Dracena zaczyna usychać? Wcale nie potrzebuje więcej wody
Dracena jest jedną z tych roślin, której obecność w naszych domach jest pożądana. Nie dość, że wygląda zawsze efektownie, nie potrzebuje przesadnej pielęgnacji, ale także filtruje powietrze w pomieszczeniach. Niestety, czasami mamy tendencję do jej przelewania, co nie zawsze objawia się natychmiastowo, a jeśli nie zadziałamy w porę, to będziemy musieli pożegnać się z naszym egzemplarzem. Na szczęście, nie wszystko jest do stracenia, przelaną dracenę można jeszcze uratować. W jaki sposób? Sprawdźmy.
Dlaczego dracena ma za dużo wody?
Jeśli wierzymy, że problem przelanej draceny nas nie dotyczy, to jesteśmy w grubym błędzie. Najczęściej dochodzi do tego zimą i jesienią, kiedy zapotrzebowanie na wodę naszego egzemplarza się zmienia. Wtedy łatwo zastosować nadprogramową dawkę wody, a w długofalowym efekcie przyczyniamy się do zamierania rośliny. Jak podlewać dracenę tak, aby jej nie przelać? Trzeba robić to przede wszystkim z wyczuciem i lepiej aplikować niewielką ilość wody, za to częściej. Znakiem, że to odpowiednia pora na podlewanie draceny jest suche podłoże w doniczce.
Pamiętajmy, że jednym z objawów przelania draceny, jak i innych roślin, są oklapnięte liście. Wtedy też z troski o nasze doniczkowe egzemplarze dolewamy więcej wody, co tylko szkodzi, niż przynosi pożytku w uprawie.
Jak poznać, że dracena jest przelana?
Wiemy już, że jednym z objawów, że dracena jest przelana, to oklapnięte liście, ale dzieje się tak wtedy, kiedy proces trwa od dłuższego czasu. Jak poznać, że roślina ma za mokro? Wystarczy włożyć palec głęboko do ziemi i sprawdzić, czy nie jest za dużo wilgoci. Przelana dracena może także masowo zrzucać liście, stają się one też brązowe (szczególnie na końcach), ale mogę też pojawiać się na niej szkodniki oraz choroby grzybowe.
Jeśli opisane objawy przelanej draceny nie występują, ale czujemy, że z naszą rośliną coś może być nie tak, można po prostu sprawdzić jej bryłę korzeniową: wystarczy ją wyciągnąć z doniczki i zobaczyć jej stan. Gdy jest mokra, widać zgniliznę korzeni oraz ślady pleśni, a na dodatek pachnie stęchlizną, to znak, że trzeba działać zdecydowanie.
Co zrobić z przelaną draceną?
Jeśli widzimy, że nasza dracena jest przelana, ale jej stan nie jest tragiczny, to na początku trzeba po prostu ją przesuszyć. Wystarczy przenieść ją w cieplejsze miejsce i zaprzestać całkowicie podlewania do momentu, aż bryła korzeniowa będzie całkowicie pozbawiona wilgoci.
Jeśli jednak widzimy, że dracena została przelana, a jej korzenie są zgniłe, trzeba działać zdecydowanie i przesadzić nasz egzemplarz. Najpierw, oczywiście, wyciągamy roślinę z doniczki i usuwamy całkowicie całą mokrą ziemię, a następnie pozbywamy się uszkodzonych korzeni. Pozostawiamy całość na godzinę, aby mokre części przeschły, stosujemy preparat grzybobójczy i dopiero później umieszczamy dracenę znów w doniczce.