Wlej do pralki. Niezastąpiony sposób na nieprzyjemny zapach ręczników
Często zdarza się, że mimo regularnego prania w wysokich temperaturach ręczniki nieprzyjemnie pachną. W efekcie kupujemy coraz droższe detergenty i eksperymentujemy z kolejnymi płynami do płukania tkanin, a problem pozostaje nierozwiązany. W takiej sytuacji warto skorzystać z domowych i ekologicznych metod, dzięki którym ręczniki będą pięknie pachnieć po każdym praniu.

Spis treści:
Dlaczego ręczniki po praniu nieprzyjemnie pachną?
Częstą przyczyną nieprzyjemnego zapachu ręczników jest używanie zbyt dużej ilości detergentów. Wraz z każdym kolejnym praniem osadzają się one na włóknach i trudniej je wypłukać. W efekcie tkanina staje się nie tylko sztywna i szorstka, ale też zaczyna mieć nieprzyjemny zapach, któremu daleko do świeżości. Kolejnym błędem jest nieodpowiednie suszenie ręczników po ich użyciu czy wrzucanie wilgotnych ręczników do kosza na pranie. W efekcie w tkaninę stopniowo coraz bardziej wnika nieprzyjemny zapach stęchlizny. Efekty prania nikną też, jeśli nie wyjmujemy ich z pralki od razu.
Wlej do bębna, a ręczniki zyskają przyjemny zapach
W przypadku ręczników, które po kolejnych praniach wciąż nieładnie pachną, konieczne jest ich odświeżenie, by pozbyć się resztek detergentów oraz bakterii odpowiedzialnych za zapach. W tym celu do bębna pralki należy wlać szklankę octu, który odświeża kolory, usuwa uporczywe plamy, a przede wszystkim działa antybakteryjnie. Skutecznie neutralizuje więc nieprzyjemne zapachy.
Podczas kolejnego prania ręczników efekt wzmocnimy poprzez dodanie do dozownika na proszek sody oczyszczonej (pół szklanki). Działa ona odkażająco, a przede wszystkim pochłania zapachy i rewelacyjnie odświeża tkaniny. Dla spotęgowania efektu do prania można jeszcze dodać kilka kropel ulubionego olejku eterycznego.

Jak prać ręczniki, by ich nie niszczyć?
Ręczniki najbardziej niszczą popularne błędy w trakcie prania - nieodpowiednia temperatura, za duża ilość detergentów oraz zbyt intensywne wirowanie. Najważniejsze jest przestrzeganie zaleceń producenta danej tkaniny i dokładne czytanie metek z instrukcją. Warto pamiętać o praniu nowych ręczników - dzięki temu pozbędziemy się zanieczyszczeń, które osadzają się na tkaninie w procesie produkcji, a także zwiększymy ich chłonność. Ręczniki najlepiej też prać osobno w temperaturze 40-60 stopni - ważne, by nie przeładowywać bębna pralki, co gniecie ręczniki i pozbawia ich puszystości. Kluczowe jest też odpowiednia siła wirowania - optymalna to 800-1200. Od czasu do czasu warto też używać domowych specyfików do prania - octu, sody oczyszczonej, a także gliceryny.