Reklama

Reklama

Jak czyścić uszy dwulatkowi

Moja córka często miewa problemy z przytkanym uchem. Staram się regularnie czyścić Zuzi uszka, ale może cos robię nie tak... Jak prawidłowo dbać o higienę uszu dwuletniego dziecka?

U większości dzieci ucho oczyszcza się samo. Wydziela ono woskowinę, która zawiera substancje zapobiegające rozwojowi w uchu bakterii i grzybów.

Zasycha ona w drobne grudki, które przesuwają się na zewnątrz, a następnie wypadają z przewodu słuchowego. Jeśli ten mechanizm samooczyszczenia działa prawidłowo, wystarczy myć tylko samą małżowinę uszną.

Można zrobić to patyczkami higienicznymi. Ale uwaga! Nie wolno ich używać do czyszczenia ucha w środku. Czasami zdarza się, że ucho wytwarza nadmierne ilości woskowiny, która zalega w przewodzie słuchowym i go zatyka.

Reklama

W tego typu sytuacjach należy stosować preparat rozpuszczający woskowinę, np. A-cerumen, Vaxol (dostępne w aptekach bez recepty).

Kilka jego kropli trzeba wlać do ucha. Po kilku chwilach wystarczy przepłukać je solą fizjologiczną (np. Physiodose, do kupienia w jednorazowych ampułkach w aptece) lub po prostu wytrzeć z małżowiny usznej to, co z ucha wypłynęło.

Regularne zakraplanie takiego preparatu (najlepiej raz w tygodniu) w zupełności wystarczy, aby utrzymać właściwą higienę uszu.

Mam dziecko

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: ucho | uszy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje