Reklama

Reklama

Czułe zmysły

Maluch w pierwszych miesiącach swojego życia postrzega otoczenie zupełnie inaczej niż dorosły. Niektóre jego zmysły są słabsze, ale inne... znacznie doskonalsze niż twoje! Sprawdź, co potrafi kilkumiesięczne maleństwo.

Kiedyś uważano, że noworodek jest na tyle niedojrzały, iż nawet nie odczuwa bólu. Dzisiaj, dzięki postępowi nauki wiadomo, że jego wrażliwość jest o wiele większa, niż powszechnie sądzono.

Reklama

Choć niemowlę jest zupełnie bezbronne, natura wyposażyła je w mechanizmy, które ułatwiają mu przetrwanie.

Zmysły mają pomóc malcowi w jak najlepszym dostosowaniu się do otoczenia. Doskonale służą też jego rozwojowi.

Tempo, w jakim dziecko w ciągu pierwszych miesięcy życia osiąga nowe umiejętności, jest zależne od sprawności jego wzroku, słuchu czy wrażliwości dotyku.

Spójrz więc z podziwem na małą istotkę u twojego boku - udowodnimy ci, że jest naprawdę niezwykła!

Mam świetny słuch

Maleństwo słyszy dźwięki już w twoim brzuszku. W momencie narodzin jego narząd słuchu jest więc całkowicie ukształtowany.

Niemowlę słyszy lepiej niż najbardziej utalentowany muzyk - rozpoznaje nawet więcej wysokich tonów niż dorosły!

Maluch zapamiętuje też dźwięki - kojarzy rytm bicia twojego serca i rozpoznaje twój głos. A w 2.-3. miesiącu swojego życia dziecko potrafi już odróżniać głosy damskie od męskich.

Ożywia się też, gdy usłyszy znane dźwięki. Ale niepokoi się, a nawet płacze, kiedy dotrze do niego jakiś obcy odgłos.

Nasze rady: Wprowadzaj swojego szkraba w przyjazny świat dźwięków. Dużo mów do niego i śpiewaj mu. Kiedy maluszek usypia, włączaj mu łagodną muzykę (to pobudza mózg dziecka).

Gdy skończy 4. miesiące, zacznij kupować mu edukacyjne zabawki dźwiękowe, by nauczył się rozpoznawać różne odgłosy.

Bądź też czujna i sprawdzaj czasem, czy twój maluch dobrze słyszy (zwłaszcza po przebytej infekcji uszu). Spróbuj znienacka potrząsnąć grzechotką za jego pleckami (powinien odwrócić główkę).

Coraz lepiej widzę

Choć noworodek ma słaby wzrok, to już po 15 minutach od przyjścia na świat potrafi wodzić oczkami za jasnym przedmiotem.

Choć taki malec widzi wyraźnie tylko w odległości 18-30 cm, szybko uczy się rozpoznawać twoją twarz.

Ciekawostką jest fakt, że maleństwo mruga znacznie rzadziej niż dorosły - tylko 1-4 razy na minutę. Początkowo też płacze bez łez - pierwsze pojawiają się na jego powiekach dopiero w 2. miesiącu życia.

Początkowo niemowlę nie rozróżnia kolorów, ale dostrzega kształty i wyraźne, kontrastujące plamy. Dopiero dziesięciomiesięczne dziecko postrzega świat tak, jak dorosły.

Nasze rady: Choć masz wielką ochotę kupować swojemu nowonarodzonemu dziecku śliczne, pastelowe pluszaki, lepiej sprawdzą się zabawki w żywych, kontrastowych kolorach. Maluch po prostu szybciej je dostrzeże.

A w pierwszych tygodniach życia najlepsze dla niego będą przedmioty... czarno-białe.

Lubię to co słodkie

Natura zadbała, aby maleństwu smakowało to, co jest mu niezbędne do życia, czyli pokarm mamy. Ponieważ mleko kobiece zawiera naturalne cukry, jest zdecydowanie słodkie.

Niemowlę w pierwszych miesiącach życia nie rozpoznaje jeszcze wszystkich smaków, więc instynktownie odrzuca pokarmy słone, kwaśne czy gorzkie (pomaga mu w tym natura, bo w ten sposób chroni je przed zjedzeniem trucizny).

Jest też bardzo wrażliwe na zmianę smaku, do tego stopnia, że może kaprysić przy piersi, kiedy okaże się, że zjadłaś za dużo czosnku. Dzieje się tak dlatego, że smak kobiecego pokarmu zmienia się w zależności od diety mamy.

A maluch potrafi to bezbłędnie wychwycić! Swoją wrażliwość zawdzięcza aż dwa razy większej niż u dorosłego liczbie kubków smakowych (są to wyspecjalizowane komórki na języku, dzięki którym odczuwamy smak potraw).

Z czasem dziecko jednak dojrzewa do zmiany diety i około 6. miesiąca życia jest już gotowe, by zacząć poznawać smaki.

Nasze rady: Choć początkowo przy wprowadzaniu kolejnych pokarmów maluch może trochę kaprysić, przyzwyczajaj go do poznawania nowych potraw.

Dzięki temu łatwiej będzie akceptował różne smaki i kolejne nowości w diecie.

Dzieci, które jedzą tylko słodkie pokarmy, w rezultacie często stają się tadkami niejadkami.

Dowiedz się więcej na temat: świat | ośrodek | zapachy | noworodek | niemowlę | natura | dziecko | zmysły | maluch

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje