Ćwiczenia z brzuszkiem
Dzięki zachowaniu sprawności fizycznej lepiej zniesiesz i ciążę, i poród.
Zdecydowanie tak, oczywiście pod warunkiem, że przyszła mama jest zdrowa, a maluszek rozwija się prawidłowo.
Sprawdź, dlaczego w tym szczególnym okresie powinnaś zadbać o formę i jakie dyscypliny sportu są teraz dla ciebie najbezpieczniejsze.
Same korzyści
Lekarze zgodnie twierdzą, że dzięki ćwiczeniom fizycznym u kobiet w ciąży dużo lepiej funkcjonują układy: oddechowy i krążenia.
Znacznie poprawia się również przemiana materii, więc aktywne przyszłe mamy nie przybierają nadmiernie na wadze i nie mają problemów z zaparciami.
Ruch, zwłaszcza na świeżym powietrzu, wywiera także pozytywny wpływ na psychikę ciężarnych, zmniejszając ich strach przed porodem, dzięki czemu podczas rozwiązania lepiej współpracują one z lekarzem i położną.
Poza tym - co równie ważne - u kobiet regularnie ćwiczących podczas ciąży, poród przebiega szybciej, a maluszki uzyskują wyższą ocenę w skali Apgar.
Wybierz dyscyplinę
Jeśli do tej pory nie uprawiałaś żadnego sportu, nie szalej i nie biegnij od razu na siłownię (ćwiczenia siłowe nie są w ciąży polecane!).
Najbezpieczniejsze na początek będą dłuższe spacery lub maszerowanie z kijkami, czyli modny ostatnio nordic walking.
Możesz również zapisać się na gimnastykę dla kobiet w ciąży lub basen. Zarówno pływanie, jak i aqua fitness zdaniem specjalistów są wyjątkowo korzystne dla ciężarnych, bo odciążają intensywnie eksploatowane przez dziewięć miesięcy kręgosłup i stawy.
Eksperci polecają przyszłym mamom także pilates, jogę i body ball (gimnastykę z piłkami). Najlepiej zapisz się na zajęcia, które organizowane są dla kobiet ciężarnych. Im ciąża jest bardziej zaawansowana, tym gorzej się ćwiczy, więc bardzo przydaje się obecność instruktora, który dostosuje trening do wielkości brzuszka.
Jeśli w twojej okolicy nie ma tego rodzaju zajęć, po konsultacji z ginekologiem ćwicz sama w domu (najlepiej 3 razy w tygodniu przez około 30 min.).
Opisy konkretnych ćwiczeń znajdziesz w poradnikach dla przyszłych mam lub w internecie.
Nie szarżuj!
Bez względu na to, czy będziesz ćwiczyła w grupie, czy sama, odpoczywaj zawsze wtedy, gdy poczujesz się zmęczona.
Pamiętaj również, że zbyt intensywny trening może zaszkodzić nie tylko tobie, ale i maleństwu. Dlatego nie forsuj się i nie przemęczaj.
Natychmiast przerwij gimnastykę, jeśli poczujesz bóle w dole brzucha, duszności lub pojawi się krwawienie (nawet niewielkie).