Jak pomóc niemowlęciu które ma pleśniawki
Moja 3-miesięczna córeczka ma w buzi białe plamki. Czy to mogą być pleśniawki? Jak się ich pozbyć?
Często jest to powikłanie po prowadzonej wcześniej u malca antybiotykoterapii. Podawanie antybiotyku wyniszcza przyjazne, fizjologiczne szczepy bakterii bytujące na błonach śluzowych jamy ustnej i przewodu pokarmowego oraz powoduje,
że zaczynają rozwijać się tam kolonie grzybów. Zewnętrznie objawem infekcji grzybiczej śluzówek jamy ustnej może być zaczerwienienie oraz naloty - biały jednolity albo też w formie białawych placków lub kropek.
Maluch może odczuwać dyskomfort przy ssaniu oraz gryzieniu i w związku z tym odmawiać jedzenia. Może również ślinić się bardziej intensywnie.
Aby usunąć pleśniawki, będzie pani musiała pędzlować jamę ustną córeczki Nystatyną lub też podawać ją małej doustnie w formie zawiesiny. Nystatyna to antybiotyk przeciwgrzybiczy, który nie wchłania się z przewodu pokarmowego.
Przy braku efektów w leczeniu lub jego złej tolerancji, można zastosować syrop z innym antybiotykiem - flukonazolem (np. Flumycon).
Jeśli dziecko ma pleśniawki, dobrze jest także pędzlować jego jamę ustną roztworem witaminy C (w kwaśnym środowisku grzyby trudniej się namnażają).
Można też zakraplać witaminę C bezpośrednio do buzi smyka. Dodatkowym efektem pędzlowania jest mechaniczne usunięcie nalotu grzybiczego.
W profilaktyce infekcji tego rodzaju i ich nawrotów u dzieci bardzo istotne jest dbanie o prawidłową florę bakteryjną w organizmie.
Dlatego w trakcie i po zakończeniu antybiotykoterapii należy podawać maluchowi probiotyki np. Trilac, Lakcid, Lacidofi l.
Bardzo ważna jest też odpowiednia higiena akcesoriów do karmienia, a więc codzienne mycie oraz sterylizacja smoczków, butelek, kubków-niekapków, a zwłaszcza ich ustników.