Reklama

Reklama

Babcia, niania, żłobek - najlepsza opieka dla twojego dziecka

Musisz wrócić do pracy. Przed tobą trudna decyzja - komu powierzyć opiekę nad dzieckiem? Zatrudnić nianie, posłać dziecko do żłobka, a może lepiej poprosić o pomoc babcie? Do każdego z tych wariantów trzeba się przygotować.

Babcia - jest superopiekunką, ale ty musisz jasno określić zasady

Reklama

Dla wielu mam to rozwiązanie idealne. Babcia jest zaufaną, bliską osobą, która kocha dziecko i nie zrobi mu krzywdy.

W jej przypadku nie musisz martwić się o referencje, doświadczenie. Jest jednak jedno poważne "ale": babcia często ma inne poglądy na wychowanie, bywa nadopiekuńcza, rozpieszcza malucha. Prosząc ją o pomoc, musisz też wziąć pod uwagę jej stan zdrowia i sprawność fizyczną.

Pamiętaj, że opieka nad maluchem to nie lada wyzwanie.

Porozmawiajcie o konkretach

Zanim powierzysz swojej mamie lub teściowej opiekę nad malcem, zastanów się, w jakich kwestiach możecie się różnić.

Powinnaś dokładnie określić, czego od niej oczekujesz. Jednak zamiast dyktować warunki, postaraj się wytłumaczyć, co w wychowaniu dziecka jest dla ciebie ważne.

Ustalcie wspólnie pory posiłków, spaceru, drzemki - stały harmonogram zapewni dziecku poczucie bezpieczeństwa.

Wytłumacz, że zdrowszą przekąską będzie owoc czy kawałek drożdżowego ciasta niż czekoladowy batonik. Jeżeli dziecko ma alergię pokarmową, wręcz babci listę produktów, których maluch nie może jeść.

Uprzedź, jakie mogą być konsekwencje ich podania. Poproś też, by nie ulegała wszystkim zachciankom smyka, a zwłaszcza, by nie pozwalała na rzeczy, których ty mu na co dzień zabraniasz.

Ty wychowujesz, ty decydujesz

Jeśli obawiasz się, że babcia będzie miała kłopot z zastosowaniem się do twoich próśb, nie zostawiaj jej w tej kwestii wyboru.

Np. przed wyjściem do pracy przygotuj porcje jedzenia na cały dzień. Możesz użyć plastikowych pojemników, w każdym umieszczając produkty na konkretny posiłek.

A gdy niepokoisz się, że babcia założy wnukowi o jeden sweterek za dużo, przygotuj rano zestaw ubranek - do domu i na spacer.

Poproś, by babcia chcąc coś zmienić w garderobie czy jadłospisie, skonsultowała się z tobą telefonicznie.

Doceń pomoc

Wypada, byś zaproponowała babci drobne wynagrodzenie. Jeżeli nie będzie chciała słyszeć o pieniądzach, postaraj się inaczej zrewanżować za czas spędzany z wnukiem.

Nie narażaj jej na dodatkowe wydatki: zostawiaj w domu drobną sumę na "wszelki wypadek".

A może raz w tygodniu robiąc większe zakupy zrób też sprawunki dla babci i zawieź jej do domu. Czasem kup drobny upominek, kosmetyk, bilet do teatru, by babcia poczuła się doceniana.

Pamiętaj, że babcia ma swoje życie

Jeśli zostaje z wnukiem w tygodniu, nie proś jej o pomoc w weekend. Pamiętaj, że babcia też potrzebuje czasu dla siebie i przestrzegaj tego bezwzględnie.

Ustalcie też dokładnie godziny, w których babcia jest potrzebna na co dzień.

Gdy musisz dłużej zostać w pracy, traktuj tę sytuację jako wyjątkową i uprzedź o tym babcię telefonicznie.

Dowiedz się więcej na temat: złobki | maluch | rzeczy | opieka | żłobek | dziecko | Niania | babcia

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje