Reklama

Chętnie poznam twoich kolegów

Nastolatek najchętniej postawiłby mur między tobą a kolegami. Jak choć trochę skruszyć tę barierę?

Kiedyś wystarczyło wyjść z dzieckiem na plac zabaw, by dowiedzieć się, z kim i jak się bawi. Teraz twoja pociecha nie jest skora nawet przedstawić ci swoich kumpli. A ty przecież chciałabyś wiedzieć, z kim spędza wolny czas!

A może zaprosisz ich do nas, skarbie?

Bądź otwarta na wizyty rówieśników dziecka w waszym domu. Zachęcaj, by nastolatek zapraszał ich do siebie. Z małych gestów, krótkiej wymiany zdań, możesz dowiedzieć się, z kim masz do czynienia. Uwaga! Nie bądź namolna, wścibska, dociekliwa. Unikaj narzucania swojego towarzystwa młodzieży. Jeśli zaczniesz w ten sposób postępować, wybiorą inne miejsce spotkań, a ty znów będziesz zastanawiała się, jakich kumpli ma twoje dziecko...

Reklama

Czy zechcielibyście mi pomóc?

Niepewny siebie nastolatek chce być doceniany. Można podkreślić jego mocne strony, prosząc go o pomoc, a zarazem zaznajamiając się z jego przyjaciółmi. Zapytaj np.: "Potrzebuję męskiej pomocy. Spróbowałbyś razem z kolegami przesunąć tę szafę z przedpokoju do sypialni?".

Bez krytyki

Staraj się zbyt pochopnie nie oceniać kolegów nastolatka. Nie przedstawi ci ich, wiedząc, że znów skrytykujesz np. wygląd, słownictwo.

Tekst pochodzi z magazynu

Tina
Dowiedz się więcej na temat: wychowanie | nastolatek

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy