Jak mądrze kupować produkty dla dziecka
Na rynku dostępne jest mnóstwo produktów dla najmłodszych. Podpowiadamy, jak wybrać te najlepsze.
Reklamy kuszą, promocje zachęcają, a do tego każda z twoich koleżanek polecała ci coś innego. Kiedy kupujesz dla siebie, nie masz takich problemów. Patrzysz, by rzecz była praktyczna, funkcjonalna i najlepiej niedroga.
Przy kupowaniu dla malucha te kryteria są zdecydowanie na drugim planie.
Gdy kupujesz zabawki czy ubranka, chcesz, by były jak najbardziej naturalne i bezpieczne dla małego użytkownika.
Kiedy wybierasz produkty żywnościowe, zwracasz uwagę, żeby były zdrowe i dostarczały małemu smakoszowi składników odżywczych.
Ubranka
Pamiętaj, by nie przesadzać z ich ilością. Młody elegant rośnie i zmienia się w takim tempie, ze jeśli kupisz za dużo, niektórych rzeczy mu po prostu nigdy nie włożysz. Dotyczy to szczególnie niemowląt i małych dzieci.
Zacznij od przeczytania metki. Ubranko powinno być uszyte ze stuprocentowej bawełny, która jest najbezpieczniejsza dla skóry dziecka.
Zwróc uwagę na różne ozdoby: cekiny, guziczki, pomponiki, które malec może oderwać i połknąć. Niebezpieczne mogą być też troczki i sznurki (np. od kaptura), które może przypadkiem zaciągnąć podczas zabawy.
Kupując ubranka dla niemowlaka, zadbaj, by zakładanie ich nie było zbyt uciążliwe, np. kaftaniki wkładane przez głowę.
Zabawki
Rodzice poszukują zwykle tych edukacyjnych, interaktywnych, rozwijających. Tymczasem warto kupić malcowi klasyczne klocki czy piłkę, które doskonale stymulują rozwój, a do tego mają wiele zastosowań.
Sprawdź, czy na zabawce jest znaczek CE, który świadczy o jej wykonaniu zgodnie z wymogami bezpieczeństwa, a wiec bez użycia np. materiałów toksycznych.
Zwróć uwagę, czy jest solidna, nie ma ostrych krawędzi ani drobnych elementów, które smyk może urwać i np. włożyć do buzi lub do nosa. Zobacz też, czy jest odpowiednia dla wieku, nie ma na niej np. przekreślonego znaczka "0-3".
Pomyśl, czy łatwo utrzymać ja w czystości. Najlepiej, gdy da się ja umyć lub wyprać.
Jedzenie
Drogie nie zawsze oznacza lepsze, ale w przypadku żywności nie warto oszczędzać. Szczególnie jeśli chodzi o wędlinę i mięso. Powinny pochodzić ze sprawdzonych źródeł.
Czytaj etykiety. Sprawdzaj nie tylko datę przydatności do spożycia, ale także skład. Im więcej w nim oznaczeń E (np. E621 - glutaminian sodu), tym więcej chemii w potrawie. Kupuj produkty polecane przez IMiD i CZD.
Uważaj na "zdrowo" brzmiące nazwy. Produkty z upraw ekologicznych tzn produkowane bez użycia pestycydów i sztucznych barwników oznaczone są słowem Bio. A od 1 lipca 2010 roku są też ujednolicane znakiem graficznym - gwiazdkami ułożonymi w kształt listka na zielonym tle.
Pamiętaj, ze lista składników ułożona jest w kolejności od tego, którego jest najwięcej (wg wagi).
Słodycze
Trudno wybrać, które smakołyki są najlepsze dla dziecka. Szczególnie, jeśli ono zjadłoby wszystko, kuszone reklamami i kolorowymi opakowaniami. Postaw na te, które maja w sobie jeszcze coś oprócz cukru.
Kupując deserki jogurtowe i serki porównuj ich składy. Zwróć uwagę szczególnie na zawartość cukru i mąki. Wybieraj te, które mają ich jak najmniej.
Całkowicie zrezygnuj z kupowania wszelkiego rodzaju chipsów ziemniaczanych. Zawierają one w sobie dużo szkodliwych tłuszczów trans i soli, które źle wpływają na młody organizm. Jedzone w dużych ilościach powodują dziecięcą otyłość.
Staraj się ograniczyć kupowanie lizaków, krówek, landrynek, bo poza cukrem prostym i kolorowymi chemicznymi dodatkami nie mają żadnych wartości odżywczych. Zastąp je batonikami zbożowymi, sezamkami czy chałwą, które mimo dużej zawartości kalorii są zdrowe (mają wapń i witaminy). Dobrym wyborem będą też słodycze mleczne - lody, budynie.