Ach, te krostki!
Skóra niemowlaczka nie zawsze jest tak gładka i nieskazitelna jak w reklamach kosmetyków dla bobasów. W rzeczywistości często pojawiają się na niej podejrzane wypryski lub zaczerwienienia. Podpowiadamy, jak się ich pozbyć.
TO PIELUSZKOWE ZAPALENIE SKÓRY
Mój czteromiesięczny synek ma bardzo mocno zaczerwienioną i gorącą skórę na pośladkach, a także wokół siusiaka. To musi być bolesne, bo mały jest rozdrażniony i płaczliwy.
Maluch prawdopodobnie cierpi na pieluszkowe zapalenie skóry.
Zmieniona skóra piecze i boli. Wokół podrażnionych miejsc czasami tworzą się guzki, które mogą pękać i krwawić.
Przyczyna zmian
Głównie kontakt skóry z kałem oraz moczem i słaby dopływ powietrza do miejsc przykrytych pieluszką. Niekiedy przyczyną zapalenia jest zakażenie układu moczowego - w moczu znajdują się wtedy bakterie wywołujące infekcję skórną.
Co możesz zrobić
Po każdym zrobieniu siusiu i kupki umyj pupę dziecka wodą i delikatnym mydłem, dokładnie ją osusz i załóż świeżą pieluszkę. Skóra dziecka powinna być cały czas sucha i czysta. Przy każdym przewijaniu wietrz pupę smyka przez kilka minut, a potem smaruj kremem przeciw odparzeniom. Wypróbuj też pieluszki innej firmy lub - jeśli używasz tetrowych
- zmień proszek do prania. Pamiętaj, by zawsze dobrze je wypłukać. Jeśli mimo pielęgnacji, po paru dniach skóra nadal jest czerwona lub gdy pojawią się na niej pęcherze czy ropne guzki - idź z malcem do lekarza.
Pomocne preparaty
Np. Sudocrem, NIVEA Baby Krem przeciw odparzeniom, Maść z pantenolem NIVEA Baby.
TO NASILONY ŁOJOTOK
U mojej półrocznej córeczki w pachwinach, w okolicy sromu i w dolnej części podbrzusza pojawiły się czerwone plamy. Są pokryte mnóstwem ropnych pęcherzyków. Opisane zmiany sugerują, że mogą to być objawy łojotokowego zapalenie skóry. Trzeba je jak najszybciej zacząć leczyć, zanim skóra pokryje się żółtymi albo białawymi łuskami.
Przyczyna zmian
Nieprawidłowa praca gruczołów łojowych. Łojotokowe zapalenie skóry najczęściej występuje na głowie i potocznie nazywane jest ciemieniuchą. Zmiany skórne mogą pojawiać się w innych miejscach.
Co możesz zrobić
Stosuj środki, które działają wysuszająco, ściągająco oraz przeciwzapalnie, dostępne bez recepty. Jeżeli zmiany nie ustąpią, skontaktuj się z pediatrą. Pomocne preparaty Np. Pudroderm, Sudocrem.
TO NIEGROŹNE POTÓWKI
Mój dwumiesięczny synek na główce, szyi, pośladkach i w pachwinach ma bardzo drobne różowe krostki.
Podane objawy skórne sugerują, że są to potówki. Nie wolno ich zainfekować, bo wtedy tworzą się na nich ropne czubki jak przy trądziku.
Przyczyna zmian
Przegrzewanie malucha. Potówki pojawiają się wtedy, gdy gromadzący się na skórze pot nie może odparować. Na tego rodzaju zmiany najbardziej narażone są dzieci do trzeciego miesiąca życia.
Co możesz zrobić
Nie ubieraj maluszka zbyt ciepło. Noworodek może mieć tylko o jedną warstwę odzieży więcej niż ty, a starsze niemowlę nie musi być ubrane cieplej niż dorosły. Dbaj, by skóra dziecka była zawsze sucha i czysta. Do walki z potówkami możesz użyć zasypki, która podziała wysuszająco. Jeśli krostki mają ropne czubki, przetrzyj je 70-proc. spirytusem.
Pomocne preparaty Alantan zasypka, Leko - waciki nasączone 70-proc. spirytusem.
TO ZARAŹLIWY LISZAJEC
Na rączkach, pośladkach, udach i podbrzuszu mojej 8-miesięcznej córeczki pojawiły się przezroczyste pęcherze. Pękają i zasychają w strupy. Niektóre z nich mają czerwoną otoczkę. Co to może być?
Prawdopodobnie jest to liszajec.
Przyczyna zmian
Wywołują go bakterie - paciorkowce i gronkowce.
Co możesz zrobić
Niezwłocznie idź z dzieckiem do lekarza. Liszajec jest zakaźny i wymaga leczenia antybiotykami. W czasie kuracji domownicy powinni myć często ręce mydłem przeciwbakteryjnym, żeby nie roznosić zakażenia.
Pomocne preparaty
Mydła przeciwbakteryjne do mycia rąk, np. Protex, Seba-med.
TO ATOPOWE ZAPALENIE SKÓRY
Maluszek ma czerwone krostki na pośladkach, pleckach, w zgięciach łokciowych, a także pod kolanami. Zlewają się one w plamy. Prawdopodobnie jest to atopowe zapalenie skóry. Takie zmiany zwykle są suche, łuszczą się i bardzo swędzą.
Przyczyna zmian
U niemowląt zazwyczaj alergia pokarmowa - najczęściej na białko mleka krowiego, ale też inne pokarmy, np. jajka, ryby, truskawki. AZS zwykle pojawia się między 3. a 12. miesiącem życia, kiedy do diety dziecka wprowadzane są nowe produkty.
Co możesz zrobić
Wyeliminuj z diety maluszka uczulające pokarmy. Kilka razy dziennie nawilżaj i natłuszczaj skórę dziecka. A do kąpieli dodawaj specjalne olejki lecznicze.
Pomocne preparaty
Emulsje i olejki do kąpieli: np. Oilatum, Balneum Hermal Plus, Exomega, Mustela Stelatopia.
Zamiast mydła: Exomega, Lipikar, Mustela Stelatopia, kostka myjąca Oilatum. Kremy natłuszczające i nawilżające: Lipobase, Dermobaza, Cutibaza, Linola, SVR Topialyse, Lipikar.
TO TRĄDZIK NIEMOWLĘCY
Dziecko ma na policzkach mnóstwo drobnych grudek i czerwonych krostek. Opisane zmiany sugerują, że jest to trądzik niemowlęcy.
Przyczyna zmian
Zmiany pojawiają się na skutek działania hormonów mamy, które przeniknęły do organizmu maluszka. Inną przyczyną może być niedojrzałość porów skórnych dziecka.
Co możesz zrobić
Kilka razy dziennie przemywaj buzię maluszka przegotowaną wodą. Smaruj zmiany maścią z dodatkiem tlenku cynku. Pomocne preparaty Np. Sudocrem.