Czuję się świetnie!
Właśnie teraz jesteś w ciąży? Wspaniale! Lato sprzyja przyszłym mamom bardziej niż inne pory roku. Sprawdź, dlaczego.
TRYSKASZ ENERGIĄ
To dzięki słońcu, którego latem jest dużo. Ma ono dobroczynny wpływ na ośrodkowy układ nerwowy, bo zwiększa wydzielanie melatoniny - hormonu, który poprawia nasze samopoczucie. Daje też energię i ciepło. Umożliwia wytwarzanie w organizmie witaminy D3, która wzmacnia kości oraz wzmaga przemianę materii. Dzięki niej toksyny usuwane są z organizmu nawet 10-20 razy szybciej.
Nasza rada: Najzdrowsze dla przyszłej mamy są spacery w porannym lub popołudniowym słońcu i leniwe polegiwanie w półcieniu. Pamiętaj jednak, że chociaż słońce przynosi wiele dobrego, to w zbyt dużej dawce może szkodzić. Unikaj więc bezpośredniego opalania, szczególnie nad wodą, która wzmacnia działanie promieni słonecznych. Kilkanaście minut przed wyjściem z domu smaruj się kremem z wysokim filtrem. Rób to nawet w pochmurne dni, ponieważ chmury przepuszczają aż 80 procent promieniowania. W ten sposób ochronisz swoją skórę przed przebarwieniami i poparzeniami słonecznymi. W czasie upału osłaniaj zawsze głowę. Dzięki temu unikniesz udaru.
PIĘKNIE WYGLĄDASZ
Letnia moda wyjątkowo ci sprzyja. Nie musisz zakładać na siebie wielu warstw ubrań, w których czułabyś się jeszcze grubsza. Możesz zapomnieć o niewygodnych rajstopach, a przede wszystkim o ciepłych, zakrytych butach i trudnościach z ich wkładaniem. Dodatkowo letni strój podkreśla twoje walory: kształtny biust, piękną cerę, błyszczące włosy, radosne spojrzenie i brzuszek, który wyróżnia cię z tłumu.
Nasza rada: Wybieraj ubrania z przewiewnych, naturalnych tkanin - lnu lub bawełny. Twoim stopom najlepiej będzie w odkrytych, sportowych klapkach na płaskim obcasie lub w japonkach. Zainwestuj w profesjonalny pedikiur. Nawet jeśli do tej pory z pielęgnacją stóp radziłaś sobie sama, przy dużym brzuchu staje się to nie lada wyczynem.
RZADKO CHORUJESZ
Latem twoja odporność jest największa, więc nie musisz obawiać się, że się łatwo przeziębisz. Jeśli ktoś z twojego otoczenia teraz kicha albo pociąga nosem, zapewne ma alergię, a to, na szczęście, nie jest zaraźliwe.
Nasza rada: Nie przesadzaj z piciem napojów chłodzących, aby nie narażać się na anginę. Zwykle trzeba ją leczyć antybiotykami, a tych lepiej w ciąży unikać.
ZDROWIEJ JESZ
Szparagi, pomidory, szpinak, truskawki, czereśnie - masz teraz do wyboru mnóstwo świeżych owoców i młodych warzyw. Dzięki nim twoja dieta będzie lekka, a zarazem bogata w witaminy i sole mineralne. Na przykład witamina C jest konieczna do prawidłowego wzrostu malca, a także ułatwia wchłanianie innych składników odżywczych, głównie żelaza. Organizm jej nie magazynuje, musi więc znaleźć się w codziennej diecie.
Nasza rada: Dokładnie myj owoce i warzywa w ciepłej wodzie. To ustrzeże cię przed zatruciem i niestrawnością. Nie martw się, jeśli w czasie upałów nie masz apetytu, ale staraj się nie chodzić z pustym żołądkiem. Jedz małe porcje oraz dużo pij.
WIĘCEJ SPACERUJESZ
Kiedy tylko możesz, wyrywaj się z dusznych czterech ścian mieszkania na łono natury i spaceruj. Taka forma ruchu jest bardzo korzystna i dla ciebie, i dla maleństwa. Dobrze wpływa na krążenie krwi, dzięki czemu zwiększa się dopływ tlenu oraz składników odżywczych do płodu.
Nasza rada: Nie spaceruj między godziną 10. a 14., bo wtedy słońce grzeje najmocniej. Na trasy swoich wędrówek wybieraj miejsca zacienione, najlepiej park lub las. Zawsze miej przy sobie butelkę niegazowanej wody mineralnej. Zadbaj również o odpowiedni strój: wygodne buty i luźne, przewiewne ubranie.
ZAŻYWAJ KĄPIELI
Gdy jest gorąco, chętniej chodzisz na basen albo - jeśli masz okazję - pluskasz się w jeziorze lub morzu. To świetny sposób na relaks i ochłodę, a pływanie jest najzdrowszą gimnastyką dla kobiet, które spodziewają się dziecka. Woda odciąża kręgosłup i zmniejsza nacisk na stawy, więc wykonywane w niej ćwiczenia są znacznie mniej forsowne niż na lądzie. Podczas pływania wzmacniasz mięśnie pleców i ćwiczysz głębokie oddychanie.
Nasza rada: Kąp się tylko w takich miejscach, gdzie woda jest czysta (inaczej mogłabyś nabawić się infekcji). Rób to pod okiem ratownika. W razie potrzeby, np. zasłabnięcia, szybko udzieli ci pomocy. Unikaj basenów z chlorowaną wodą - lepsza jest ozonowana, bo mniej podrażnia skórę.
CHĘTNIEJ ĆWICZYSZ
Regularne ćwiczenia fizyczne (minimum 3 razy w tygodniu po 30 minut) poprawią twoją wydolność oddechową i krążenie krwi, zlikwidują obrzęki. Uchronią cię też przed powstawaniem żylaków i hemoroidów.
Nasza rada: Rozsądnie dozuj wysiłek. Przed ćwiczeniami i po nich pij dużo wody. Uprawiaj aerobik, ćwicz jogę i tańcz, np. urządźcie sobie z mężem wieczór muzyczny.
SŁODKO LENIUCHUJESZ
Jeśli masz taką możliwość, wypoczywaj na leżaku lub hamaku. Bujanie stymuluje mózg i układ nerwowy dziecka, które jest w twoim brzuchu. W czasie relaksu potrenuj oddychanie przeponą. Ta umiejętność przyda ci się podczas porodu. Gdy poczujesz się zmęczona, zdrzemnij się.
Nasza rada: W godzinach południowych odpoczywaj w cieniu. Wystawianie się na słońce o tej porze dnia grozi udarem słonecznym.