Reklama

Reklama

Ach, te krostki!

Skóra niemowlaczka nie zawsze jest tak gładka i nieskazitelna jak w reklamach kosmetyków dla bobasów. W rzeczywistości często pojawiają się na niej podejrzane wypryski lub zaczerwienienia. Podpowiadamy, jak się ich pozbyć.

Zdrowa skóra dziecka jest zaróżowiona, jedwabiście gładka i miękka. Ponieważ jednak jest niezwykle delikatna i wrażliwa, często pojawiają się na niej różnego rodzaju zmiany. Oto problemy, które nasze czytelniczki najczęściej obserwują u swych pociech. Wyjaśniamy, co dolega opisanym maluszkom i jak można im skutecznie pomóc.

Reklama

TO PIELUSZKOWE ZAPALENIE SKÓRY

Mój czteromiesięczny synek ma bardzo mocno zaczerwienioną i gorącą skórę na pośladkach, a także wokół siusiaka. To musi być bolesne, bo mały jest rozdrażniony i płaczliwy.

Maluch prawdopodobnie cierpi na pieluszkowe zapalenie skóry.

Zmieniona skóra piecze i boli. Wokół podrażnionych miejsc czasami tworzą się guzki, które mogą pękać i krwawić.

Przyczyna zmian

Głównie kontakt skóry z kałem oraz moczem i słaby dopływ powietrza do miejsc przykrytych pieluszką. Niekiedy przyczyną zapalenia jest zakażenie układu moczowego - w moczu znajdują się wtedy bakterie wywołujące infekcję skórną.

Co możesz zrobić

Po każdym zrobieniu siusiu i kupki umyj pupę dziecka wodą i delikatnym mydłem, dokładnie ją osusz i załóż świeżą pieluszkę. Skóra dziecka powinna być cały czas sucha i czysta. Przy każdym przewijaniu wietrz pupę smyka przez kilka minut, a potem smaruj kremem przeciw odparzeniom. Wypróbuj też pieluszki innej firmy lub - jeśli używasz tetrowych

- zmień proszek do prania. Pamiętaj, by zawsze dobrze je wypłukać. Jeśli mimo pielęgnacji, po paru dniach skóra nadal jest czerwona lub gdy pojawią się na niej pęcherze czy ropne guzki - idź z malcem do lekarza.

Pomocne preparaty

Np. Sudocrem, NIVEA Baby Krem przeciw odparzeniom, Maść z pantenolem NIVEA Baby.

TO NASILONY ŁOJOTOK

U mojej półrocznej córeczki w pachwinach, w okolicy sromu i w dolnej części podbrzusza pojawiły się czerwone plamy. Są pokryte mnóstwem ropnych pęcherzyków. Opisane zmiany sugerują, że mogą to być objawy łojotokowego zapalenie skóry. Trzeba je jak najszybciej zacząć leczyć, zanim skóra pokryje się żółtymi albo białawymi łuskami.

Przyczyna zmian

Nieprawidłowa praca gruczołów łojowych. Łojotokowe zapalenie skóry najczęściej występuje na głowie i potocznie nazywane jest ciemieniuchą. Zmiany skórne mogą pojawiać się w innych miejscach.

Co możesz zrobić

Stosuj środki, które działają wysuszająco, ściągająco oraz przeciwzapalnie, dostępne bez recepty. Jeżeli zmiany nie ustąpią, skontaktuj się z pediatrą. Pomocne preparaty Np. Pudroderm, Sudocrem.

TO NIEGROŹNE POTÓWKI

Mój dwumiesięczny synek na główce, szyi, pośladkach i w pachwinach ma bardzo drobne różowe krostki.

Podane objawy skórne sugerują, że są to potówki. Nie wolno ich zainfekować, bo wtedy tworzą się na nich ropne czubki jak przy trądziku.

Przyczyna zmian

Przegrzewanie malucha. Potówki pojawiają się wtedy, gdy gromadzący się na skórze pot nie może odparować. Na tego rodzaju zmiany najbardziej narażone są dzieci do trzeciego miesiąca życia.

Dowiedz się więcej na temat: preparaty | skóra

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje