Entliczek, pentliczek, pomysłów koszyczek!

Zabawa jest dla dziecka warunkiem rozwoju i pierwszą formą edukacji, zaś materiały dydaktyczne wykorzystywane w przedszkolach powinny kojarzyć się z radością i zabawą, a nie z nudą, przymusem czy karą.

Małgorzata Ostrowska-Królikowska/Fot. Paweł Przybyszewski
MWMedia

Dla nas, rodziców, atrakcyjna szata graficzna jest często inspiracją do zakupu książek, ale nie powinna ona być czynnikiem decydującym. Różnorodna, kolorowa zawartość zachęca do zabawy i pomaga kształtować wrażliwość estetyczną naszego dziecka na równi z wycinankami czy papierowymi składankami, które pozwalają maluchowi szybko cieszyć się samodzielnie wykonaną pracą i zachęcają je do dalszej, twórczej zabawy.

To ważne, aby dziecko w prosty sposób mogło wykonać efektowne, działające na wyobraźnię przedmioty". - powiedziała Małgorzata Ostrowska-Królikowska,polska aktorka. Ważna jest nie tylko forma, ale i jakość merytoryczna.

Materiały dydaktyczne powinny zapewnić wszechstronny rozwój przedszkolaka, a także nieść przesłanie szacunku dla innych ludzi, zwierząt i istot żywych, promując w ten sposób pozytywne wzorce postępowania.

Odpowiednio dobrane teksty, ilustracje i zabawy pomogą dziecku lepiej rozumieć świat i siebie oraz będą mu towarzyszyć w poszukiwaniu prawdziwych wartości, kształtujących najważniejsze umiejętności starszego przedszkolaka.

Pomoce dydaktyczne powinny także rozbudzać ciekawość poznawczą dzieci i umożliwiać jej zaspokojenie zgodnie z indywidualnymi potrzebami. Dlatego rodzice mają prawo zwracać szczególną uwagę na materiały, z których korzysta się w przedszkolach.

Ważny jest język i wartość merytoryczna.

Dzięki planom zajęć, dodatkowym materiałom i pomysłom nauczyciel czy rodzic może kształtować swoje zajęcia w dowolny sposób i dostosowywać je do bieżących potrzeb, a także do możliwości swojego dziecka.

INTERIA.PL/materiały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas