Reklama

Reklama

7 powodów złego zachowania

Dzieci nie rodzą się niegrzeczne. Stają się takie wówczas, gdy ich rodzice popełnią jakieś błędy wychowawcze.

Kochasz swojego malca nad życie i starasz się wychować go jak najlepiej. Jednak czasem, zwłaszcza gdy smyk źle się zachowuje ogarniają cię wątpliwości: czy na pewno wszystko robię dobrze?

Reklama

Przysłowie: "Co zasiejesz, to zbierzesz" w przypadku dzieci wyjątkowo się sprawdza. Dlatego przekonaj się, jakie błędy najczęściej popełniają rodzice i jak można się ich ustrzec.

1. Brak czasu dla smyka

Twój maluch spędza często wiele godzin z nianią, w żłobku albo w przedszkolu. Zdarza się, że nie widzi cię przez 10 godzin dziennie. Po powrocie do domu, gdy smyk chce się bawić albo o coś zapytać, zbywasz go i odpowiadasz: "Później, teraz jestem zajęta".

Zamiast skupić uwagę na dziecku, zaczynasz robić kolację, włączasz pranie, a potem szybko szykujesz mu kąpiel i kładziesz je spać, bo wiesz, że następny dzień zaczyna się wcześnie rano. Nawet jeśli nie pracujesz, często zasłaniasz się brakiem czasu. Masz przecież tyle ważnych rzeczy do zrobienia!

Pamiętaj, jednak, że czas, który poświęcisz maluchowi teraz, zaprocentuje w przyszłości. Jeśli chcesz, by twoje dziecko jako nastolatek chętnie ci się zwierzało, pracuj nad tym, gdy ma dopiero kilka lat. Aby nie przegapić ważnych chwil w życiu swojej pociechy, dać jej poczucie, że jest dla ciebie ważna i że bardzo ją kochasz, musisz poświęcić jej swój czas.

Nasza rada: Zastanów się, jak lepiej zorganizować swój dzień, by nie był taki nerwowy i zabiegany. Ustal listę rzeczy koniecznych do zrobienia i nie wahaj się zrezygnować z tych mniej istotnych. Czas dla dziecka powinien znajdować się na tej liście na czołowej pozycji. Zadbaj o rodzinne rytuały (np. wspólne jedzenie kolacji), które pomagają dzieciom poczuć się bezpiecznie.

2. Częste przekupstwo

Kiedy dziecko stawia ci opór, a ty czujesz się bezradna, starasz się je przekupić. Gdy nie chce jeść obiadu, mówisz, że potem dostanie cukierka. Nie lubi przedszkola? Po drodze kupujesz mu zabawkę. Smyk zaczyna przyzwyczajać się do prezentów i po pewnym czasie nie chce niczego zrobić, tylko dlatego, że go o to prosisz.

Przekupywany maluch uczy się, że kontakty z ludźmi to interes, a z czasem sam próbuje? przekupywać innych. Tymczasem znacznie lepszymi sposobami na posłuszeństwo malca są poświęcona mu uwaga, rozmowa i pochwała.

Nasza rada: Wytłumacz dziecku, dlaczego oczekujesz od niego posłuszeństwa. Kiedy spełni twoje polecenie (np. zje ładnie obiad, posprząta zabawki), pochwal je, powiedz, że jesteś z niego dumna. Jeśli szczególnie sobie zasłużyło, możesz uhonorować je jakąś niespodzianką - taka nagroda to coś innego niż przekupstwo.

3. Krytyka zamiast pochwały

Uważasz, że zbyt częste chwalenie dziecka prowadzi do nadmiernego rozpieszczenia? Nic bardziej mylnego.

Ciągłe pouczanie smyka, mówienie mu np.: "Popraw to, ten rysunek wcale nie przypomina pieska" może skutecznie zniechęcić malucha do dalszych prób i zmniejszyć jego pewność siebie. Z czasem dziecko będzie się bało podejmowania nowych wyzwań i stanie się zbyt ostrożne.

Nasza rada: Doceniaj wysiłek malca, nawet jeśli efekty jego pracy odbiegają od twoich oczekiwań. Zauważ to, co udało mu się zrobić naprawdę dobrze i pochwal go za to. Nie wytykaj błędów, tylko podpowiedz, jak można je poprawić.

4. Niedostatek konsekwencji

Zdarzyło ci się zgodzić na coś tylko dla świętego spokoju, by malec przestał wiercić ci dziurę w brzuchu? Nie bądź zatem zdziwiona, jeśli uzna to za normę i... nie karz go później za własne lenistwo. Nie można najpierw pozwalać dziecku na coś, a za kilka dni karcić go za to, bo zmieniliśmy zdanie. Dzieci potrzebują zasad.

Maluch, wobec którego rodzice zachowują się niekonsekwentnie, sam nie wie, na czym stoi, zaczyna więc przesuwać granice swojej swobody na własną rękę. Sprawdza, na co jeszcze zgodzą się rodzice, byleby tylko przestał marudzić.

Nasza rada: Poświęćcie jedno popołudnie i z kartką w ręku ustalcie, jakich zasad musi przestrzegać wasze dziecko. Najlepiej zacząć od 2-3 punktów. Kiedy uda się je wprowadzić w życie, możecie rozszerzyć listę o kolejne. Jeśli wiecie, czego wymagacie od dziecka, jemu też łatwiej jest się podporządkować.

Dowiedz się więcej na temat: błędy | maluch | rodzice | dziecko

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje