie lekkiego poirytowania. Można powiedzieć, że psychicznie ciąża "zaczyna ci ciążyć". Zarówno ty, jak i otoczenie już przyzwyczailiście się do myśli, że wkrótce będziesz rodzić. Twoja ciąża nie jest więc wzbudzającą powszechne zainteresowanie nowością.
Natomiast na przygotowania do powitania dziecka na świecie (które mogłyby być jakimś urozmaiceniem) jest jeszcze za wcześnie. W tej sytuacji znów mogą się pojawić huśtawki nastrojów przypominające te z początku ciąży. Niby nie ma powodów do zmartwień, ale tobie humor nie zawsze dopisuje.
Targające tobą wątpliwości możesz odreagowywać we śnie. Kobietom w tym okresie ciąży często śnią się mówiące zwierzęta, szalone pościgi, dziwne budynki. Poprzez takie osobliwe sny twoja psychika oswaja lęki związane z czekającym cię macierzyństwem. Chwilowe obniżenie nastroju nie jest niczym strasznym, ale warto sobie pomóc.
Jak? Zapisz się do szkoły rodzenia (zwykle robi się to w 26. tygodniu ciąży). Nie tylko przygotujesz się do porodu czy dowiesz wielu ciekawych rzeczy na temat pielęgnacji maluszka. Spotkasz też inne mamy, które mają problemy podobne do twoich. Możecie stać się dla siebie grupą wsparcia, a wiadomo, że razem zawsze łatwiej jest przetrwać trudny czas. Aby poprawić sobie nastrój, możesz też skorzystać z wypróbowanych, kobiecych sposobów. Wybierz się do fryzjera i kosmetyczki. Jeśli twoja ciążowa garderoba wydaje ci się monotonna (możesz teraz narzekać na brak strojów), kup sobie ładne dodatki - np. torebkę czy szal. I powtarzaj sobie, że jest dobrze. Bo przecież jest!
Jak zmienia się twoje ciało
Możesz odczuwać pierwsze dolegliwości związane z tym, że twój brzuch, wraz z jego "mieszkańcem" coraz bardziej się powiększają. W drugiej połowie szóstego miesiąca, mogą pojawić się problemy z oddychaniem. Zauważysz, że twój oddech jest krótszy i płytszy. Dzieje się tak dlatego, że powiększająca się macica coraz bardziej uciska na przeponę, a ta z kolei na płuca.
Będzie ci łatwiej oddychać, jeśli:
podczas siedzenia będziesz trzymać plecy prosto; starasz się spać w pozycji półsiedzącej na wysokiej poduszce;
zrezygnujesz ze zbyt dużej aktywności fizycznej.
Gorąco mi
Kobietom, które oczekują dziecka, często jest za gorąco. Dzieje się tak dlatego, że podczas ciąży przemiana materii zaczyna przyspieszać. Często wiąże się to z nadmiernym poceniem (zwłaszcza w nocy). Pamiętaj, aby: ubierać się na cebulkę - gdy zrobi ci się gorąco, zdejmiesz po prostu jedną warstwę ubrania; uzupełniać płyny - najlepiej niegazowaną wodą mineralną, naturalnymi sokami owocowymi albo herbatkami ziołowymi; używać rano antyperspirantu - wybieraj kosmetyki z apteki np. Vichy, Avéne: są hipoalergiczne, więc nie podrażnią skóry i nie zawierają zamykającego gruczoły potowe tlenku glinu, który dla kobiet w ciąży jest niewskazany.
Nie mogę spać
Rosnący brzuch sprawia, że coraz trudniej ci wygodnie ułożyć się do spania. Poza tym macica uciska na pęcherz, więc częściej musisz odwiedzać toaletę. Jak sobie radzić z kłopotami ze snem?
śpij długo podczas dnia;
często przebywaj na świeżym powietrzu, a przed snem zawsze dobrze wywietrz sypialnię;
śpij na lewym boku, prawą nogę zegnij w kolanie i podciągnij pod brzuch (możesz podłożyć pod nią poduszkę) - taka pozycja jest najlepsza dla ciebie i dziecka.
Możesz mieć teraz dziwne sny: tak twoja podświadomość przygotowuje cię do nowej, życiowej roli.
Superrady na szósty miesiąc
1. Żylaki - teraz mogą się pojawić szybciej, bo w twoim organizmie krąży więcej krwi, a jej przepływ jest utrudniony. Dlatego często odpoczywaj z nogami uniesionymi do góry, smaruj łydki i uda kremami, które wzmacniają naczynia krwionośne oraz noś antyżylakowe rajstopy.
2. Bóle w dole brzucha - gdy macica się powiększa, więzadła, które ją podtrzymują, rozciągają się, co może powodować rwący ból pojawiający się nad spojeniem łonowym. Unikniesz go, jeśli będziesz wstawać powoli, zwłaszcza gdy wcześniej długo leżałaś.
3. Ulga dla kręgosłupa - dźwigasz teraz większy ciężar, dlatego często możesz odczuwać bóle pleców (zwłaszcza w dolnej części). Pomoże ci ciepły prysznic, ogrzewanie bolących miejsc ciepłym termoforem, delikatny masaż kręgosłupa (poproś o to partnera). Staraj się unikać długiego stania i chodzenia, bo to nasila dolegliwości.